Trwa ładowanie...

Minister edukacji Dariusz Piontkowski o powrocie do szkół. MEN opracował wytyczne w związku z pandemią koronawirusa

Minister edukacji Dariusz Piontkowski poinformował, że uczniowie od września powrócą do nauki w szkołach. Resort opracował przepisy, które zagwarantują bezpieczną naukę w czasie pandemii koronawirusa. Wytyczne dotyczą wszystkich placówek oświatowych.

Zobacz film: "Koronawirus u dzieci"

- Opracowaliśmy wytyczne razem z Głównym Inspektorem Sanitarnym tak, aby wiedzieć, jak zorganizować bezpieczny pobyt w szkole. Długo nad tym pracowaliśmy. Te wytyczne mówią dosyć szczegółowo, jak zorganizować lekcje, wydawać posiłki, co robić w sytuacji z problemami zdrowotnymi nauczyciela lub ucznia – mówił minister edukacji Dariusz Piontkowski.

1. Rok szkolny 20/21

- Jesteśmy gotowi na bezpieczny powrót do tradycyjnej nauki. 1 września rozpocznie się rok szkolny. Dzieci przyjdą do szkół, spotkają się ze sobą, poznają plan lekcji i w następnych dniach będą kształcić się w placówkach – mówi minister edukacji Dariusz Piontkowski.

Minister poinformował, że wytyczne będą dostępne na stronie ministerstwa oraz zostaną rozesłane do placówek, aby każdy z dyrektorów mógł się z nimi zapoznać.

- Chcemy, aby dzieci mogły bezpiecznie wrócić do szkół. Przygotowaliśmy wytyczne dla placówek oświatowych dotyczące organizacji zajęć - mówi Dariusz Piontkowski.

2. Zasady sprzed wakacji aktualne

Minister edukacji narodowej przyznał, że "nie jest to rewolucja". Zasady obowiązujące przed wakacjami dalej będą obowiązywać. Resort opracował wytyczne na podstawie europejskich doświadczeń dotyczących, chociażby otworzenia przedszkoli. Zalecane jest wietrzenie sal, codzienne ich mycie (w miarę możliwości nawet po każdych zajęciach), czy dezynfekcja przyrządów gimnastycznych. Warto wprowadzić również pojedyncze ławki.

Dariusz Piontkowski powiedział, że podczas pobytu na terenie szkoły, nie będzie potrzebne zakrywanie ust i nosa, a uczniowie powinni przynosić tylko niezbędne w nauce przedmioty. Resort rekomenduje, aby dana szkoła posiadała co najmniej jeden termometr bezdotykowy. Szkoły mają także wyłączyć źródełka i fontanny wody pitnej oraz zapewnić uczniom korzystanie z innych dystrybutorów pod nadzorem opiekuna.

3. Ograniczenia w funkcjonowaniu placówek

- Jeżeli na danym terytorium doszłoby do wielu zakażeń, to dyrektor szkoły wraz z pozytywną opinią powiatowego inspektora sanitarnego, będzie mógł ograniczyć funkcjonowanie placówki. Część dzieci będzie mogła uczestniczyć w tradycyjnej formie, a część przejdzie na nauczanie zdalne. Jeśli ryzyko będzie większe, to oczywiście będzie możliwość przejścia na całkowite nauczanie zdalne - przekazał minister edukacji narodowej.

Według ministerstwa wszystkie szkoły są gotowe do powrotu do "tradycyjnego modelu kształcenia". Dyrektorzy po otrzymaniu wytycznych mogą już przygotować nowe regulaminy placówek. Ministerstwo obiecuje opublikować odpowiednie rozporządzenie.

Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Kiedy powrót do szkoły? Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego komentuje propozycję Ministerstwa Zdrowia

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.