Trwa ładowanie...

Przekrwienie w okolicy oczu

Przekrwienie w okolicy oczu
Przekrwienie w okolicy oczu

Przy przekrwionych oczach biała część oka może stać się czerwona, gdy naczynia krwionośne na jej powierzchni rozszerzają się. Może to wynikać z podrażnień mechanicznych, środowiskowych czynników drażniących, reakcji alergicznych, infekcji i innych dolegliwości. Jasnoczerwony, jednolity krwawy obszar na twardówce to rezultat małego krwawienia do spojówki. Jest to dość powszechne zjawisko i zazwyczaj spowodowane jest przez wysiłek (jak na przykład podczas porodu) lub kaszel. Zazwyczaj krwawienie znika samo po kilku dniach.

spis treści

1. Przyczyny przekrwionych oczu

Istnieje wiele możliwych przyczyn pojawienia się przekrwionych oczu. Niektóre z nich powodują obawy, inne wymagają pomocy lekarskiej. Jeszcze inne nie wywołują niepokoju. Intensywność zaczerwienienia zwykle nie koreluje z tym, jak poważna jest sytuacja. Ważniejsze jest wtedy, czy pojawił się ból w oku lub zaburzenia widzenia.

Jedną z przyczyn przekrwionych oczu jest wysiłek lub kaszel. Może powstać wtedy jasnoczerwony obszar na twardówce. Jest to krwotok podspojówkowy. Powstaje on wtedy, gdy małe naczynia krwionośne pękają i krwawią blisko powierzchni białej części oka.

Zobacz film: "Jak uniknąć komplikacji okołoporodowych?"

Nagły wzrost ciśnienia, np. raptowne kichnięcie lub kaszel, może spowodować krwotok podspojówkowy. Zdarza się on również często u noworodków, a spowodowany jest najprawdopodobniej zmianą ciśnienia jaka zachodzi w ciele dziecka podczas porodu.

2. Choroby oczu

Zakażenia i zapalenia oczu to inne przyczyny zaczerwienienia. Mogą one obejmować różne części oka. Oprócz zmiany barwy białka oka mogą wywoływać również swędzenie, ból, problemy ze wzrokiem, owrzodzenia.

  • Zapalenie powiek – zapalenie mieszków włosowych rzęs wzdłuż powiek - jest spowodowane przez bakterie skóry. Często występuje swędzenie.
  • Zapalenie spojówek – zapalenie lub zakażenie błony wyściełającej powieki pokrywającej powierzchnię oka (spojówka). Może to być spowodowane przez wirusy, bakterie, alergie lub podrażnienie.
  • Owrzodzenie rogówki – często spowodowane przez zakażenia bakteryjne lub wirusowe.
  • Zapalenie błony naczyniowej oka – zapalenie błony naczyniowej oka, które obejmuje tęczówkę, ciało rzęskowe i naczyniówkę. Często jest związane z chorobą autoimmunologiczną, zakażeniem lub narażeniem na działanie toksyn. Często występuje tylko zapalenie tęczówki.

Inne możliwe przyczyny to także:

  • zimno lub alergia;
  • ciało obce w oku, jego uszkodzenie lub nacięcie;
  • ostra jaskra – nagły wzrost ciśnienia w oku powoduje ból i poważne zaburzenia widzenia;
  • krwawienie, które może wynikać z używania nadmiernych ilości preparatów rozrzedzających krew;
  • dostanie się do oka piasku, kurzu lub nadużywanie szkieł kontaktowych.

    3. Przekrwione oczy a poród

Poród może wywołać różne komplikacje zdrowotne, jak choroby zębów czy przekrwienie oczu. Większość kobiet po porodzie ma przekrwione oczy. Są one czerwone i spuchnięte, a także mogą czasami swędzieć i boleć. Do tego pod oczami mogą pojawić się ciemne sińce. Poporodowe zaczerwienienie oczu może wynikać z wysiłku, jaki kobieta włożyła w urodzenie dziecka. Przed i po porodzie poziom stresu kobiety może być wysoki, co może powodować, że nie sypia ona zbyt dobrze. Jest to jeden z głównych powodów, dla których kobiety w okresie połogu mają zaczerwienione oczy.

W drugiej fazie porodu organizm kobiety jest napięty i zmuszony do ogromnego wysiłku, by wydać dziecko na świat. Intensywność parcia czasami doprowadza do tego, że małe naczynka w gałce ocznej pękają. To właśnie jest inna znacząca przyczyna występowania przekrwionych oczu u młodych mam. Co więcej, naczynka krwionośne mogą pękać również na twarzy i w wyższych częściach klatki piersiowej. Może to prowadzić do powstawania na skórze czerwonych śladów. Popękane naczynka zaczynają się szybko goić, jednakże czasami potrzeba kilku tygodni, by oczy wróciły do swojego pierwotnego stanu. Samo przekrwienie oczu w połogu nie powinno być powodem do niepokoju. Jeśli jednak kobieta zauważy na swoim ciele inne ślady, powinna skonsultować się z lekarzem.

Ponieważ kobieta może nie wysypiać się, jej oczy mogą być podpuchnięte i zmęczone przez jakiś czas. Po porodzie ciało ma tendencję do zatrzymywania płynów, co może przyczynić się popowstawania worków pod oczami, które występują powszechnie razem z przekrwionymi oczami.

W domu można dbać o przekrwione oczy na kilka sposobów:

  • Zimne kompresy. To jeden z najprostszych i najbardziej skutecznych sposobów walki z przekrwionymi oczami. Nakłada się je na okolice oczu kilka razy dziennie.
  • Kostki lodu. Można pocierać nimi skórę bezpośrednio lub owinąć je cienką tkaniną i umieścić na oczach. W ten sposób zmniejszy się zaczerwienienie i stan zapalny.
  • Okłady z herbaty. Wykorzystane torebki herbaty należy umieścić w lodówce, by się schłodziły. Następnie położyć je na oczy na około 15 minut. Herbata ma naturalne właściwości ściągające, które pomogą zmniejszyć obrzęk i zaczerwienienie.
  • Uniesiona głowa podczas snu. Taka pozycja pomoże uniknąć gromadzenia się płynów.
  • Unikanie pokarmów z nadmierną ilością soli.
  • Odpoczynek.
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze