Trwa ładowanie...

Zmuszanie dzieci do jedzenia warzyw na kolację może poprawić ich wyniki w szkole następnego dnia

Avatar placeholder
09.05.2017 21:55
Rodzice powinni namawiać dzieci do jedzenia warzyw, ponieważ może to poprawić ich osiągnięcia szkolne
Rodzice powinni namawiać dzieci do jedzenia warzyw, ponieważ może to poprawić ich osiągnięcia szkolne (123rf)

Naukowcy dostarczyli rodzicom kolejnego powodu, aby nakłaniać najmłodszych do jedzenia warzyw. Wykazali, że dzieci, które jedzą warzywa na kolację, lepiej radzą sobie w szkole następnego dnia.

Australijscy naukowcy przewidują, że dzieje się tak za sprawą przeciwutleniaczy w warzywach, które mają pozytywny wpływ na DNA, a co za tym idzie również na mózg.

Jest to jedno z pierwszych badań, które dotyczy wpływu, jaki ma wieczorny posiłek, na wyniki szkolne dzieci. Analiza dowiodła, że spożycie warzyw polepszało wyniki dzieci nawet wtedy, gdy uwzględniono poziom wykształcenia ich rodziców.

Dzieci, które codziennie jedzą warzywa na kolacje mają lepsze wyniki w nauce
Dzieci, które codziennie jedzą warzywa na kolacje mają lepsze wyniki w nauce (123rf)
Zobacz film: "Błędy żywieniowe z okresu niemowlęcego nie do odwrócenia!"

Główna autorka pracy, Tracy Burrows, profesor na Uniwersytecie Newcastle w Australii, powiedziała, że wyniki dostarczają ciekawych informacji na temat wpływu, jaki posiłki mogą mieć na osiągnięcia naukowe dzieci. Ponadto komentując badanie prof. Louise Dye z Uniwersytetu w Leeds, powiedziała, że wyniki mogą wskazywać na korzystne działanie zdrowej diety na funkcje poznawcze.

"Polifenole, które znajdują się w wielu warzywach, a zwłaszcza tych bardziej kolorowych, wykazują wpływ na wydajność poznawczą u dorosłych i dzieci" – wyjaśnia. Ale dodaje, że mogą istnieć inne powody, wyjaśniające powiązanie między jedzeniem warzyw a osiągnięciami szkolnymi. Twierdzi, że może być tak, że dzieci w domach, w których rodzice dbają o zdrową dietę, mogą częściej uzyskać od nich inną pomoc, również w nauce.

Jak gotować warzywa, by zachować ich wartości odżywcze?
Jak gotować warzywa, by zachować ich wartości odżywcze? [7 zdjęć]

Jaki jest najlepszy sposób na przyrządzanie warzyw dla dziecka? Zazwyczaj je gotujemy, ale czy w ten

zobacz galerię

Badanie objęło 4200 dzieci w wieku od 8 do 15 lat. Dane zebrano od rodziców, którzy deklarowali, jak często podawali warzywa dzieciom na kolację.

Uczniowie uzyskali o 86 punktów wyższe wyniki w przypadku testów umiejętności pisania i liczenia, jeśli jadły warzywa na każdy wieczorny posiłek w ciągu tygodnia. Największy wpływ warzyw na naukę zaobserwowano w przypadku testów z prawidłowej pisowni.

Wyniki testu opublikowano w czasopiśmie "Appetite".

ZOBACZ TAKŻE:

Zespół badawczy stwierdził również, że napoje gazowane mogą źle wpływać na wyniki uczniów w szkole. Dzieci rodziców, którzy zgłosili, że maluchy wypijają 4 szklanki napojów gazowanych w ciągu dnia, miały słabsze wyniki nawet o 46 punktów (w porównaniu z tymi, które piły mniej niż szklankę). Okazuje się bowiem, że rafinowane węglowodany, znajdujące się w tych napojach, zmniejszają objętość mózgu, w tym również objętość centrum pamięci, hipokampu.

Ponadto eksperci dowiedli dzieci, które jadły dwie porcje owoców dziennie, miały wyższe wyniki w czytaniu i pisaniu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze