Trwa ładowanie...

Zabawy z dzieckiem - śpiewanie i podnoszenie

Jesteś świeżo upieczonym rodzicem? Gratulacje! Przed tobą wiele wyzwań dotyczących wychowania dziecka. Niemowlę ma niezwykle aktywny zmysł powonienia, smaku, wzroku oraz słuchu. Potrzebuje dużo uwagi aby dobrze się rozwijać. Postaraj się włączyć te wszystkie zmysły we wspólną zabawę. Pamiętaj, że ma ona być nie tylko miła, ale również rozwijająca.

Zobacz film: "Wypróżnianie niemowląt - częstotliwość"
Jak bawić się z niemowlęciem?
Jak bawić się z niemowlęciem?

Karmienie, mycie i przewijanie niemowlęcia to zadania, które pochłaniają dużo energii. Nic więc dziwnego,

zobacz galerię

1. Zabawy dla dzieci od narodzin do 3 miesiąca życia

Dzieci w tym wieku bacznie obserwują otaczający je świat. Lubią piszczące zabawki, grzechotki i spokojną muzykę. Kiedy dziecko zaczyna gaworzyć starajmy się z nim komunikować jego specyficznym językiem, utrzymujmy kontakt wzrokowy i uśmiechajmy się. Oto kilka zabaw dla dzieci:

  • Znikająca zabawka. Weź do ręki misa albo inną zabawkę w ciemnych kolorach, pokaż ją dziecku, a następnie ukryj za plecami. Możesz również ukrywać ją za innymi przedmiotami. Ta zabawa rozbudzi ciekawość poznawczą twojego niemowlaka.
  • Podnoszenie dziecka z pozycji leżącej. Połóż dziecko na łóżku lub innej płaskiej powierzchni. Odlicz do 3 i podnieś dziecko, następnie ponownie policz do 3 i z powrotem połóż dziecko.
  • Pokazuj dziecku na zmianę raz kolorowe a raz czarno – białe obrazki. Niech to będą figury geometryczne albo zwierzęta.
  • Łaskotanie. Łaskocz dziecko w stópki, ta zabawa świetnie oddziałuje na zmysł dotyku.
  • Śpiewanie. Jeżeli nie lubisz śpiewać to nuć piosenki, możesz się poratować płytą CD z utworami dla niemowlaków.

Dobrą zabawą jest również kołysanie, dziecko może być kołysane na kocyku lub na rękach, pamiętajmy, aby zapewnić mu bezpieczeństwo i miękkie lądowanie w naszych ramionach.

Zabawy z niemowlęciem mają na celu zwrócenie jego uwagi i rozwijanie jego ciekawości poznawczej. Wspólne zabawy pogłębiają również więź między dzieckiem i rodzicem.

Mgr Katarzyna Bilnik-Barańska
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.