Choroby, które podczas ciąży mogą zagrażać dziecku
Jeszcze zanim kobieta podejmie starania o dziecko, powinna odwiedzić nie tylko ginekologa, ale także lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, by sprawdzić swój stan zdrowia. Istnieją bowiem choroby, które rozwijają się niemal bezobjawowo, a mają ogromny wpływ na przebieg ciąży i rozwój płodu. Dzięki takiej profilaktyce można uniknąć przedwczesnego porodu i niskiej wagi urodzeniowej dziecka.
1. Badanie ginekologiczne
Wizyta u ginekologa pozwala stwierdzić, czy kobieta nie cierpi na jakieś schorzenia dróg rodnych. Wskazane jest wykonanie badania ultrasonograficznego oraz cytologii. Jeśli jakieś nieprawidłowości zostaną wykryte, przezd zajściem w ciążę koniecznie trzeba je wyleczyć.
Przykładem schorzenia, którego wyleczenie jest bardzo istotne, są mięśniaki. Mogą one utrudnić już samo zapłodnienie lub spowodować poronienie. Ważne jest również wykrycie i wyleczenie stanów zapalnych pochwy.
W czasie ciąży mogą one doprowadzić do infekcji wewnątrzmacicznej oraz spowodować przedwczesny poród, a także rozprzestrzenić się i skolonizować jamę ustną i drogi oddechowe noworodka w czasie porodu. Zapalenie pochwy najczęściej powodują bakterie, grzyby i rzęsistki, rzadziej chlamydie.
U kobiet w wieku rozrodczym mogą występować także kłykciny kończyste. Te wykwity mogą występować na kroczu, pochwie i szyjce macicy. Powoduje je wirus brodawczaka ludzkiego.
W czasie ciąży mogą się one powiększyć. W trakcie porodu naturalnego bardzo często dochodzi do zakażenia dziecka. Niezależnie od przyczyny kurację leczniczą trzeba przeprowadzić jak najwcześniej, aby organizm miał szansę oczyścić się z pozostałości leków.
2. Konsultacja lekarska
Przed zajściem w ciążę kobieta powinna także odwiedzić lekarza pierwszego kontaktu, powiedzieć mu o swoich planach i poprosić o gruntowne przebadanie. Istnieją choroby, których kobieta może nie być świadoma, a które mogą wpłynąć na przebieg ciąży.
Wśród nich najczęstsze to:
- cukrzyca – jeśli kobieta na nią choruje, schorzenie powinno być ustabilizowane; w trakcie ciąży wzrasta ryzyko wystąpienia cukrzycy ciężarnych, która może dodatkowo wpłynąć na stan już chorej matki,
- nadciśnienie – jeśli kobieta ma wysokie ciśnienie krwi jeszcze przed ciążą, podczas niej musi je często kontrolować,
- anemia – wizyta u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej pozwoli sprawdzić, czy kobieta nie ma oznak tej choroby; anemia w ciąży może powodować zmęczenie i osłabiać,
- problemy z tarczycą – badanie krwi pozwoli określić poziom hormonu TSH; nieleczona nadczynność tarczycy może prowadzić do przedwczesnego porodu i niskiej masy urodzeniowej dziecka, a niedoczynność tarczycy może prowadzić do niepłodności lub poronienia,
- choroby przenoszone drogą płciową (np. chlamydia) – mogą doprowadzić do ciąży pozamacicznej; jeśli kobieta nie jest w ciąży i schorzenie nie jest leczone, skutkiem jest często zapalenie narządów miednicy mniejszej, co może powodować bezpłodność.
Powyższe schorzenia mogą przyczynić się do powstania powikłań ciąży, dlatego przyszła mama, o ile zostaną one zdiagnozowane, przez okres dziewięciu miesięcy pozostanie pod opieką odpowiedniego specjalisty, np. kardiologa lub diabetologa.
Jeśli kobieta wie, że jest nadciśnieniowcem lub cukrzykiem, przed zajściem w ciążę powinna zapytać swojego lekarza, czy może nadal brać leki, które przyjmowała do tej pory.
Warto także pomyśleć przed ciążą o drobnych zabiegach chirurgicznych, np. usunięciu brodawek i innych potrzebnych badaniach czy wizytach u specjalistów, które do tej pory były odkładane.
Różne schorzenia należy wyleczyć przed ciążą także dlatego, że niektóre leki – zarówno te przepisywane na receptę, jak i te dostępne bez niej – mogą negatywnie wpływać na rozwijające się dziecko.