Trwa ładowanie...

Cienie pod oczami – domowe sposoby

Cienie pod oczami – domowe sposoby
Cienie pod oczami – domowe sposoby (123rf)

Cienie pod oczami mogą być następstwem reakcji alergicznej, nietolerancji glutenu lub niewystarczającej liczby godzin snu. Ten mankament urody można zwalczyć domowymi sposobami. Na cienie pod oczami stosuje się okłady z herbaty, doraźnie można wspomóc się makijażem, który je zamaskuje.

spis treści

1. Przyczyny cieni pod oczami

Przed zastosowaniem sposobów na cienie pod oczami warto ustalić przyczynę tej nieestetycznej, powodującej dyskomfort przypadłości. Mogą to być choroby albo dolegliwości skórne. Zazwyczaj cienie pod oczami pojawiają się wraz z wiekiem jako rezultat zmian w układzie oczodołu. Wówczas poduszka tłuszczowa zmniejsza się, a fioletowe naczynia żylne są bardziej widoczne. Inne czynniki powodujące cienie pod oczami to predyspozycje genetyczne, zbyt mała liczba godzin snu, alergia i nietolerancja na gluten zawarty w produktach spożywczych.

W przypadku alergii ciemniejszy kolor skóry wokół oczu jest wywoływany przez wysypkę. Ryzyko pojawienia się cieni pod oczami jest większe, jeżeli wysypka jest drapana. Osoby z nietolerancją glutenu skarżą się nie tylko na brak łaknienia. Stwierdza się u nich niedożywienie, niedobór witamin i minerałów, czego konsekwencją są również zmiany w okolicy oczu. Innym czynnikiem odpowiedzialnym za cienie pod oczami jest przekrwienie śluzówki nosa – zatkany nos może przyczynić się do uwidocznienia naczyń krwionośnych w tej okolicy.

Zobacz film: "Czego należy unikać w ciąży?"
Cienie pod oczami mogą być następstwem reakcji alergicznej
Cienie pod oczami mogą być następstwem reakcji alergicznej

U niektórych osób cienie pod oczami są cechą wrodzoną, wynikającą z nieprawidłowej pigmentacji skóry. Aby zapobiegać powstawaniu cieni pod oczami, należy wysypiać się, unikać przemęczenia i stresu, a także stosować odpowiednią dietę (powinna być bogata w zielone warzywa takie jak szpinak i kapusta, a uboga w sól).

2. Domowe sposoby na cienie pod oczami

Skuteczne domowe metody na cienie pod oczami to m.in. okłady z ogórka, herbaty i alg, a także przykładanie w to newralgiczne miejsce schłodzonej łyżeczki lub papki z surowego ziemniaka. Okład z ogórka przygotujemy, krojąc zimne warzywo (warto przechowywać je w lodówce) w plastry, które układamy na oczach, a gdy pod wpływem temperatury ciała ogrzeją się, wymieniamy na schłodzone. Na cienie pod oczami stosuje się też okłady z mocnej herbaty (można wykorzystać torebkę herbaty lub naparem nasączyć wacik kosmetyczny).

To też warto wiedzieć

W podobny sposób można wykorzystać świetlik, który wykazuje działanie antybakteryjne i przeciwzapalne, likwiduje obrzęk pod oczami. Z kolei okład z alg na oczy usprawni krążenie, nawilży i zregeneruje skórę. innym sprawdzonym sposobem na cienie pod oczami (jego efekt jest jednak tymczasowy) jest okład ze schłodzonej łyżeczki.

Należy ją włożyć na kwadrans do zamrażarki, po czym przyłożyć do powieki. W walce z tym defektem estetycznym pomoże papka przygotowana ze zmiksowanego surowego ziemniaka. Masę należy nałożyć na okolice oczu i pozostawić na pół godziny.

3. Co na cienie pod oczami?

Naszymi sprzymierzeńcami w walce z cieniami pod oczami są produkty do pielęgnacji skóry i kosmetyki do makijażu. Warto wybierać te, które zawierają naturalne składniki, takie jak zielona herbata, świetlik i algi, a także witaminy, składniki wykazujące działanie nawilżające i regenerujące. Wykonując makijaż twarzy, należy używać korektora pod oczy w jaśniejszym odcieniu w stosunku do podkładu, by w naturalny sposób rozjaśnił okolice oczu. Korektor trzeba delikatnie wklepać w skórę powiek i pod oczy.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze