Jak radzić sobie z niepokojem u dzieci wywołanym wojną w Ukrainie? "Najmłodsi koncentrują się na tym, co jest tu i teraz"
Od początku inwazji Rosji na Ukrainę do Polski przyjechało już ponad milion uchodźców. Polsko-ukraińską granicę najliczniej przekraczają matki z dziećmi. Co zrobić, aby najmłodsi czuli się w nowym miejscu bezpiecznie, jak rozmawiać z nimi o narastającym konflikcie, w jaki sposób przekierować ich myśli z tych trudnych tematów? Zapytaliśmy o to ekspertkę.
- 1. Stwórz namiastkę domu
- 2. Pamiętaj, że dziecko koncentruje się na tym, co tu i teraz
- 3. Zadbaj o to, aby w otoczeniu dziecka pojawiały się osoby, rzeczy, które już zna
- 4. Nowe bodźce też są istotne!
- 5. Jak poradzić sobie z negatywnymi emocjami i przeżyciami u dziecka?
- 6. Gdzie możemy znaleźć bajki, filmy i książki dla dzieci po ukraińsku?
1. Stwórz namiastkę domu
W rozmowie z WP Parenting dr Anna Siudem, specjalistka w zakresie psychologii rodziny i psychologii społecznej zwraca uwagę na to, że przede wszystkim powinniśmy stworzyć dziecku miejsce, w którym maluch poczuje się bezpiecznie.
- Warto pamiętać, że najmłodsi potrzebują przede wszystkim zainteresowania. Oczywiście musimy także zaspokoić podstawowe potrzeby malucha, te fizjologiczne, jak i potrzebę bezpieczeństwa. Dorośli przenoszą wyobrażenie domu w swoich myślach, we wspomnieniach. Dzieci potrzebują oprócz wspomnień konkretnego działania. Dlatego zbudujmy miejsce, które będzie dla naszych pociech drugim domem - wyjaśnia.
2. Pamiętaj, że dziecko koncentruje się na tym, co tu i teraz
Anna Siudem tłumaczy, że to właśnie dorośli kreują świat dziecka. Ważne jest, aby zapewnili maluchowi poczucie bezpieczeństwa w danym momencie.
- Rodzice muszą mieć świadomość, że najmłodsi koncentrują się na tym, co jest tu i teraz. Warto powiedzieć dziecku, które musi odnaleźć się w nowym miejscu, że teraz tu jest jego dom, jego łóżko, jego zabawki i że może czuć się bezpiecznie - mówi.
3. Zadbaj o to, aby w otoczeniu dziecka pojawiały się osoby, rzeczy, które już zna
Psycholog rodzinny i społeczny zauważa, że najmłodsi czują się bezpiecznie, gdy wokół nich są znane już osoby czy rzeczy. Gdy dziecko w swoim otoczeniu ma odpowiednią ilość bodźców, atrakcji, które dają mu możliwość koncentracji uwagi, wtedy łatwiej jest mu opanować trudne emocje i traumy.
- Książki czy filmy, które maluch już zna, pomogą mu poradzić sobie z nową sytuacją. Komunikowanie się w języku ojczystym jest dla dziecka bardzo ważne. Daje mu to poczucie bezpieczeństwa i możliwość patrzenia na świat w sposób ciągły - wyjaśnia dr Siudem.
4. Nowe bodźce też są istotne!
Specjalistka w zakresie psychologii rodziny i psychologii społecznej zwraca uwagę na to, że dzieci potrzebują również nowych bodźców do prawidłowego rozwoju.
- Chęć poznawania świata, odkrywania nowych rzeczy, to jest typowe dla okresu rozwojowego. Nie powinniśmy zamykać naszych pociech na nowe doznania. Oczywiście wprowadzajmy wszelkie zmiany stopniowo i z umiarem - mówi psycholog.
5. Jak poradzić sobie z negatywnymi emocjami i przeżyciami u dziecka?
- Powinniśmy ułatwić dziecku zrozumienie pewnych zależności i zasad funkcjonowania świata. Powiedzmy, że zło się pojawia, ale są ludzie, którzy potrafią sobie z nim poradzić. Tutaj możemy się odnieść do wielu bajek, gdzie przecież walka dobra ze złem jest jednym z głównych motywów. Odwołujmy się do tych zasobów i informacji, które dziecko już posiada - podsumowuje dr Anna Siudem.
6. Gdzie możemy znaleźć bajki, filmy i książki dla dzieci po ukraińsku?
Ludzie kultury, wydawnictwa, kina i platformy streamingowe włączają się w pomoc uchodźcom z Ukrainy.
Alicja Safarzyńska-Płatos stworzyła i udostępniła za darmo książeczki z kolorowankami i bajkami dla dzieci.
Wydawnictwo Nasza Księgarnia wraz z ilustratorką Joanną Kłos przygotowało kolorowanki w języku ukraińskim. Materiały można bezpłatnie pobrać i wydrukować ze strony internetowej wydawnictwa.
Netflix posiada w swojej ofercie sporo treści w języku ukraińskim. Dodatkowo użytkownicy mają możliwość włączenia językowego filtra. Jak wyszukać seriale w języku ukraińskim na naszym Netflixie? To proste: wchodzimy w lupkę/funkcję "wyszukaj" i szukamy "język dźwięku: ukraiński".
W poszczególnych kinach sieci Helios od 4 marca, a w Multikinie od 11 marca rozpoczną się darmowe pokazy filmów dla dzieci w języku ukraińskim.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl