Trwa ładowanie...
Przejdź na WP

Czy kobiety mogą mieć orgazm podczas porodu?

Wyczerpujący, intensywny ból, który towarzyszy kobiecie w czasie porodu, jest czymś, o czym kobiety w ciąży są ostrzegane. Tak właśnie jest przedstawiany poród w większości filmów i części kobiecych opowieści o porodzie.

Zobacz film: "Przekarmianie dzieci"

Niektóre kobiety twierdzą jednak, że skurcze i sam poród wcale nie musi tak wyglądać i że to doświadczenie może być przyjemne, a nawet doprowadzić do orgazmu.

Gdy Kenia Stevens z Asheville w Północnej Karolinie, gdy rodziła swoje pierwsze dziecko, była gotowa użyć medytacji, które stosowała od lat, aby pomóc sobie przejść przez poród zaplanowany w domu.

Jednak coś, na co obecnie 42-letnia kobieta się przygotowywała, wyglądało zupełnie inaczej, niż podejrzewała. Okazało się, że gdy nadszedł czas skurczy partych, te skurcze stymulowały orgazm u kobiety.

Kobieta w czasie porodu może osiągnąć orgazm
Kobieta w czasie porodu może osiągnąć orgazm

"Śmiałam się i czołgałam po pokoju, jakbym była pod wpływem środków odurzających" – wspomina Stevens. "Jestem szczęśliwa" – mówiła podczas porodu swojej mamie.

Z jej drugim dzieckiem, poród przebiegał szybko, ale uczucie było takie samo.

Kiedy urodziła swoje trzecie dziecko Stevens mówiła, że dzięki temu, że znała techniki oddychania i rozumiała co się ze nią dzieje, mogła z łatwością dojść do orgazmu po raz trzeci.

"Rodzenie jest częścią naszej seksualności jako kobiety" - powiedziała Debra Pascali-Bonaro, reżyser filmu "Orgasmic Birth" ("Ekstatyczny poród") i współautor "Orgasmic Birth: Your Guide to a Safe, Satisfying and Pleasurable Birth Experience" ("Ekstatyczny poród: jak doświadczyć bezpiecznego, satysfakcjonującego i przyjemnego porodu").

7 sposobów na usprawnienie porodu i złagodzenie bólu
7 sposobów na usprawnienie porodu i złagodzenie bólu [7 zdjęć]

Wiele kobiet obawia się porodu, a zwłaszcza cierpienia z nim związanego. Okazuje się jednak, że można...

zobacz galerię

"Termin "orgazm" obejmuje wszelkiego rodzaju przyjemność związaną z przeżywaniem narodzin, taka jak radość, ekstaza, intymność, bliskość i błogość, ponieważ tak dużo mówi się o bólu i strachu w kontekście narodzin, a nie mówi się o wielu innych emocjach, które mogą być odczuwalne" - powiedziała.

Nie tylko istnieją kobiety, które mówią, że mają orgazm, gdy rodzą, ale niektóre mówią, że mają orgazm podczas porodu lub jak mówi Pascali-Bonaro "birthgasm".

Według sondażu przeprowadzonego przez Positive Birth Movement i Channel Mum, 6 proc. kobiet twierdzi, że miało orgazmu podczas porodu.

Według badań opublikowanych w czasopiśmie "Sexologies" położne twierdzą, że uczestniczyły w około 0,3 proc. urodzeń, gdy matka miała orgazm.

5 niesamowitych porodów
5 niesamowitych porodów [6 zdjęć]

Poród zawsze jest niesamowitym przeżyciem. Są jednak przypadki, gdy narodziny dziecka stają się prawdziwym...

zobacz galerię

"Nie ma naukowych, opartych na medycynie dowodów, które potwierdzałyby to w 100 proc., ale z drugiej strony, to nie znaczy, że niektóre kobiety nie doświadczają tego uczucia, czy czegoś podobnego podczas porodu" - powiedział dr Fares Diarbakerli.

Chociaż to nie jest do końca jasne, jak orgazm jest możliwy podczas porodu, eksperci mówią, że to ma sens z fizjologicznego punktu widzenia.

"Masz dziecko, które porusza się w dół, za pośrednictwem naszego ciała, za pośrednictwem naszej pochwy i wielokrotnie uderza w punkt G, który jest z pewnością miejscem, które wzmacnia przyjemność wielu kobiet, a więc może czasami powodować orgazm" – powiedział Pascali-Bonaro.

ZOBACZ TAKŻE:

Chociaż "birthgasm" może być wywołany przez pocałunek czy dotyk partnera, najczęściej występuje przy stymulacji punktu G, podczas gdy dziecko opada lub gdy dziecko się urodzi.

Zamiast mówić o bólu, kobiety te opisują poród jako "intensywny" lub "trudny".

Hormony odgrywają również znaczącą rolę. Oksytocyna, znana również jako "hormon miłości" odpowiada zarówno za poród, jak i kobiecy orgazm.

Aby przyśpieszyć poród, położne często dają parze trochę prywatności, aby przyszli rodzice się pocałowali, a partner stymulował sutki kobiety, aby ją seksualnie pobudzić.

6 rzeczy, które powinnaś zrobić przed porodem
6 rzeczy, które powinnaś zrobić przed porodem [7 zdjęć]

Ciąża to nie choroba, a macierzyństwo to nie kajdany – ograniczać nie powinny. Istnieją jednak takie...

zobacz galerię

"Często wpływa to na regularne skurcze" - powiedział Dena Moes, certyfikowana pielęgniarka-położna i pisarka w Chico w Kalifornii.

Eksperci są zgodni, że aby kobieta przeżyła orgazm podczas narodzin, musi czuć się bezpiecznie niezależnie od warunków porodu.

W rzeczywistości jest bardziej prawdopodobne, że gdy kobiety czują strach i napięcie i doświadczają więcej bólu, czegoś, co nazywa się syndromem napięciowego bólu.

Moes dodała, że gdy kobiety otaczają się z kobietami, które mają pozytywne doświadczenia z porodem, mogą wyobrazić sobie szczęśliwe narodziny swojego dziecka i będą bardziej skłonne manifestować te same doświadczenia.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.