Trwa ładowanie...

300 złotych jednorazowego wsparcia dla obywateli Ukrainy. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej pracuje nad specustawą

 Maria Krasicka
07.03.2022 16:56
300 złotych jednorazowego wsparcia dla obywateli Ukrainy. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej pracuje nad specustawą
300 złotych jednorazowego wsparcia dla obywateli Ukrainy. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej pracuje nad specustawą (GettyImages)

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej postanowiło wyjść naprzeciw obywatelom Ukrainy i tworzy projekt specustawy o pomocy dla uchodźców. Szefowa resortu Marlena Maląg zapewnia, że przygotowano szereg rozwiązań dotyczących dzieci, a pierwszym wsparciem dla Ukraińców będzie jednorazowe świadczenie w wysokości 300 złotych.

spis treści

1. Specustawa o pomocy dla obywateli Ukrainy

W poniedziałek 7 marca na konferencji prasowej minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg przypomniała o dotychczasowych działaniach rządu związanych ze wsparciem uchodźców z Ukrainy. Poinformowała, że w niedzielę rozmawiała ze swoją odpowiedniczką z Ukrainy o ewakuacji dzieci z domów dziecka.

Wskazała, że w Stalowej Woli powstał ośrodek recepcyjny, do którego docierają wszystkie grupy dzieci z Ukrainy. Podkreśliła, że specustawa dotycząca pomocy uchodźcom zawiera wiele ważnych rozwiązań, które pozwolą prawnie uregulować ich pobyt.

- Ustawa daje legalny pobyt i dostęp do pracy obywatelom Ukrainy w Polsce. Nasz rynek pracy jest otwarty. Mamy niskie bezrobocie [...]. Jest chłonność, żeby obywatele z Ukrainy znaleźli pracę - powiedziała Maląg. - Pracodawca w ciągu 7 dni od zatrudnienia osoby będzie miał obowiązek zgłoszenia poprzez kanały elektroniczne praca.gov.pl, że daną osobę zatrudnił – dodała.

2. Pomoc dla dzieci z domów dziecka

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Szefowa resortu rodziny i polityki społecznej akcentowała, że z Ukrainy do Polski przybywają głównie kobiety z dziećmi, zarówno biologicznymi, jak i powierzonymi im pod opiekę. Dlatego, jak mówiła, wypracowano przepis dotyczący tzw. opiekuna tymczasowego, "aby jak najszybciej uregulować sytuację prawną dzieci, aby opiekunowie mogli występować w sprawach dotyczących edukacji, zdrowia czy świadczeń".

- Patrząc na to, że to kobiety przede wszystkim przybyły do Polski, wprowadzamy pewne zmiany, jeśli chodzi o rozwiązania związane z opieką nad dziećmi do lat trzech – przekazała szefowa MRiPS. - Te kobiety będą mogły podejmować i zakładać domy opieki nad dziećmi do lat trzech, czyli dziennego opiekuna; prawo polskie będzie to dopuszczało – poinformowała.

Ukraińskie matki na przejściu granicznym
Ukraińskie matki na przejściu granicznym (GettyImages)

Dodała, że "aby zorganizować opiekę dla dzieci do lat trzech, samorządy będą mogły podejmować decyzję o tworzeniu dodatkowych miejsc wsparcia opieki żłobkowej, z której dzieci z Ukrainy mogły korzystać". Minister wyliczała, że kolejnym obszarem wsparcia jest piecza zastępcza.

- Zależy nam na tym, by dzieci z domów dziecka, sierocińców nie były rozdzielane; żeby trafiały grupami, jakimi przybyły do Polski – zaznaczyła. - Dlatego wprowadzamy pewne udogodnienia, jeśli chodzi o pieczę zastępczą, że wojewodowie będą mogli wyrażać zgodę na to, by samorządy mogły tworzyć dodatkowe miejsca dla pieczy zastępczej, rodzinnych domów dziecka, a także opieki instytucjonalnej, choć my w Polsce preferujemy, by opieka była rodzinna – mówiła Maląg.

3. 300 złotych dla obywateli Ukrainy

Szefowa MRiPS podkreśliła, że obywatele Ukrainy będą tak samo traktowani jak obywatele Polski.

- Wiele osób, które przekraczają naszą granicę, potrzebuje takiego pierwszego wsparcia. I takim pierwszym wsparciem będzie możliwość, po odpowiednim zarejestrowaniu się, sięgnięcia po jednorazowe wsparcie w wysokości 300 złotych – wyjaśniła Maląg.

Powiedziała, że w cały proces wsparcia obywateli Ukrainy zaangażowani są "ludzie dobrej woli". Dodała, że w pomoc włączają się także organizacje pozarządowe. Minister przekazała, że obywatele Ukrainy skorzystać będą mogli ze wsparcia także w przebranżowieniu się.

- Już dwa tygodnie temu ogłosiliśmy program, który będzie pozwalał, aby obywatele Ukrainy mogli korzystać ze wsparcia w przebranżowieniu się. To jest program "Razem Możemy Więcej" z budżetem 40 mln zł. Jest to wsparcie, które dostaną polskie instytucje, aby mogły przede wszystkim przyczynić się do włączenia obywateli Ukrainy na rynek pracy – zaznaczyła Maląg.

4. Świadczenia dla obywateli Ukrainy

Minister pytana o pomoc od rządu polskiego dla dzieci z Ukrainy odpowiedziała, że zarówno obywatele Ukrainy, jak i ich dzieci będą mieli dostęp do wszystkich świadczeń rodzinnych obowiązujących w Polsce, a także do wsparcia pomocy społecznej, jeżeli takie wsparcie będzie potrzebne.

Maląg podkreśliła, że przekroczenie granicy od 24 lutego br. umożliwia legalny pobyt na terenie Rzeczypospolitej Polskiej z dostępem do pracy.

- Dostęp do pracy według obowiązujących przepisów daje dostęp do wszystkich świadczeń - wyjaśniła. - Oczywiście wsparcie będzie adekwatne do tego, jak osoby będą składały wnioski i czy będą zarejestrowane. Taka jest procedura. Ale przede wszystkim pierwsza jest praca. Nasz polski rynek jest rynkiem otwartym – podsumowała.

Źródło: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze