Trwa ładowanie...

Wsparcie finansowe dla obywateli Ukrainy. Jakie świadczenia otrzymają? PORADNIK

Obywatele Ukrainy, którzy w związku z atakiem wojsk rosyjskich znaleźli się na terytorium Polski, mogą liczyć na pomoc finansową. Polski rząd opracował ustawę, dzięki której możliwe będzie wypłacenie świadczeń. Szefowa Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej podkreśliła, że obywatele Ukrainy będą tak samo traktowani, jak obywatele Polski.

Zobacz film: "Matka ocaliła życie dziecka dzięki informacjom z sieci"

Tekst powstał w ramach akcji "Bądź zdrów!" WP abcZdrowie, gdzie oferujemy bezpłatną pomoc psychologiczną dla osób z Ukrainy i umożliwiamy szybkie dotarcie do specjalistów Polakom.

spis treści

1. Świadczenia dla obywateli Ukrainy

Zgodnie z ustawą o pomocy obywatelom Ukrainy uregulowane zostaną wszelkie kwestie związane z legalnością pobytu w Polsce. Oznacza to, że wszyscy przybyli do Polski Ukraińcy otrzymają m.in. numer PESEL i prawo do legalnego pobytu przez 18 miesięcy, również w przypadku ukraińskich dzieci urodzonych już na terenie Polski.

Ponadto minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała, że zarówno obywatele Ukrainy, jak i ich dzieci będą mieli dostęp do wszystkich świadczeń rodzinnych obowiązujących w Polsce.

- Wiele osób, które przekraczają naszą granicę, potrzebuje wsparcia. I takim pierwszym wsparciem będzie możliwość, po odpowiednim zarejestrowaniu się, sięgnięcia po jednorazowe świadczenie w wysokości 300 złotych – wyjaśniła Marlena Maląg.

Dzięki ustawie obywatele Ukrainy mają prawo do korzystania ze świadczeń rodzinnych m.in. takich jak:

• program Rodzina 500 plus, • Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (RKO), • program Dobry Start.

- Dostęp do pracy według obowiązujących przepisów daje dostęp do wszystkich świadczeń - wyjaśniła. - Oczywiście wsparcie będzie adekwatne do tego, jak osoby będą składały wnioski i czy będą zarejestrowane. Taka jest procedura. Ale przede wszystkim pierwsza jest praca. Nasz polski rynek jest rynkiem otwartym – dodała Maląg.

2. Wsparcie dla obywateli Ukrainy

Obywatele Ukrainy będą mogli skorzystać również ze wsparcia pomocy społecznej, jeśli tylko będzie potrzebne oraz dostęp do opieki zdrowotnej i pomocy psychologicznej. Jednak jak podkreśla szefowa MRiPS, najważniejsza jest pomoc w znalezieniu pracy.

- Opracowaliśmy program, który będzie pozwalał, aby obywatele Ukrainy mogli korzystać ze wsparcia w przebranżowieniu się. To jest program "Razem Możemy Więcej" z budżetem 40 mln zł. Jest to wsparcie, które dostaną polskie instytucje, aby mogły przede wszystkim przyczynić się do włączenia obywateli Ukrainy na rynek pracy – zaznaczyła Maląg.

Świadczenia dla obywateli Ukrainy
Świadczenia dla obywateli Ukrainy (GettyImages)

Ponadto wszyscy obywatele Ukrainy zostaną zwolnieni z podatku od otrzymanych darowizn, bez względu na ich formę i koszt. Również osoby, które przyjmują obywateli Ukrainy pod swój dach, otrzymają świadczenia na ten cel w wysokości 40 zł dziennie, czyli ok. 1200 zł miesięcznie przez maksymalnie 60 dni.

Według MRiPS Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowuje także zmiany przepisów, które pozwolą na długofalowe wsparcie obywateli Ukrainy, którzy przyjechali do Polski.

Warto zaznaczyć, że obecnie działa wiele form wsparcia, z których obywatele Ukrainy mogą skorzystać poprzez kanały komunikacyjne. Są to m.in.:

  • infolinia 19-524,
  • pomagamukrainie.gov.pl
  • centralna baza ofert Pracy (oferty.praca.gov.pl)
  • aplikacja mobilna ePraca w języku ukraińskim

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza