Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Zabiegi dla kobiet w ciąży

Avatar placeholder
05.10.2020 15:17
Zabiegi dla kobiet w ciąży
Zabiegi dla kobiet w ciąży

W trakcie ciąży wiele kobiet zastanawia się, jakie zabiegi kosmetyczne będą dla nich odpowiednie, a jakich lepiej unikać. Ze względu na brak odpowiednich badań, nawet eksperci branży kosmetycznej nie są pewni, które zabiegi są całkowicie bezpieczne. Istnieje podejrzenie, że niektóre z nich mogą niekorzystnie wpływać na płód, z tego względu lepiej być przezornym.

spis treści

1. Na jakie zabiegi możesz sobie pozwolić w trakcie ciąży, a czego powinnaś unikać?

Istnieją pewne zabiegi kosmetyczne, które są uważane za bezpieczne. Większość z nich polega na wykorzystaniu do codziennej pielęgnacji bezzapachowych produktów o prostym składzie. W przypadku niektórych z nich wystarczy zrezygnować z działania sprzętów wykorzystujących działanie prądu czy ultradźwięków. Ponadto warto wiedzieć, że w okresie pierwszego trymestru ciąży lepiej zrezygnować z profesjonalnych zabiegów.

Jeżeli zabieg kosmetyczny dotyczy zdobienia paznokci, upewnij się, że pomieszczenie, gdzie będzie on wykonywany, jest dobrze wentylowane. Ważne jest również to, aby zabieg wykonywał odpowiednio wyszkolony specjalista.

Zabiegi na twarz – unikaj zabiegów silnie złuszczających skórę, takich jak peelingi chemiczne opierające się na działaniu wysokiego stężenia kwasów oraz mikrodermabrazja. Powinnaś poinformować kosmetyczkę o tym, jakie zapachy ci odpowiadają, a które nie. W trakcie ciąży wrażliwość zmysłu węchu znacznie wzrasta i możesz nie tolerować zapachu niektórych kosmetyków pielęgnacyjnych. Niewskazane są również zabiegi laserowe oraz zabiegi wykorzystujące działanie prądu czy ultradźwięków, tj.:

Zobacz film: "Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży"
  • galwanizacja,
  • sonoforeza,
  • jonoforeza,
  • kawitacja.

Pielęgnacja włosów – unikaj stosowania farb do włosów, które zawierają w składzie amoniak. Substancja ta wydziela bardzo silne, chemiczne opary. Lepiej unikać sytuacji, gdzie byłabyś zmuszona do ich wdychania. Farbowanie włosów zwykłymi farbami (tych bez zawartości amoniaku) jest dozwolone, ale po pierwszym trymestrze ciąży. Upewnij się, że zabieg farbowania jest przeprowadzany w dobrze wentylowanym pomieszczeniu i że robi to odpowiedni fachowiec.

Masaże – istnieją pewne obszary w obrębie ciała, których nacisk mógłby wywołać skurcze. Z tego względu zabieg ten może wykonywać jedynie dobrze wykwalifikowany masażysta z dużym doświadczeniem i z wyższym wykształceniem. Wskazane są zabiegi masażu stóp, dłoni czy karku. Bezwzględnie należy unikać masażu powłok brzusznych. W trakcie takiego zabiegu nie powinno się stosować aromatycznych olejków, które należy zastąpić tymi bezzapachowymi.

2. Czy manicure i pedicure można bezpiecznie wykonać w ciąży?

Zabiegi pielęgnujące typu manicure czy pedicure można wykonywać przez cały okres ciąży, pod warunkiem, że w czasie jego trwania nie są używane silnie chemiczne substancje. Lepiej unikać częstego malowania paznokci, gdyż niektóre substancje lotne mogą być niebezpieczne dla kobiety w ciąży. Należy unikać przedłużania paznokci za pomocą akrylu czy żelu.

Ciąża to czas, kiedy w trakcie codziennej pielęgnacji trzeba być bardzo ostrożnym, gdyż w tym okresie raczej zaleca się unikanie ekspozycji na niektóre substancje chemiczne czy przyrządy zabiegowe. Stosuj się do wyżej wymienionych wskazówek, a będziesz mogła być spokojna o zdrowie swojego dziecka.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze