Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Żel położniczy

Avatar placeholder
26.10.2023 19:41
Żel położniczy
Żel położniczy

Żel położniczy to dość nowatorskie podejście do porodu drogami natury. Produkt ten, choć ma wiele zalet, nie zdobył jeszcze popularności na polskich blokach porodowych. Duża liczba lekarzy i położnych nie zna zastosowania żelu położniczego, przez to jego dostępność jest ograniczona. Również cena żelu położniczego sprawia, że produkt jest nieosiągalny dla wielu rodzących. Każda kobieta w ciąży powinna mieć jednak wybór zastosowania różnych metod łagodzenia bólu porodowego.

spis treści

1. Czym jest żel położniczy?

Żel położniczy to produkt stworzony przez szwajcarskich ginekologów. Występuje pod handlową nazwą Dianatal. Żel położniczy ma jedno zasadnicze działanie − zmniejszenie tarcia podczas porodu. Dzięki jego składnikom adhezyjnym, łatwo przylega do ścian śluzówki pochwy. W skład żelu położniczego wchodzą: propylenoglikol, karbomer, hydroksyetyloceluza oraz woda oczyszczona. Zestaw zawiera dwa rodzaje aplikatorów z żelem do stosowania w pierwszym i drugim okresie porodu. Żel położniczy, w przeciwieństwie do żeli nawilżających, jest jałowy, nie uczula, a także ma właściwości bakteriostatyczne.

2. Zalety żelu położniczego

Według szwajcarskich doniesień podanych przez producenta zestawu Dianatal, żel położniczy redukuje tarcie statyczne podczas skurczów porodowych oraz zmniejsza tarcie dynamiczne podczas wypierania główki dziecka. Badania kliniczne w Zurychu wykazały, że żel położniczy zmniejsza siły tarcia do 50%, natomiast dalsze obserwacje potwierdziły również skrócenie czasu porodu o 30% dzięki zastosowaniu Dianatal. Żel położniczy swoim działaniem wspomaga naturalne substancje poślizgowe podczas porodu, czyli maź płodową i płyn owodniowy.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Dzięki takim działaniom żelu położniczego można zaobserwować również inne korzyści:

  • ochrona pochwy, zmniejszenie niebezpieczeństwa pęknięcia krocza,
  • zmniejszenie liczby nacięcia krocza,
  • oszczędność energii mamy oraz dziecka,
  • może być stosowany podczas porodów w wodzie i porodów zabiegowych.
  • działa bakteriostatycznie między innymi na paciorkowce z grupy A i grupy B, E. coli i in.,
  • nie zawiera żadnych substancji czynnie działających, więc nie zagraża matce ani dziecku.

3. Stosowanie i dostępność żelu położniczego

Żel położniczy aplikuje położna lub lekarz na sali porodowej, którzy sami decydują o momencie zaaplikowania żelu. Niestety zastosowanie żelu położniczego podczas porodu nie jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Należy poinformować lekarza prowadzącego ciążę o chęci użycia żelu w trakcie porodu, gdyż żel położniczy dostępny jest tylko w niektórych szpitalach. W większości przypadków kobieta powinna sama wcześniej zakupić żel położniczy w aptece. Również położna na sali porodowej powinna być poinformowana o zakupionym żelu przez pacjentkę.

Żel położniczy, choć nie jest w Polsce dość popularny, ma wiele zalet. Zmniejszając tarcie przechodzącej przez kanał rodny główki dziecka, skraca czas porodu, redukuje ryzyko nacięcia lub pęknięcia krocza i tym samym doznania bólowe rodzącej. Niestety jest dość drogi, dlatego też nie każda kobieta rodząca może sobie pozwolić na zastosowanie żelu położniczego.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze