Trwa ładowanie...

Najlepsze zabawki edukacyjne dla przedszkolaka

Avatar placeholder
03.09.2019 12:50
Najlepsze zabawki edukacyjne dla przedszkolaka
Najlepsze zabawki edukacyjne dla przedszkolaka (mat. partnera)

Dzieci w wieku od trzech do sześciu lat mają wiele pytań i są ciekawe świata. Najszybszym i najbardziej efektownym sposobem przyswajania wiedzy jest dla nich nauka poprzez zabawę. Sprawdź, jakie zabawki edukacyjne warto wybrać dla dziecka w tym wieku, by rozwinąć jego zainteresowania i pasje oraz zachęcić do dalszego zdobywania wiedzy o świecie.

1. Zabawki edukacyjne dla dzieci w wieku 3-6 lat – jakie wybrać?

Zabawka edukacyjna ma sprzyjać rozwojowi dziecka i łączyć radość z zabawy z nauką. Może pomagać w szybszym przyswajaniu nowych umiejętności lub rozbudzać zaciekawienie wybranymi dziedzinami wiedzy. Oczywiście powinna być dostosowana do wieku. Jeśli dziecko będzie na nią za małe, nie będzie umiało się nią bawić.

Jeśli będzie zbyt duże, zabawka nie będzie stanowiła dla niego praktycznie żadnego wyzwania i szybko je znudzi. Oczywiście warto brać pod uwagę oznaczenia dotyczące wieku również ze względów bezpieczeństwa.

Ponadto przy wyborze trzeba się kierować tym, jakie jest dane dziecko. Czy przedszkolak lubi się bawić sam, czy w towarzystwie? Czy potrafi się skupić na dłużej nad bardziej skomplikowaną zabawą, czy może szybko się dekoncentruje i zniechęca?

Czy dana zabawka odpowiada jego zainteresowaniom i czy wymaga pomocy rodzica? A jeśli tak, to czy znajdziesz czas, by wypróbować ją z maluchem? Gdy już odpowiesz sobie na te pytania, będzie ci łatwiej dobrać produkt, który spełni oczekiwania twojej pociechy, zapewni jej masę frajdy i przy okazji nauczy dziecko czegoś wartościowego.

Zabawki edukacyjne dla małego miłośnika dinozaurów

Dinozaury są fascynujące, a przy okazji zainteresowanie nimi poszerza świadomość dziecka na temat naszej planety i jej historii. Dzięki zestawowi "Dinozaury" zarówno 3-latek, jak i 6-latek mogą wziąć udział w miniwykopaliskach i pobawić się w małego archeologa. Odnaleziony prehistoryczny szkielet będzie stanowił ciekawą pamiątkę, a jednocześnie zachęci dziecko do zadawania kolejnych pytań na temat przeszłości Ziemi i życia tych ogromnych zwierząt.

Innym ciekawym zestawem dla małego miłośnika dinozaurów może być "DNA dinozaurów: T-REX", który pozwoli dziecku zabawić się w małego paleontologa i genetyka. Zestaw pozwala zrekonstruować własnego tyranozaura i zobaczyć go w naturalnej wielkości dzięki technologii rozszerzonej rzeczywistości (Augmented Reality).

A jeśli twój mały miłośnik prehistorycznych zwierząt lubi zabawy w grupie, sprezentuj mu grę edukacyjną "Park Dinozaurów". Może w nią grać do 6 osób na raz. Ta planszówka uczy nie tylko rozróżniania gatunków dinozaurów, ale także ćwiczy pamięć i umiejętność współpracy z innymi uczestnikami zabawy. Nie polega na rywalizacji, tylko dąży do osiągnięcia wspólnego celu – uratowaniu wszystkich prehistorycznych istot w parku. W grze mogą uczestniczyć dzieci od 3. roku życia.

Nauka biologii poprzez zabawę

Dzięki zabawkom edukacyjnym, mającym na celu poszerzać wiedzę o przyrodzie, dziecko może dowiedzieć się więcej nie tylko o zwierzętach i roślinach oraz ich pielęgnowaniu, ale również o własnym ciele i jego funkcjonowaniu.

"Ciało ludzkie" jest przeznaczony dla dzieci od 3 do 7 lat. To zestawy plansz puzzli, z których każda prezentuje anatomię człowieka w przystępny i dostosowany dla dzieci sposób. Dodatkowo w zestawie znajdują się też opisy organów i ich funkcjonowania, które w zrozumiały sposób wyjaśnią, jak pracują np. serce lub płuca i za co odpowiadają. Zabawka zachęca do zadawania pytań, a jednocześnie rozwija spostrzegawczość, logiczne myślenie i zdolność obserwacji.

Innym ciekawym zestawem, który warto sprezentować przedszkolakowi, jest elektroniczna gra "Zwierzęta i dźwięki".

Dzięki niej pociecha w wieku 3-7 lat może nauczyć się rozpoznawać odgłosy różnych żywych stworzeń oraz ich naturalne środowisko. Karty dydaktyczne z przyjaznymi dzieciom rysunkami zwierząt obejmują nie tylko gatunki europejskie, ale również egzotyczne, co rozbudza ciekawość świata i uczy o jego różnorodności.

Zdobywanie wiedzy o biologii w młodym wieku może także nauczyć dziecko szacunku do wszystkiego, co żywe i większej empatii oraz odpowiedzialności. "Warsztacik małego ogrodnika" to zestaw dla dzieci od 5. roku życia, który zawiera trzy botaniczne eksperymenty i zachęca do samodzielnego wyhodowania rzeżuchy i trawy (nasiona w zestawie). Uczy nie tylko o sadzeniu, ale również rozwija zdolności manualne i zachęca do własnych obserwacji rozwoju roślin.

Kosmiczne zabawki edukacyjne dla dzieci

Kosmos jest wielki i nieodgadniony nawet dla nas, dorosłych. Jego poznawanie i "eksploracja" poprzez zabawę z pewnością rozbudzi wyobraźnię dziecka i zainteresuje je niezwykłymi zagadnieniami. Może pomóc też w zrozumieniu podstawowych praw fizyki.

Zacznij od zbudowania z dzieckiem trójwymiarowego modelu Układu Słonecznego z zestawem "Zbuduj Układ Słoneczny". To pozwoli mu poznać planety krążące wokół Słońca i ich położenie względem gwiazdy. Gotowy projekt może zająć honorowe miejsce w pokoju malucha. Da mu satysfakcję z wykonania czegoś samodzielnie.

Ciekawą rozrywką dla dzieci, które lubią zabawy w grupie, mogą być gry planszowe, do których zasiądziecie całą rodziną np.: "Loteryjka: Kosmos", w którą mogą grać już 4-letnie dzieci. Ćwiczy refleks, spostrzegawczość i pamięć, a ponadto zachęca do poznawania tajemnic wszechświata. Trudność gry jest łatwo modyfikowalna – grając z maluchami, możesz wybrać prostszy wariant rozgrywki, a ze starszakami bardziej skomplikowany.

Inną rodzinną planszówką o kosmosie jest "Dzieci kontra rodzice - ale kosmos", która wprowadza dodatkowy element rywalizacji między dziećmi a dorosłymi. Obie drużyny odpowiadają na specjalnie przygotowane dla nich zestawy pytań (o właściwym poziomie trudności), dzięki czemu dzieci mają takie same szanse na wygraną, jak ich opiekunowie. W grę wraz z przedszkolakiem może grać też jego starsze rodzeństwo.

Zabawa z doświadczeniami

Pojęcia naukowe, prawa fizyki czy zasady chemii najłatwiej jest zrozumieć poprzez doświadczenia. Dzięki takim zabawom dziecko może na własne oczy zobaczyć, jakie przełożenie na realny świat ma zdobyta przez nie wiedza.

Może na przykład spróbować stworzyć tęczę w próbówce za pomocą zabawki edukacyjnej "Jakie kolory ma tęcza?" albo dowiedzieć się, jak działa ciśnienie, próbując napełnić balon powietrzem za pomocą jednego dmuchnięcia dzięki zestawowi "Czy można napełnić balon jednym dmuchnięciem?". Takie zabawy zachęcają też do zadawania bardziej skomplikowanych pytań o świat, który nas otacza, rozwijają wyobraźnię i budują relację z rodzicem, który pomaga wprowadzić malucha w fascynujący świat doświadczeń.

A jeśli przedszkolak chce się poczuć jak prawdziwy naukowiec, może wypróbować "Mini zestaw chemiczny". Zawiera ważne elementy pracy każdego naukowca – lejek, pipetę, okulary ochronne, szpatułki, probówki i mieszadełka oraz proste substancje chemiczne, dzięki którym można wykonać łatwe doświadczenia. Obserwacja bezpiecznych reakcji chemicznych z udziałem profesjonalnych narzędzi sprawia, że dziecko czuje się ważne i bardziej "dorosłe". Budzi chęci do dalszego pogłębiania wiedzy i może inspirować do wyboru ciekawego zawodu w przyszłości.

Rozwijanie słownictwa, spostrzegawczości, kreatywności

Jeśli dziecko nie interesuje się jakąś konkretną dziedziną nauki, zawsze można mu podsunąć zabawki ogólnorozwojowe, które wzbogacą jego słownictwo, podniosą koncentrację, będą szkoliły pamięć, zdolności logicznego myślenia i spostrzegawczość. Nawet trzylatki mogą grać w podstawowe gry towarzyskie takie jak "Dobble Kids". Elastyczne zasady (kilka sposobów grania) i przystosowana do upodobań dzieci oprawa graficzna sprawiają, że maluchy chętnie angażują się w rozgrywkę. Za pomocą tej gry mogą bawić się z rówieśnikami lub z dorosłymi. Gra wymaga spostrzegawczości i skupienia, a nie wiedzy, dlatego nierzadko maluchom udaje się wygrać z rodzicami.

Do samodzielnej zabawy dzieci zachęci także gra towarzyska "Story Cubes". Komplet kości, za pomocą którego tworzy się najróżniejsze opowieści, rozbudzi w twoim dziecku wyobraźnię i rozwinie jego zdolność opowiadania historii. Twoje dziecko nie tylko nie będzie się bało puścić wodze fantazji, ale również poczuje, że jego głos i pomysły się liczą. Gra pomoże w budowaniu otwartości i wyrażaniu swoich pomysłów oraz emocji.

A na koniec klasyka – "Kalambury dla dzieci". Odświeżona wersja znanej zabawy rozwinie wyobraźnię i kreatywność, a ponadto spostrzegawczość i zdolność szybkiego myślenia u twojego przedszkolaka. Zachęci go także do twórczej zabawy i z pewnością nie raz doprowadzi do śmiechu. Zawiera hasła rysunkowe, dzięki czemu w kalamburach mogą brać udział dzieci, które jeszcze nie czytają (od 3 lat). Pamiętaj, że wspólna zabawa w pokazywanie i zgadywanie haseł buduje pozytywne relacje i zaufanie do swojej drużyny.

2. Jak kupować zabawki dla dzieci taniej?

Chcesz oszczędzić na grach i zestawach edukacyjnych dla dzieci i za zebrane pieniądze móc kupić swojemu maluchowi jeszcze więcej naukowych zabawek lub częściej zabierać go np. do kina? Skorzystaj z Empik Premium. To usługa, która zapewnia stałą 15-procentową zniżkę na zakupy w salonach Empik i do 20 proc. rabatu w Empik.com (nie tylko na gry i zabawki, ale również książki i inne artykuły) oraz dodatkowe benefity dostawy (0 zł za dostawę do tysięcy punktów odbioru oraz kurierem).

Ponadto otwiera dostęp do dodatkowych zniżek na bilety do sieci kin Helios (47 oddziałów w całej Polsce) oraz ebooków i audiobooków za 0 zł (wśród których znajdziesz pozycje dla dorosłych i dla dzieci).

Dzięki Empik Premium po każdych zakupach otrzymasz do 3% zwrotu środków na konto w Empik.com (nawet do 600 złotych rocznie). Uzyskaną sumę możesz przeznaczyć na zakup dowolnych produktów, także dla najmłodszych. Ponadto usługa oferuje też specjalne zniżki na wydarzenia kulturalne i koncerty oraz dostęp do przedsprzedaży, dzięki czemu możesz oszczędzić na rodzinnych wyjściach.

Empik Premium możesz mieć już od 6,67 zł miesięcznie (przy zakupie usługi na 12 miesięcy). Wszystkie benefity dostępne są w obrębie jednej usługi, więc nie musisz korzystać z wielu kart partnerskich.

Artykuł sponsorowany

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze