Trwa ładowanie...

Jak zapisać dziecko z Ukrainy do polskiej szkoły lub przedszkola? Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało informację dla rodziców

 Anna Klimczyk
18.03.2022 11:06
Jak zapisać dziecko z Ukrainy do polskiej szkoły lub przedszkola? Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało informację dla rodziców
Jak zapisać dziecko z Ukrainy do polskiej szkoły lub przedszkola? Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało informację dla rodziców (Getty Images)

Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało informację dla rodziców dzieci przybywających z Ukrainy. W udostępnionych na stronie ministerstwa materiałach znajdziemy wskazówki dotyczące zapisania dziecka do szkoły oraz zbiór praw, jakie przysługują uczniom z zagranicy w polskich szkołach. Informacja została opracowana w języku polskim i ukraińskim. Do 11 marca do polskich szkół zapisano około 24 tys. dzieci uciekających z ogarniętej wojną Ukrainy.

spis treści

1. Jakie prawa mają ukraińscy uczniowie w polskiej szkole?

Dzieci w wieku 7-18 lat mogą nieodpłatnie uczyć się w polskich szkołach. Brak znajomości języka polskiego nie stanowi formalnej przeszkody. Ponadto uczniowie z Ukrainy mogą uczestniczyć w nieodpłatnych lekcjach języka polskiego organizowanych przez szkołę oraz skorzystać z pomocy psychologiczno-pedagogicznej w związku z doświadczeniem migracyjnym. O zakresie tego wsparcia decyduje dyrekcja szkoły.

Jak zapisać dziecko z Ukrainy do polskiej szkoły lub przedszkola?
Jak zapisać dziecko z Ukrainy do polskiej szkoły lub przedszkola? (Ministerstwo Edukacji i Nauki)
Zobacz film: "Matka ocaliła życie dziecka dzięki informacjom z sieci"

Aby dziecko mogło uczęszczać na zajęcia rodzice lub opiekunowie prawni muszą złożyć wniosek o przyjęcie ucznia do placówki.

Publiczna szkoła podstawowa, w rejonie której mieszka dziecko przybyłe z zagranicy, przyjmuje ucznia z urzędu. Nie trzeba mieć umowy najmu mieszkania czy meldunku. Rodzice będą potrzebowali jedynie poświadczenia właściciela mieszkania, w którym rodzina z dziećmi zamieszkuje. Inne publiczne szkoły podstawowe i szkoły ponadpodstawowe przyjmują uczniów w miarę posiadania wolnych miejsc. W tej sytuacji konieczny może okazać się kontakt z urzędem gminy, który wskaże placówki z wolnymi miejscami.

2. Jakie dokumenty są potrzebne, aby zapisać dziecko do szkoły?

Rodzice, którzy chcą zapisać dziecko do szkoły, powinni posiadać stosowne dokumenty (na przykład świadectwa ukończenia klasy, zaświadczenia o przebytych egzaminach itp.). Jednak w obecnej sytuacji wystarczy napisać oświadczenie o sumie ukończonych lat nauki ze wskazaniem placówki, do której dziecko uczęszczało.

3. Kiedy dziecko ma prawo do korzystania z opieki przedszkolnej?

W przypadku dzieci w wieku przedszkolnym edukacja i opieka nad nimi przebiegają zgodnie z Prawem oświatowym. To oznacza, że wszystkie dzieci w wieku 3-6 lat, które nie mają polskiego obywatelstwa, mają prawo do korzystania z opieki przedszkolnej.

  • Dzieci w wieku od 3 do 5 lat mają prawo korzystać z wychowania przedszkolnego w przedszkolu lub oddziale przedszkolnym przy szkole podstawowej.

  • Dzieci w wieku 6 lat mają obowiązek odbyć roczne przygotowanie przedszkolne w przedszkolu lub oddziale przedszkolnym przy szkole podstawowej.

O przyjęciu dziecka do przedszkola/oddziału przedszkolnego w trakcie roku szkolnego decyduje dyrektor.

Wszystkie oficjalne informacje na temat praw cudzoziemców na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej znajdziesz pod adresem: https://www.gov.pl/web/udsc/ukraina

4. Do Polski przyjechało już ponad pół miliona dzieci w wieku szkolnym

Ministerstwo Edukacji i Nauki szacuje, że do tej pory do Polski przyjechało już ponad pół miliona dzieci w wieku szkolnym, uciekających z ogarniętej wojną Ukrainy.

- Już 24 tys. spośród dzieci ukraińskich uchodźców trafiły do polskich szkół. To lawinowo rośnie, ale jak państwo policzycie, 24 tysiące na 650-700 tys. dzieci to jest dopiero 1,5 proc. - poinformował w piątek 11 marca minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w RMF FM.

- To zazwyczaj te dzieci, które rozumieją polski i mówią po polsku. Apelujemy do samorządowców, aby tworzyć dla nich oddziały przygotowawcze w szkołach, bo to jest dla tych dzieci środowisko najmniej stresujące - dodał.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze