Trwa ładowanie...
Przejdź na WP

Choroby, które podczas ciąży mogą zagrażać dziecku

Jeszcze zanim kobieta podejmie starania o dziecko, powinna odwiedzić nie tylko ginekologa, ale także lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, by sprawdzić swój stan zdrowia. Istnieją bowiem choroby, które rozwijają się niemal bezobjawowo, a mają ogromny wpływ na przebieg ciąży i rozwój płodu. Dzięki takiej profilaktyce można uniknąć przedwczesnego porodu i niskiej wagi urodzeniowej dziecka.

Zobacz film: "Czego unikać w ciąży?"

1. Badanie ginekologiczne

Wizyta u ginekologa pozwala stwierdzić, czy kobieta nie cierpi na jakieś schorzenia dróg rodnych. Wskazane jest wykonanie badania ultrasonograficznego oraz cytologii. Jeśli jakieś nieprawidłowości zostaną wykryte, przezd zajściem w ciążę koniecznie trzeba je wyleczyć.

Przykładem schorzenia, którego wyleczenie jest bardzo istotne, są mięśniaki. Mogą one utrudnić już samo zapłodnienie lub spowodować poronienie. Ważne jest również wykrycie i wyleczenie stanów zapalnych pochwy.

W czasie ciąży mogą one doprowadzić do infekcji wewnątrzmacicznej oraz spowodować przedwczesny poród, a także rozprzestrzenić się i skolonizować jamę ustną i drogi oddechowe noworodka w czasie porodu. Zapalenie pochwy najczęściej powodują bakterie, grzyby i rzęsistki, rzadziej chlamydie.

U kobiet w wieku rozrodczym mogą występować także kłykciny kończyste. Te wykwity mogą występować na kroczu, pochwie i szyjce macicy. Powoduje je wirus brodawczaka ludzkiego.

W czasie ciąży mogą się one powiększyć. W trakcie porodu naturalnego bardzo często dochodzi do zakażenia dziecka. Niezależnie od przyczyny kurację leczniczą trzeba przeprowadzić jak najwcześniej, aby organizm miał szansę oczyścić się z pozostałości leków.

2. Konsultacja lekarska

Przed zajściem w ciążę kobieta powinna także odwiedzić lekarza pierwszego kontaktu, powiedzieć mu o swoich planach i poprosić o gruntowne przebadanie. Istnieją choroby, których kobieta może nie być świadoma, a które mogą wpłynąć na przebieg ciąży.

Wśród nich najczęstsze to:

  • cukrzyca – jeśli kobieta na nią choruje, schorzenie powinno być ustabilizowane; w trakcie ciąży wzrasta ryzyko wystąpienia cukrzycy ciężarnych, która może dodatkowo wpłynąć na stan już chorej matki,
  • nadciśnienie – jeśli kobieta ma wysokie ciśnienie krwi jeszcze przed ciążą, podczas niej musi je często kontrolować,
  • anemia – wizyta u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej pozwoli sprawdzić, czy kobieta nie ma oznak tej choroby; anemia w ciąży może powodować zmęczenie i osłabiać,
  • problemy z tarczycą – badanie krwi pozwoli określić poziom hormonu TSH; nieleczona nadczynność tarczycy może prowadzić do przedwczesnego porodu i niskiej masy urodzeniowej dziecka, a niedoczynność tarczycy może prowadzić do niepłodności lub poronienia,
  • choroby przenoszone drogą płciową (np. chlamydia) – mogą doprowadzić do ciąży pozamacicznej; jeśli kobieta nie jest w ciąży i schorzenie nie jest leczone, skutkiem jest często zapalenie narządów miednicy mniejszej, co może powodować bezpłodność.

Powyższe schorzenia mogą przyczynić się do powstania powikłań ciąży, dlatego przyszła mama, o ile zostaną one zdiagnozowane, przez okres dziewięciu miesięcy pozostanie pod opieką odpowiedniego specjalisty, np. kardiologa lub diabetologa.

Choroby, które podczas ciąży mogą zagrażać dziecku
Choroby, które podczas ciąży mogą zagrażać dziecku (Zdjęcie kobiety / Shutterstock)

Jeśli kobieta wie, że jest nadciśnieniowcem lub cukrzykiem, przed zajściem w ciążę powinna zapytać swojego lekarza, czy może nadal brać leki, które przyjmowała do tej pory.

Warto także pomyśleć przed ciążą o drobnych zabiegach chirurgicznych, np. usunięciu brodawek i innych potrzebnych badaniach czy wizytach u specjalistów, które do tej pory były odkładane.

Różne schorzenia należy wyleczyć przed ciążą także dlatego, że niektóre leki – zarówno te przepisywane na receptę, jak i te dostępne bez niej – mogą negatywnie wpływać na rozwijające się dziecko.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza