Trwa ładowanie...

Zabawki dla 6-latka

Według nowych przepisów, dziecko sześcioletnie może podjąć już obowiązek szkolny, czyli pójść do pierwszej klasy szkoły podstawowej. By ułatwić maluchowi start szkolny, można kupować mu zabawki, które zwiększą jego potencjał poznawczy i zmotywują do poznawania świata. Podczas wyboru zabawek dla dziecka sześcioletniego warto kierować się jego zainteresowaniami, preferencjami i zdolnościami. Jakie zabawki wybrać dla sześcioletniej pociechy?

Zobacz film: "Pomysły na rodzinną aktywność fizyczną"

1. Propozycje zabawek dla sześciolatków

Sześcioletnie dzieci zwykle wykazują bardzo dużą ciekawość światem i wiedzą już wstępnie, jakie dziedziny są dla nich pasjonujące. Jeżeli maluch kocha wszystko, co związane jest z dinozaurami, warto pokazać mu, jak bardzo interesująca może być matematyka albo technika. Kiedy szkrab nie przepada za rysowaniem, malowaniem, wyklejaniem czy wycinaniem z kolorowego papieru, nie można go do tego zmuszać, ale też nie wolno całkowicie rezygnować z tego typu aktywności, bo maluch traci możliwość ćwiczenia precyzji ruchów rąk i zdolności manualnych, niezbędnych do sprawnego pisania liter. Każdy rodzaj zabawek stymuluje rozwój danej zdolności bądź umiejętności u dziecka, dlatego najlepiej kupować zabawki z różnych kategorii – zabawki kreatywne, gry dydaktyczne, zabawki konstrukcyjne itp.

Klocki, puzzle, układanki i masy plastyczne sprzyjają rozwojowi motoryki małej. Hulajnogi, rowery, gra Twister stymulują rozwój motoryki dużej. Książki edukacyjne wspomagają rozwój wyobraźni, pamięci, spostrzegawczości, logicznego myślenia i koncentracji uwagi. Sześcioletnie dzieci uwielbiają zabawy, w których mogą dać upust swoim emocjom i zdolnościom twórczym, dlatego warto wybierać zabawki kreatywne, np. serię zabawek „Zrób to sam”, zestawy eksperymentalne „Mały chemik”, „Mały mechanik” albo „Mały architekt” bądź modele do sklejania. Gry edukacyjne ćwiczą różne sfery rozwoju poznawczego, np. gra Pamięć stymuluje procesy zapamiętywania, a gra Operacja wprowadza dzieci w tajniki anatomii człowieka i uczy precyzji ruchów.

Dzieci sześcioletnie będą chętnie bawiły się zabawkami dla pięciolatków, tylko bez wątpienia użyją tych zabawek w inny sposób niż młodsze szkraby. Sześciolatki chętnie układają puzzle, budują przeróżne budowle z klocków, grają w rodzinne gry planszowe, ponieważ coraz lepiej rozumieją zasady i chętniej podejmują zabawy zespołowe czy drużynowe. Jeżeli zależy nam na rozwoju intelektualnym dziecka i ułatwieniu mu nauki w zerówce czy szkole, warto kupić książeczki, w których maluch ma szansę ćwiczyć rękę, kreśląc szlaczki, łącząc kropki ze sobą, kolorując, pisząc litery i cyfry. Bajki i encyklopedie dla najmłodszych przyspieszają naukę czytania. Książeczki edukacyjne to także pomoc w nauce kształtów geometrycznych, nauce zegarka, miesięcy, dni tygodnia, pór roku, znaków drogowych itp.

Wybierając zabawki dla małych dzieci, najlepiej mieć świadomość, że nawet najdroższa i najmodniejsza zabawka nie ucieszy dziecka, jeśli nie będzie miało ono okazji pobawić się nią z rodzicami. Czasami dziecko bardziej cieszy zwykła biała kartka papieru i ołówek, jeśli tylko tworzy coś wspólnie z mamą i tatą.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.