Zabawki z laserem mogą trwale uszkodzić wzrok. Nie kupuj ich dzieciom
Zabawki wyposażone w laser są niebezpieczne dla zdrowa dzieci, co pokazuje historia pewnego nastolatka z Ohio. Kilkanaście sekund wpatrywania się w promień lasera doprowadziło do tego, że chłopak trwale uszkodził wzrok. Co sprawia, że zabawki z laserem mogą być tak szkodliwe?
1. Laserowe zabawki uszkadzają wzrok
Amerykańscy okuliści w jednym z raportów opisali przypadek chłopca, który podczas zabawy laserem uszkodził wzrok. Wystarczyła chwila wpatrywania się w światło lasera, aby u nastolatka doszło do m.in. trwałego uszkodzenia siatkówki.
Mówi się, że moc lasera, który znajduje się w zabawkach czy wskaźnikach powinna być niewielka, a tym samym bezpieczna dla zdrowia. Niestety nie jest to do końca prawda. Nastolatek, który przez chwilę wpatrywał się w promień lasera trwale uszkodził wzrok.
Z badania przeprowadzonego 5 miesięcy po wypadku jednoznacznie wynika, że uszkodzeń, które wywołał laser, nie da się odwrócić.
Na jednej z wizyt u okulisty chłopiec przyznał, że przy zasłoniętym lewym oku nie mógł rozpoznać niektórych liter, tym samym miał spore problemy z czytaniem. Mimo że kolejne badania wykonane po pół roku od pierwszej wizyty pokazały, że ostrość widzenia bardzo się poprawiła, to w oku nadal widoczne są zmiany.
Okulista stwierdził u chłopca uszkodzenie siatkówki, a konkretnie fotoreceptorów (czopki i pręciki) - komórek, które pochłaniają światło. W ocenie specjalisty u nastolatka praktycznie wszystkie fotoreceptory zostały zniszczone. Co więcej, lekarz stwierdził także uszkodzenie plamki żółtej w obu oczach. Zdaniem specjalistów powrót do tego, co było przed wypadkiem nie jest już możliwy.
2. Które lasery są groźne dla zdrowia?
Przypadek nastolatka z USA nie jest odosobniony. Dwa lata temu New England Journal of Medicine opisał historię 9-latka z Grecji. Chłopiec tak długo wpatrywał się laser generowany przez zabawkę kupioną na jednym z bazarów, że trwale uszkodził wzrok. Okazało się, że laser wypalił dziurę w plamce żółtej i całkowicie uszkodził nerwy odpowiedzialne za odbierania światła.
Zdaniem naukowców szczególnie niebezpieczne dla wzroku są te lasery, które generują zielono-niebieskie promienie, ponieważ emitują światło bliskie 550 nanometrom. To długość fali, na którą ludzkie oko jest najbardziej wrażliwe.
Do bezpiecznych laserów zalicza się te o mocy 1, reszta może być stosowana, ale z koniecznym zabezpieczenem.
- 1 - promieniowanie jest bezpieczne w każdych warunkach;
- 1M - promieniowanie jest bezpieczne, pod warunkiem, że używa się elementów optycznych, np. soczewek;
- 2 - promieniowanie bezpieczne, ale nie powinno mieć bezpośredniego kontaktu z okiem;
- 2M - promieniowanie bezpieczne pod warunkiem, że nie ma bezpośredniej ekspozycji na oko i nie używa się elementów optycznych.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl