Trwa ładowanie...

Ciążowe mity. Przesąd o zabieraniu urody wciąż ma się dobrze

Avatar placeholder
26.11.2018 14:31
Wiele kobiet wciąż wierzy w ciążowe mity
Wiele kobiet wciąż wierzy w ciążowe mity (123RF)

Mimo że medycyna rozwija się, ludzie wciąż wierzą w przesądy i mity dotyczące zdrowia i metod leczenia. Ciąża nie jest tutaj wyjątkiem. Czy można rozpoznać płeć dziecka po kształcie brzucha matki? Jaka powinna być przerwa między ciążami? A może warto jednak zjeść w połogu łożysko, aby zapewnić sobie zdrowie i dobre samopoczucie? Rozmawiamy o tym z ekspertem - ginekologiem doktorem Piotrem Kretowiczem.

1. Ciążowe mity

Kobiety od wieków radzą sobie i pomagają w kwestiach związanych ze zdrowiem, dziećmi, a także ciążą i połogiem. Zdobycze technologii tylko usprawniły sposób komunikacji tworząc czasem całe internetowe społeczności. Zdarza się również, że internauci szukają pomocy i rady na forach dyskusyjnych.

Niedawno na forum Kafeteria.pl jedna z młodych matek podzieliła się z internautkami swoim problemem.

"Moje dziecko ma pół roku, a ja jestem w ciąży. Jestem przerażona" – napisała. Post ten wywołał burzliwą dyskusję, w której poruszano cały wachlarz tematów. Kobiety nie ominęły kwestii związanych z wychowaniem dzieci, świadomym macierzyństwem, a także antykoncepcją.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Ta ostatnia kwestia często wywołuje wśród kobiet ostre wymiany zdań. Oczywiście, jest wiele dostępnych metod antykoncepcyjnych. Zdarza się jednak, że niektóre młode matki wierzą, że podczas okresu, w którym karmią piersią nie zajdą w kolejną ciążę.

- Karmienie piersią jest metodą antykoncepcyjną o znikomej skuteczności – wyjaśnia w rozmowie z WP Parenting dr Piotr Kretowicz, ginekolog. - W specyficznych sytuacjach częściowo ogranicza płodność. To zależy jednak od wielu czynników i na pewno nie jest to rekomendowana metoda antykoncepcyjna.

2. Czas na ciążę

Żywa dyskusja na forum dotyczyła także okresu, jaki powinien minąć między ciążami. Czy decydowanie się na dziecko w ciągu kilku miesięcy po porodzie to rozsądna decyzja? Zdania są podzielone. Według części internautów nie ma w tym nic złego. Zapewni to bowiem małą różnicę wieku między rodzeństwem i ułatwi ich wychowanie. Przeciwnicy tej teorii z kolei sądzą, że takie zachowanie jest nieodpowiedzialne. Młodzi rodzice ich zdaniem powinni pamiętać o antykoncepcji i skupić się na wychowaniu niemowlęcia.

Widać zatem, że decyzja o szybkich zajściu w kolejną ciążę może mieć różne podłoże. Zapytaliśmy więc naszego eksperta, jak ta sprawa wygląda z punktu widzenia biologicznego. Czy zajście w ciążę kilka miesięcy od porodu może mieć negatywne konsekwencje dla zdrowia kobiety?

- Wszystko zależy od zdrowego rozsądku. Nie ma okresu, który nakładałaby biologia. Jeżeli więc kobieta ma pierwszą owulację, to oznacza, że z punktu widzenia biologicznego jest zdolna do następnej ciąży – mówi ginekolog. - Czas między ciążami z reguły wyznacza sprawność i stan organizmu pacjentki. Stres, silne zmęczenie czy wyniszczające choroby z reguły uniemożliwiają zachodzenie w ciążę. Natomiast trzeba na to też spojrzeć w aspekcie społecznym. Np. czy jest ktoś, kto pomoże jej zająć się dzieckiem i czy ma odpowiednie warunki.

Jednak, jak podkreśla nasz ekspert, inna sytuacja jest w przypadku porodu przez cesarskie cięcie. Wtedy czas między ciążami powinien być dłuższy.

- Po urodzeniu przez cesarskie cięcie minimalny okres między ciążami powinien wynosić 9 miesięcy – wyjaśnia dr Kretowicz. - W tym czasie blizna otrzyma największą wytrzymałość. Goi się właśnie w ciągu 9 miesięcy – dodaje.

3. Przesądy czy ludowe mądrości?

Jednak kwestie związane z antykoncepcją i płodnością to niejedyne tematy, których dotyczą ciążowe mity. W społeczeństwie często można usłyszeć teorie o rozpoznaniu płci dziecka np. po analizie kształtu brzucha matki lub jej zachciankach, czy nawet wyglądzie.

- Rozpoznanie płci dziecka po kształcie brzucha, a także teoria, która mówi, że płody płci żeńskiej odbierają matkom urodę to mity – mówi zdecydowanie ginekolog.

Warto więc podejść do takich teorii racjonalnie. W końcu każdy z nas zapewne zna osobę, której matce wszyscy wróżyli, że jej dziecko jest innej płci. Każda kobieta inaczej przechodzi ciążę. Na zmianę jej wyglądu ma wpływ przecież wiele czynników niezależnych od płci dziecka, np. przyrost wagi, obrzęki lub gorsze samopoczucie spowodowane mdłościami.

Ciąża bez objawów – jak to możliwe?
Ciąża bez objawów – jak to możliwe? [7 zdjęć]

Brak miesiączki, wymioty, nudności, zwiększony apetyt, bolące piersi – między innymi po tych objawach

zobacz galerię

Innym przesądem jest zakaz farbowania włosów w ciąży. Zdaniem niektórych kobiet farba może zaszkodzić dziecku. Czy faktycznie przyszłe matki mają powody do obaw?

- Farbowanie włosów jest dozwolone, a nawet wskazane – wyjaśnia nam ginekolog. - Ważne jest, aby w ciąży kobieta czuła się dobrze sama ze sobą. Oczywiście zawsze trzeba uważać na toksycznosć stosowanych preparatów.

A jak wygląda sprawa innych ludowych mądrości, które mają ustrzec przyszłe matki przed chorobą dziecka? W końcu mówi się, że korale na szyi ciężarnej mogą spowodować uduszenie noworodka. Niebezpieczne mogą być także oparzenia, które pozostawią na ciele dziecka blizny. Przykłady można mnożyć.

- Robienie na drutach nie spowoduje supłów na pępowinie, a taniec zawrotów głowy dziecka – mówi. - Także patrzenie na ogień nie spowoduje, że na twarzach dziecka pojawią się naczyniaki – dodaje.

Warto też wspomnieć o ostatnio modnym, szczególnie w Stanach Zjednoczonych, zwyczaju jedzenia łożyska. Zdaniem jego zwolenników spożywanie łożyska w formie koktajlu lub przekształconego w tabletki czy proszek spowoduje, że kobieta w połogu będzie czuła się lepiej, uniknie depresji poporodowej i będzie miała więcej pokarmu. Ponadto podkreślają jego walory zdrowotne – moc witamin i minerałów niezbędnych dla młodej matki. Zwyczaj jedzenia łożyska możemy zaobserwować u zwierząt. Może więc i dla ludzi będzie on korzystny?

- Uważam, że zjadanie łożyska jest czynnością wyjątkowo obrzydliwą i po prostu nie ma sensu – mówi ekspert. - Zwierzęta często jedzą cały popłód, czyli łożysko, pępowinę i błony płodowe w celu oszczędzania substancji pokarmowych.

Może jednak lepiej więc zostać przy klasycznym jedzeniu, odpowiednim i bezpiecznym dla współczesnego człowieka? Przesądy towarzyszą nam od wieków i najprawdopodobniej zawsze będą w społeczeństwie. Natomiast warto zachować zdrowy rozsądek i racjonalny umysł, który nie pozwoli nam dać się zwariować i ponieść nie tylko ciążowym przesądom.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze