Trwa ładowanie...

500 plus przysługuje również dzieciom uchodźców z Ukrainy? Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej odpowiada

 Anna Klimczyk
Anna Klimczyk 01.04.2022 12:25
500 plus przysługuje również dzieciom uchodźców z Ukrainy? Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej odpowiada
500 plus przysługuje również dzieciom uchodźców z Ukrainy? Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej odpowiada (Getty Images)

Od czwartku 24 lutego, kiedy Rosja rozpoczęła atak na Ukrainę, cywile z całego kraju próbują przekroczyć granicę, by się ratować. Setki tysięcy osób uciekających przed wojną znalazły schronienie w Polsce. Wśród nich jest wiele matek z małymi dziećmi. Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała, na jaką pomoc mogą liczyć uchodźcy.

Tekst powstał w ramach akcji "Bądź zdrów!" WP abcZdrowie, gdzie oferujemy bezpłatną pomoc psychologiczną dla osób z Ukrainy i umożliwiamy szybkie dotarcie do specjalistów Polakom.

spis treści

1. 500 plus dla obywateli Ukrainy - kiedy przysługuje?

Zobacz film: "Matka ocaliła życie dziecka dzięki informacjom z sieci"

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zapowiedziało otwarcie rynku pracy dla Ukraińców i świadczenia 500 plus dla ukraińskich rodzin.

"Obywatele Ukrainy przebywający w Polsce mogą otrzymywać świadczenia na dzieci pod warunkiem, że przebywają w kraju z dziećmi na podstawie odpowiedniego tytułu pobytowego uprawniającego do pracy w Polsce" - informuje MRiPS.

- Ukraińscy rodzice będą mieli dostęp do świadczeń rodzinnych, które w Polsce obowiązują. Jeśli będzie taka potrzeba, także do świadczeń z zakresu pomocy społecznej - oznajmiła na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia Marlena Maląg.

2. Kto będzie mógł korzystać ze świadczeń?

Uchodźcy z Ukrainy, którzy przekraczają granice polsko-ukraińską i nabywają prawo do legalnego pobytu w Polsce, mają prawo do korzystania ze świadczeń rodzinnych, a więc m.in. programu Rodzina 500 plus, Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego (RKO) czy w późniejszym okresie także programu Dobry Start.

- Założenia są takie, że osoba, która przekroczyła granicę od 24 lutego, będzie miała tak zwaną pieczątkę, która uprawnia do legalnego pobytu w Polsce. I taka osoba będzie miała prawo także do korzystania ze świadczeń - powiedziała Maląg podczas konferencji prasowej.

Zmiany w prawie zapowiadane przez szefową resortu mają ułatwić także zatrudnianie obywateli Ukrainy. Jak wyjaśnił Stanisław Szwed, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, przepisy mają wyglądać tak, że pracodawca będzie musiał jedynie zgłosić do powiatowego urzędu pracy fakt zatrudnienia pracownika z Ukrainy.

Ponadto ZUS przygotowuje zmiany przepisów, które pozwolą na "długofalowe wsparcie" obywateli Ukrainy, którzy przyjechali do Polski.

Minister Marlena Maląg poinformowała także, że obecnie działa wiele form wsparcia, z których obywatele Ukrainy mogą już skorzystać poprzez kanały komunikacyjne.

To m.in.

  • infolinia 19- 524,

  • centralna baza ofert Pracy (oferty.praca.gov.pl)

  • aplikacja mobilna ePraca w języku ukraińskim.

- Wszystkie te informacje znajdują się w jednym miejscu: na stronie www.pomagamukrainie.gov.pl - tłumaczy szefowa MRiPS.

Dotychczas granicę z Polską przekroczyło ponad 350 tys. obywateli Ukrainy, według szacunków w najbliższych dniach granice ma przekraczać ok. 100 tys. osób dziennie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze