Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Hirszler

Farbowanie włosów w trakcie ciąży

Farbowanie włosów w trakcie ciąży
Farbowanie włosów w trakcie ciąży (123rf)

Wiele kobiet w ciąży zastanawia się nad bezpieczeństwem swojego dziecka w trakcie zabiegu farbowania włosów. Zabieg koloryzacji włosów jest oparty na działaniu wielu substancji chemicznych i barwników. Czy w trakcie ciąży powinnaś zrezygnować z farbowania włosów?

spis treści

1. Czy farbowanie włosów w ciąży jest bezpieczne?

Czy można farbować włosy w ciąży? Takie pytanie bardzo często pada na internetowych forach ciężarnych. Jak jest w rzeczywistościa?

Istnieją różne rodzaje zabiegów wpływających na kolor twoich włosów. Zaliczamy do nich:

Zobacz film: "Zabiegi kosmetyczne, które można wykonywać w ciąży"
  • tradycyjne farbowanie – obejmuje barwienie tymczasowe, półtrwałe bądź trwałe;
  • rozjaśnianie – polega na wykorzystaniu działania substancji niszczących melaninę w obrębie wnętrza struktury włosa.

Producenci kosmetyków często zmieniają formuły danego produktu, w którego składzie można znaleźć wiele substancji chemicznych niezbędnych do procesu farbowania włosów. Ogólnie wpływ tych związków na przebieg ciąży nie jest oceniony i niewiele danych na ten temat jest dostępnych.

Mówi się, że raczej niewielka ilość substancji chemicznych stosowanych w preparatach do farbowania włosów faktycznie może zostać wchłonięta przez skórę. Ta minimalna ilość nie jest postrzegana jako znacząca i raczej uważa się, że nie miałoby to negatywnego wpływu na dziecko. Zabieg farbowania oddziałuje głównie na zewnętrzną strukturę włosa. Niekiedy podrażnieniu ulega skóra głowy, ale zabieg ten nie wpływa na inne części ciała.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. Czy farby do włosów są bezpieczne do stosowania w czasie ciąży?

Według organizacji ACOG (American College of Obstetricians) to bardzo prawdopodobne, że zabieg farbowania włosów w trakcie ciąży jest bezpieczny, ponieważ bardzo niewielka ilość barwników jest wchłaniana przez skórę.

Mimo wszystko jednak warto zachować ostrożność. Z tego względu wielu pracowników służby zdrowia nie zaleca farbowania włosów w trakcie pierwszego trymestru ciąży.

Pamiętaj o tym, że w trakcie farbowania włosów powinnaś unikać wdychania towarzyszących temu zabiegowi oparów. Trwałe farby do włosów zawierają amoniak, który ma bardzo silne, chemiczne opary. Zalecane jest unikanie farb zawierających w składzie tę substancję.

Na pewno można stwierdzić, że bezpiecznym zabiegiem dla kobiety w ciąży będzie robienie pasemek. W trakcie tego zabiegu zakłada się specjalną folię aluminiową, która bardzo ogranicza kontakt farby z powierzchnią skóry. Bezpieczne są także barwniki roślinne, takie jak henna. Nie tylko farbują włosy, ale mają one również właściwości pielęgnacyjne i kondycjonujące.

Zobacz także:

3. Środki ostrożności

Jakie środki ostrożności należy podjąć podczas farbowania włosów w ciąży? Aby bezpiecznie nadać swym włosom pożądany kolor:

  • zdecydowanie powinnaś poczekać z zabiegiem farbowania czy rozjaśniania włosów do drugiego trymestru ciąży;
  • zwróć uwagę, czy zabieg jest wykonywany w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Jeżeli tak – unikniesz wdychania szkodliwych oparów;
  • skóra głowy koniecznie powinna być przemyta tuż po zabiegu;
  • w trakcie stosowania farby należy nosić na dłoniach rękawiczki ochronne;
  • przestrzegaj wskazówek producenta znajdujących się na opakowaniu produktu do farbowania włosów.

Zatem - czy w ciąży można farbować włosy? W trakcie ciąży każdej kobiecie zależy na tym, aby pięknie wyglądać. Bardzo ważna w tym czasie jest systematyczna pielęgnacja skóry i pielęgnacja włosów. Jeżeli chcesz, aby twoje włosy olśniewały kolorem, postaw na pasemka bądź barwniki naturalne.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.