Trwa ładowanie...

Co czeka ukraińskie dzieci w polskiej szkole? Zasady przyjmowania cudzoziemców do polskich szkół

 Anna Klimczyk
01.04.2022 12:27
Co czeka ukraińskie dzieci w polskich szkołach? Ministerstwo Edukacji i Nauki przedstawia zasady przyjmowania cudzoziemców do polskich szkół
Co czeka ukraińskie dzieci w polskich szkołach? Ministerstwo Edukacji i Nauki przedstawia zasady przyjmowania cudzoziemców do polskich szkół (Getty Images)

Do Polski przybywa coraz więcej dzieci z Ukrainy w wieku obowiązku szkolnego i obowiązku nauki. Minister Edukacji i Nauki przekazał dyrektorom szkół i organom prowadzącym informację na temat zasad przyjmowania cudzoziemców do polskich szkół. Na jaką pomoc mogą liczyć uczniowie z Ukrainy?

Tekst powstał w ramach akcji "Bądź zdrów!" WP abcZdrowie, gdzie oferujemy bezpłatną pomoc psychologiczną dla osób z Ukrainy i umożliwiamy szybkie dotarcie do specjalistów Polakom.

spis treści

1. Jakie są zasady przyjmowania cudzoziemców do polskich szkół?

Zobacz film: "Matka ocaliła życie dziecka dzięki informacjom z sieci"

Uczniowie z Ukrainy w wieku obowiązku szkolnego i obowiązku nauki (7-18 lat) są przyjmowani do szkół publicznych oraz obejmowani opieką, a także nauczaniem na warunkach dotyczących obywateli polskich.

Co czeka ukraińskie dzieci w polskich szkołach?
Co czeka ukraińskie dzieci w polskich szkołach? (Getty Images)

Jak czytamy na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki 25 lutego Przemysław Czarnek przekazał dyrektorom szkół i organom prowadzącym informację na temat zasad przyjmowania cudzoziemców do polskich szkół w kontekście obecnej sytuacji na Ukrainie. W udostępnionym materiale znalazły się także dodatkowe informacje na temat wsparcia nauki uczniów przybywających z zagranicy oraz udzielania im pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

Ustalenie klasy, w której kontynuowana jest nauka takiego ucznia lub uczennicy, odbywa się na podstawie sumy ukończonych lat nauki szkolnej za granicą. Zwykle konieczne jest do tego okazanie odpowiednich dokumentów, ale nie jest to niezbędne. Rodzice powinni pamiętać, że wystarczy napisane przez nich oświadczenie o sumie lat nauki za granicą.

2. Co zrobić, żeby zapisać ukraińskie dziecko do szkoły?

Aby zapisać dziecko do szkoły, trzeba złożyć wniosek do dyrektora placówki. Publiczna szkoła podstawowa, w której rejonie mieszka dziecko - obcokrajowiec - z urzędu przyjmuje takiego ucznia lub uczennicę. Inne publiczne szkoły podstawowe i szkoły ponadpodstawowe robią, jeśli posiadają wolne miejsca.

Rodzice ze wszelkimi pytaniami w tej kwestii mogą udać się do samorządu. Dla szkół podstawowych to gmina, dla ponadpodstawowych - powiat.

3. Na jakie wsparcie mogą liczyć dzieci z Ukrainy?

Ministerstwo Edukacji i Nauki wskazuje, na jakie wsparcie mogą liczyć dzieci z Ukrainy.

Cudzoziemcy, którzy nie posługują się językiem polskim w stopniu umożliwiającym korzystanie z nauki w szkole, mogą:

  • uczestniczyć w dodatkowych zajęciach z języka polskiego,

  • realizować naukę w formie oddziału przygotowawczego, w którym proces nauczania jest dostosowany do potrzeb i możliwości edukacyjnych uczniów,

  • korzystać z pomocy osoby władającej językiem kraju pochodzenia zatrudnionej w charakterze pomocy nauczyciela,

  • korzystać z dodatkowych zajęć wyrównawczych w zakresie przedmiotów nauczania organizowanych przez organ prowadzący szkołę.

Decyzję o przyznaniu danej formy wsparcia podejmuje dyrektor szkoły w porozumieniu z organem prowadzącym szkołę.

Ponadto uczniowie cudzoziemscy mogą być objęci pomocą psychologiczno-pedagogiczną w związku z doświadczeniem migracyjnym. To dyrektor placówki odpowiada za to, jak będzie wyglądała taka pomoc oraz ją organizuje.

Na stronie ministerstwa możemy przeczytać, że ta pomoc "polega na rozpoznawaniu i zaspokajaniu indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz indywidualnych możliwości psychofizycznych i czynników środowiskowych wpływających na funkcjonowanie ucznia".

Co istotne, również rodzice mogą być objęci takim wsparciem.

Ministerstwo Edukacji i Nauki przymierza się także do rozluźnienia przepisów m.in. w kwestii kwalifikacji nauczycieli z Ukrainy.

Na stronie resortu można znaleźć więcej informacji, np. dotyczących wsparcia psychologicznego dzieci zarówno polskich, jak i ukraińskich.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze