Zabawy z dzieckiem - znikająca zabawka
Zabawy z dzieckiem nie tylko bawią, ale i uczą malucha pewnych rzeczy. Zabawa znikająca zabawka to trochę bardziej zaawansowana wersja zabawy w a kuku. Pozwala na wspólne spędzenie czasu i umacnianie waszej więzi. Dzięki wspólnej zabawie dziecko rozwija swoją spostrzegawczość, zdolność kojarzenia, pamięć, a także uświadamia sobie, że rzeczy, które przestaje widzieć, nie znikają.
1. Zabawy z 6-miesięcznym dzieckiem
Zabawy z 6-miesięcznym dzieckiem będą polegały głównie na pokazywaniu dziecku różnych przedmiotów i mówieniu do niego. Dziecko może w tym czasie machać rączkami, "gulgotać" i cieszyć się z kontaktu z tobą.
Weź do ręki zabawkę i pokaż ją dziecku. Potem połóż ją obok maleństwa, w zasięgu jego wzroku, i zakryj ręcznikiem czy chusteczką (możesz też schować ją w dłoniach, jeśli się zmieści). Zapytaj malucha "Gdzie jest zabawka?". Po chwili odsłoń zabawkę i powiedz: "Tutaj jest!". Możesz też poczekać z odsłanianiem aż wyciągnie rączki w tę stronę.
2. Zabawy z 9-miesięcznym dzieckiem
Bawienie się z 9-miesięcznym dzieckiem to już nie lada wyzwanie dla rodzica. Kiedy zakryjesz zabawkę, dziecko prawdopodobnie wyciągnie rączki i je odkryje. Nauczyło się do tego czasu, że nawet zakryta zabawka nadal jest w tym samym miejscu. Chwal dziecko za odnalezienie zabawki. Kręć głową, jeśli będzie szukało zabawki w złym miejscu.
3. Korzyści z zabawy w znikającą zabawkę
Bawienie się z dzieckiem w znikającą zabawkę działa na rozwój malucha:
- uczy dziecko, że przedmioty, których nie widzi, nie znikają,
- ćwiczy pamięć i spostrzegawczość malucha,
- rozwija zdolność kojarzenia,
- wspomaga jego rozwój umysłowy i rozwój społeczny.
Zabawy dla dzieci takie, jak znikająca zabawka mogą się wydawać dorosłym śmieszne. Ale tak naprawdę są bardzo ważne dla młodziutkiego umysłu dziecka i pomagają mu się rozwijać.