Trwa ładowanie...

Czy możesz czuć, że jesteś w ciąży, chociaż w rzeczywistości nie jesteś?

 Aleksandra Miłosz
27.03.2018 15:09
Czy możesz czuć, że jesteś w ciąży, chociaż w rzeczywistości nie jesteś?
Czy możesz czuć, że jesteś w ciąży, chociaż w rzeczywistości nie jesteś? (Zdjęcie kobiety/Shutterstock)

Wiele kobiet, którym na co dzień towarzyszą ciągłe nudności i nieustanne zmęczenie, mylnie myśli, że jest to wynik ciąży. Po pewnym czasie jednak menstruacja przychodzi, a nudności i zmęczenie znikają. Podczas gdy taki powtarzający się stan jest frustrujący, to objawy ciąży nie są rzadkością u współczesnych kobiet. Wystarczy w grupie pań zapytać, która z nas nie żyła w niepokoju, myśląc, że jest w ciąży, gdy okres spóźniał się 2 tygodnie.

spis treści

Testy ciążowe

1. Gdy myślisz, że jesteś w ciąży...

Dla niektórych kobiet problem utrzymujących się objawów jest tak realistyczny i długotrwały, że kobiety sądzą, iż właśnie rozpoczął się u nich okres ciąży, pomimo tego, że w rzeczywistości dziecka nie ma. Ciąża rzekoma, zwana także ciążą urojoną, jest niezwykle rzadka. Sami ginekolodzy przyznają, że w ciągu ich praktyki lekarskiej trwającej kilkanaście lub kilkadziesiąt lat, kobiet przekonanych, że są w ciąży, chociaż w rzeczywistości nie były, zgłosiło się do nich niezwykle mało.

2. Organizm odpowiada na potrzebę macierzyństwa?

Zobacz film: "Krwawienie w ciąży - przyczyny i postępowanie"

Problem kobiet z rzekomą ciążą nie rozpoczyna się jednak od wymyślenia sobie ciąży. Takie kobiety przestają najpierw miesiączkować, co jest pierwszym objawem tego, że wkrótce urodzą  dziecko. Kiedy już założą, że są w ciąży, ich organizm wydaje się potwierdzać tę tezę. Pojawia się wzdęty brzuch, piersi stają się przekrwione i bolesne, może pojawić się stan przedrzucawkowy, a nawet bolesne skurcze.

Co powoduje ten dziwny stan? W niektórych przypadkach odpowiada za niego chory organizm lub choroba psychiczna. Nowotwory jajnika czy ciężka depresja to schorzenia, które mogą prowadzić do wahań poziomu hormonu, podwyższenia niektórych z nich i zaniku miesiączkowania. Według specjalistów w większości przypadków za ciążę rzekomą odpowiedzialne są jednak zaburzenia psychosomatyczne – kobieta tak bardzo pragnie być w ciąży, że jej mózg zaczyna pobudzać ciało do tworzenia konkretnych zmian w ciele. Niestety bardzo często taki stan jest wywołany przez bolesny uraz psychiczny spowodowany wieloma poronieniami czy śmiercią współmałżonka.

3. Konieczna pomoc psychologiczna

Poinformowanie kobiety, która myśli, że jest w ciąży o tym, iż jest to jedynie wymysł jej głowy, jest bardzo trudne. Taka informacja może także pogorszyć jej stan zdrowia zwłaszcza, że często kobiety z ciążą rzekomą potrafią nawet zobaczyć swoje dziecko na ekranie podczas wykonywania badania USG. Dlatego właśnie nieocenione w takich przypadkach będą profesjonalizm, fachowość i doświadczenie lekarza, do którego taka kobieta się zgłosi. Powinien on nie tylko potwierdzić brak ciąży, ale także skierować kobietę do psychologa.

Na szczęście przypadków ciąż urojonych jest na świecie mniej niż jeszcze kilkanaście lat temu. Zawdzięczamy to testom ciążowych, które już po kilku dniach od współżycia są w stanie podać nam wiarygodne informacje na temat ciąży lub jej braku. Psychologowie uważają, że może to być także związane z tym, iż na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat rola społeczna kobiety jako matki uległa zmianie. Obecnie spełniona kobieta nie musi być otoczona gromadką dzieci, tak jak było to w przeszłości. Wśród nas jest jednak wiele tych, dla których ciąża jest wciąż niedoścignionym marzeniem.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze