Trwa ładowanie...

500 plus przysługuje również dzieciom uchodźców z Ukrainy? Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej odpowiada

Od czwartku 24 lutego, kiedy Rosja rozpoczęła atak na Ukrainę, cywile z całego kraju próbują przekroczyć granicę, by się ratować. Setki tysięcy osób uciekających przed wojną znalazły schronienie w Polsce. Wśród nich jest wiele matek z małymi dziećmi. Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała, na jaką pomoc mogą liczyć uchodźcy.

Zobacz film: "Matka ocaliła życie dziecka dzięki informacjom z sieci"

Tekst powstał w ramach akcji "Bądź zdrów!" WP abcZdrowie, gdzie oferujemy bezpłatną pomoc psychologiczną dla osób z Ukrainy i umożliwiamy szybkie dotarcie do specjalistów Polakom.

spis treści

1. 500 plus dla obywateli Ukrainy - kiedy przysługuje?

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zapowiedziało otwarcie rynku pracy dla Ukraińców i świadczenia 500 plus dla ukraińskich rodzin.

"Obywatele Ukrainy przebywający w Polsce mogą otrzymywać świadczenia na dzieci pod warunkiem, że przebywają w kraju z dziećmi na podstawie odpowiedniego tytułu pobytowego uprawniającego do pracy w Polsce" - informuje MRiPS.

- Ukraińscy rodzice będą mieli dostęp do świadczeń rodzinnych, które w Polsce obowiązują. Jeśli będzie taka potrzeba, także do świadczeń z zakresu pomocy społecznej - oznajmiła na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia Marlena Maląg.

2. Kto będzie mógł korzystać ze świadczeń?

Uchodźcy z Ukrainy, którzy przekraczają granice polsko-ukraińską i nabywają prawo do legalnego pobytu w Polsce, mają prawo do korzystania ze świadczeń rodzinnych, a więc m.in. programu Rodzina 500 plus, Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego (RKO) czy w późniejszym okresie także programu Dobry Start.

- Założenia są takie, że osoba, która przekroczyła granicę od 24 lutego, będzie miała tak zwaną pieczątkę, która uprawnia do legalnego pobytu w Polsce. I taka osoba będzie miała prawo także do korzystania ze świadczeń - powiedziała Maląg podczas konferencji prasowej.

Zmiany w prawie zapowiadane przez szefową resortu mają ułatwić także zatrudnianie obywateli Ukrainy. Jak wyjaśnił Stanisław Szwed, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, przepisy mają wyglądać tak, że pracodawca będzie musiał jedynie zgłosić do powiatowego urzędu pracy fakt zatrudnienia pracownika z Ukrainy.

Ponadto ZUS przygotowuje zmiany przepisów, które pozwolą na "długofalowe wsparcie" obywateli Ukrainy, którzy przyjechali do Polski.

Minister Marlena Maląg poinformowała także, że obecnie działa wiele form wsparcia, z których obywatele Ukrainy mogą już skorzystać poprzez kanały komunikacyjne.

To m.in.

  • infolinia 19- 524,

  • centralna baza ofert Pracy (oferty.praca.gov.pl)

  • aplikacja mobilna ePraca w języku ukraińskim.

- Wszystkie te informacje znajdują się w jednym miejscu: na stronie www.pomagamukrainie.gov.pl - tłumaczy szefowa MRiPS.

Dotychczas granicę z Polską przekroczyło ponad 350 tys. obywateli Ukrainy, według szacunków w najbliższych dniach granice ma przekraczać ok. 100 tys. osób dziennie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza