Trwa ładowanie...

Czy w czasie smogu można wychodzić na spacery z dziećmi? Eksperci nie pozostawiają złudzeń

Avatar placeholder
31.01.2019 16:01
Dzieci są bardziej niż dorośli wrażliwe na zanieczyszczenia powietrza
Dzieci są bardziej niż dorośli wrażliwe na zanieczyszczenia powietrza (123rf.com)

Smog, czyli mgła zmieszana ze spalinami i dymem, zanieczyszcza powietrze i glebę. Czy w dni, gdy szczególnie dużo smogu unosi się nad ziemią, lepiej pozostać z dziećmi w domu? Czy też, mimo wszystko, pójść na spacer na powietrzu, mimo jego wątpliwej jakości? Specjaliści rozwiewają wątpliwości.

1. Smog powoduje choroby układu oddechowego

Smog to dym z zanieczyszczeń, zmieszany z mgłą. Tworzy warstwę zawieszonego w powietrzu pyłu pełnego toksyn. Z każdym oddechem przedostaje się również do naszych płuc. Może działać negatywnie na zdrowie.

W internecie aż roi się od pytań zatroskanych rodziców. Martwią się, czy mogą wychodzić z dziećmi na spacery.

"U mnie w mieście pogoda piękna, słońce świeci. Są idealne warunki na sanki czy spacer. Ale sprawdziłam jakość powietrza, zaznaczone jest jako niezdrowe. Więc jak to jest, lepiej wychodzić z przedszkolakiem czy siedzieć w domu? Co będzie dla niego zdrowsze? Zawsze starałam się wychodzić codziennie na świeże powietrze. Tylko czy to powietrze jest jeszcze świeże? Czy raczej trujące?" - pyta zaniepokojona mama na forum.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

"Raz wyszłam na spacer i dziecko miało taki kaszel w nocy, że aż wymiotowalo" - narzeka inna internautka.

"Ja się boję wychodzić na spacery z dzieckiem. Smog jest w tym momencie takim niewidzialnym zabójcą".

Niektórzy jednak nie widzą powodów do niepokoju: "Bez przesady, czemu bym miała nie wychodzić? Smog jest od dawna".

"Nie wyobrażam sobie zimy bez spacerów. Co byśmy robili? Siedzieli tylko w domu?" - pyta retorycznie inna mama.

Polska wciąż jest w niechlubnej czołówce, jeśli chodzi o stopień zanieczyszczeń powietrza
Polska wciąż jest w niechlubnej czołówce, jeśli chodzi o stopień zanieczyszczeń powietrza (123rf.com)

Lek. med. Izabela Fengler, pediatra z Centrum Medycznego Damiana potwierdza te obawy:

- Aktualnie jesteśmy w sezonie grzewczym, stąd jakość powietrza znacząco się pogarsza i dlatego mówimy o tzw. smogu, który oczywiście w dużych miastach stanowi problem, ponieważ sprzyja temu większe natężenie ruchu samochodowego.

Dzieci bardziej niż dorośli cierpią z powodu zanieczyszczenia powietrza
Dzieci bardziej niż dorośli cierpią z powodu zanieczyszczenia powietrza (123rf.com)

2. Dziecko wdycha więcej smogu niż dorośli

Czy musimy bezwzględnie chować się w domach, gdy nadciąga smogowa mgła? A może mimo wszystko warto wyjść chociaż na krótki spacer? Największy dylemat mają rodzice - bo przecież nie od dziś wiadomo, że dzięki spacerom małe organizmy się hartują, a odporność jest coraz lepsza. Co mają robić?

- Nie zaleca się dzieciom wychodzenia na zewnątrz w dni, w których jest duże zanieczyszczenie powietrza z kilku powodów. W zanieczyszczonym powietrzu znajduje się bardzo dużo substancji toksycznych, niezdrowych, szkodzących zdrowiu. W przypadku dzieci ilość wdychanych zanieczyszczeń powietrza jest dużo większa w przeliczeniu na masę ciała. W związku z tym wpływ zanieczyszczenia powietrza na dzieci jest silniejszy niż na dorosłych - ostrzega Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego.

Spacery w czasie smogu odradzają również pediatrzy.

- Najważniejsze jest to, żeby w momentach najwyższych zanieczyszczeń unikać spacerów, w szczególności z niemowlakami, które mają krótkie i bardzo mocno wrażliwe na wszelkie czynniki środowiskowe drogi oddechowe - podkreśla lek. med. Izabela Fengler. - Trzeba również dodać, że duża ilość zanieczyszczeń sprzyja alergii i wzrostowi zachorowań, przede wszystkim wśród najmniejszych dzieci, w postaci nawracających infekcji górnych dróg oddechowych. Wynika to m.in. z faktu, że zanieczyszczenie szkodliwymi substancjami powoduje uwrażliwienie nabłonka dróg oddechowych i większą podatność na wnikanie bakterii i wirusów. Dlatego zachorowalność nawet na proste infekcje dróg oddechowych jest wówczas zdecydowanie wyższa - mówi ekspertka.

Szczególnie zimą smog występuje w wysokim stężeniu
Szczególnie zimą smog występuje w wysokim stężeniu (123rf.com)

Pediatra również zwraca uwagę na większe narażenie dzieci na niekorzystny wpływ zanieczyszczeń:

- Dzieci, w szczególności te najmniejsze, oddychają w większości przez usta, nie przez nos, który jest naturalnym filtrem trujących substancji, dlatego wychodzenie z najmniejszymi dziećmi może być niestety niebezpieczne. Proponuję sprawdzać na stronach internetowych, jakie jest nasilenie zanieczyszczenia powietrza, ze względu na to, że przy bardzo dużym zanieczyszczeniu, spacery i wychodzenie z domu najlepiej ograniczyć do minimum. Dokładne dane można odnaleźć na stronach Wojewódzkich Inspektoratów Ochrony Środowiska - mówi dr Fengler.

3. Wdychanie smogu w dzieciństwie powoduje konsekwencje na resztę życia

- Najważniejsza przyczyna, dla której dzieci nie powinno się wyprowadzać na dwór, kiedy jest zanieczyszczone powietrze, to fakt, że mniej więcej do 7-8 roku życia układ oddechowy człowieka ulega kształtowaniu - wyjaśnia specjalista z Polskiego Alarmu Smogowego. - Jeżeli dziecko biega, gdy powietrze est zanieczyszczone, to jego układ oddechowy w późniejszych latach będzie bardziej narażony na różne infekcje oraz na choroby płuc. Jeżeli doprowadzimy do sytuacji, w której u dzieci układ oddechowy będzie rozwinięty w sposób niedoskonały, to narażamy tego człowieka, gdy dorośnie, na większe ryzyko zachorowania na choroby płuc. To jest coś, co zostaje nam na cale życie.

Wdychanie smogu w dzieciństwie, może powodować konsekwencje na resztę życia
Wdychanie smogu w dzieciństwie, może powodować konsekwencje na resztę życia (123rf.com)

Lek. med. Izabela Fengler zwraca uwagę, jak możemy zabezpieczyć dzieci przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych, jeśli nie mamy możliwości pozostawania z dziećmi w domu w dni najwyższego stężenia smogu w powietrzu.

- Dzieci, z którymi jesteśmy w stanie się porozumieć, czyli tymi trochę starszymi, powinniśmy zachęcać do tego, żeby starały się oddychać przez nos, a nie przez usta. Ważne jest również, aby dzieci wychodzące na dwór były dobrze napojone, ponieważ odpowiednia ilość płynów sprawia, że usuwane są te szkodliwe substancje z jamy ustnej i nie przenikają one do dróg oddechowych - podkreśla lekarka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze