Trwa ładowanie...

Zakazane połączenie. Powoduje fermentację w jelitach

Avatar placeholder
Milena Górecka 28.01.2024 12:57
Ziemniaki dla dzieci. Czy warto je podawać?
Ziemniaki dla dzieci. Czy warto je podawać? (Pixabay )

Czy ziemniaki to dobry wybór dietetyczny dla naszych dzieci? Tak, ten często niedoceniany składnik diety może być kluczowym elementem zdrowego żywienia najmłodszych, a zwrot "zjedz mięsko, ziemniaczki zostaw" dawno już powinien odejść do lamusa. Ważne jest jednak, by podczas podawania dzieciom ziemniaków nie popełnić kluczowych błędów!

spis treści

1. Składniki odżywcze w ziemniakach

Ziemniaki są źródłem wielu cennych składników odżywczych. Obfitują w błonnik, polifenole, karotenoidy, szereg minerałów (potas, magnez, żelazo, cynk, miedź, sód, wapń i fosfor). Są również źródłem witaminy C oraz witaminy B6.

Ziemniaki
Ziemniaki (Pixabay )

2. Wpływ spożywania ziemniaków na zdrowie

Zobacz film: "Magdalena Cielecka wspomina czasy liceum"

Spożywanie ziemniaków wzmacnia układ odpornościowy, korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego i dostarcza energii. Wspiera również funkcjonowanie mięśni i serca, reguluje pracę układu pokarmowego, pomaga obniżyć poziom cholesterolu i stabilizować poziom glukozy we krwi.

3. Z czym nie powinniśmy łączyć ziemniaków?

Dietetycy rekomendują spożywanie ziemniaków w formie gotowanej, pieczonej lub duszonej. Ważne jest, aby unikać łączenia z tłuszczami, ponieważ może to prowadzić do szybszego wzrostu poziomu cukru we krwi i zwiększenia produkcji insuliny przez trzustkę.

Spożywanie smażonych ziemniaków - szczególnie w połączeniu ze smażonym mięsem - może przyczyniać się do zwiększenia ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2. Eksperci wskazują również, że taka kombinacja może sprzyjać procesom gnilnym i fermentacyjnym w jelitach, co często objawia się zaparciami i gazami.

4. Ziemniaki dla dzieci

Przygotowując posiłek dla dziecka, warto pamiętać o umiarze i różnorodności. Jeśli ziemniaków musi być sporo (bo tak życzy sobie nasz niejadek), nie dodawajmy do nich tłuszczu, lecz uzupełnijmy je o zioła i przyprawy, które podkreślą ich naturalny smak i sprawią, że staną się atrakcyjne dla dziecięcego podniebienia. Nie chodzi o sól! Zamiast niej warto dodać do ziemniaków koperek, pietruszkę, majeranek, bazylię, rozmaryn lub tymianek.

Obok ziemniaków warto na talerzu ułożyć warzywa (brokuły, szpinak, marchewka czy groszek) oraz chude źródło białka (pieczony kurczak, ryba lub roślinne alternatywy, w tym tofu i fasolę). W ten sposób uzyskamy prawdziwie pełnowartościowy posiłek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze