Weganka w ciąży. Jak wzbogacić swoją dietę, kiedy spodziewasz się dziecka?

Weganizm to coraz popularniejszy sposób odżywiania, ale też styl życia. Z roku na rok przybywa wśród nas wegan, czyli osób, które nie jedzą żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego. Czy dieta wegańska jest bezpieczna dla kobiet w ciąży? Tak, pod warunkiem, że przyszła mama zadba o dostarczanie sobie odpowiednich ilości składników odżywczych oraz suplementów. Ciężarnym wegankom podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę.

Warzywa dla kobiet w ciąży

Odpowiednie odżywianie podczas ciąży jest bardzo ważne. Mięso, jajka i ryby są niezbędnym źródłem białka i minerałów, ale spożywanie świeżych warzyw jest...

Białko dla rozwoju płodu

Weganki i wegetarianki, które spodziewają się dziecka, powinny zadbać o to, by ich dieta była bogata w białko. To niezbędny składnik, aby dziecko rosło i prawidłowo się rozwijało. Czym można zastąpić mięso i ryby? Najwięcej białka w produktach roślinnych znajdziesz w warzywach strączkowych (takich jak soczewica czy fasola), tofu, komosie ryżowej oraz orzechach.

Polecane wideo:

Ważne jest odpowiednie łączenie produktów roślinnych w celu wykorzystania efektu uzupełniania aminokwasów, aby podnieść wartość biologiczną zawartego w nich białka. Przykładem dobrych zestawów, które dostarczają organizmowi aminokwasów w ilościach niezbędnych do budowy białek ustrojowych, są: kasza z grzybami, gołąbki z kaszą, makaron z grzybami, bigos warzywny z pieczywem, fasola z ryżem, ziemniaki z mąką pszenną i ziemniaczaną (pyzy).

Witamina B12 na wzrost malucha

Witaminy z grupy B są bardzo ważne podczas ciąży, ponieważ umożliwiają prawidłowy wzrost dziecka, a także zapobiegają problemom z kręgosłupem u maleństwa. Weganki mogą mieć problemy z zapewnieniem sobie odpowiedniej dawki witaminy B12. Dlaczego? Najlepsze źródła witaminy B12 to mleko, nabiał, mięso, ryby i jaja, czyli produkty zakazane w diecie wegańskiej. Niektóre produkty dla wegan są wzbogacone o tę witaminę, ale najlepiej porozmawiać z lekarzem, który poleci odpowiednie suplementy.

Niezastąpione żelazo

Jeśli jesteś w ciąży, upewnij się, że dostarczasz organizmowi wystarczająco dużo żelaza. Twoje ciało musi wytwarzać w tym okresie więcej krwi, by tą drogą dostarczać rozwijającemu się dziecku składników odżywczych i tlenu. Mięso i ryby to najlepsze źródła żelaza, dlatego musisz znaleźć równie wartościowe zamienniki.

Rośliny strączkowe, orzechy, suszone owoce (zwłaszcza morele), komosa ryżowa, kasza bulgur oraz niektóre zielone warzywa liściaste (jarmuż, rukiew wodna) to najlepsze produkty wegańskie bogate w żelazo.

Żelazo najlepiej przyswaja się w obecności witaminy C. Z tego powodu powinnaś jeść produkty wymienione powyżej razem z papryką, pomidorami, zielonymi warzywami i popijać wszystko szklanką soku z pomarańczy.

Mocne kości dzięki wapniowi i witaminie D

Układ kostny twojego dziecka kształtuje się w trakcie ciąży, dlatego tak ważne jest, abyś dostarczała mu wapnia i witaminy D, czyli podstawowych budulców zdrowych kości. Dużo wapnia zawiera mleko oraz nabiał, dlatego weganie muszą szukać własnych źródeł tego minerału.

Dobre źródła witaminy D dla weganek to pieczarki oraz tłuszcze roślinne (oliwa z oliwek). Można także skorzystać z produktów wzbogaconych o wapń, takich jak napoje sojowe, ryżowe czy owsiane. Wapń znajdziesz również w niektórych orzechach i nasionach, dlatego sięgnij po orzechy brazylijskie, migdały, orzechy laskowe, sezam. Do codziennego menu dołącz też suszone figi oraz jarmuż.

Niedobór witaminy D to bardzo powszechny problem, ponieważ istnieje tylko kilka naturalnych źródeł tej witaminy. Są to tłuste ryby, mięso i jaja, a więc produkty nieodpowiednie dla wegan. Jeśli chcesz uzupełnić niedobory, częściej wychodź na zewnątrz. Promieniowanie słoneczne dostarcza organizmowi witaminy D, dlatego staraj się każdego dnia, od kwietnia do października, spędzać 20 minut na słońcu - pod warunkiem niestosowania kremów z filtrami ochronnymi.

Wszystkim ciężarnym (niezależnie od tego, czy są wegankami, czy nie) lekarze zalecają przyjmowanie suplementów z witaminą D.

Dieta wegańska może zapewnić dziecku i przyszłej mamie wszystkie niezbędne składniki odżywcze, witaminy i minerały. Jeśli jesteś weganką, skonsultuj się ze swoim lekarzem, który doradzi ci, jak ma wyglądać twój sposób odżywiania i jakie suplementy powinnaś zażywać w trakcie ciąży.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Dieta w ciąży
Dieta w ciąży

Jak odżywiać się w ciąży?

Jak odżywiać się w ciąży?

Odżywianie w ciąży Podczas ciąży należy dostarczać sobie i dziecku niezbędnych witamin i minerałów. *Żródło zdjęć: materiały prasowe Magnez (...) w ciąży Orzechy i migdały to bogate źródło magnezu. *Żródło...

Dieta w ciąży

Mało znane fakty na temat jedzenia

Mało znane fakty na temat jedzenia

Wiedza czasami szokuje Miłośnicy jedzenia są dumni z tego, że mają duży zasób wiedzy na temat różnych kuchni i potraw. Jednak nie wszystkie informacje są zadowalające. W pogoni za faktami dotyczącymi jedzenia, natknęliśmy się na takie, które są nieco...

Dieta w ciąży

Jesteś w ciąży? Jedz te produkty dla zdrowia swojego dziecka

Jesteś w ciąży? Jedz te produkty dla zdrowia swojego dziecka

Produkty najlepsze dla mamy i dziecka Pewnie nie raz słyszałaś, że kobieta w ciąży powinna jeść dla dwojga. Czy wiedziałaś jednak, że są produkty (...) poporodowej. Przedstawiamy listę składników, które powinny znaleźć się w menu każdej...

Dieta w ciąży

Zdrowe dziecko - jeszcze nienarodzone, a już bezpieczne

Ciąża jest unikalnym czasem, w którym możesz zadbać o przyszłe zdrowie swojego dziecka. W czasie tych 9 miesięcy, gdy maluch jest zdany na Ciebie (...) Ginekologicznego oraz Polskiej Grupy Ekspertów. Zgodnie z ich rekomendacjami kobiety...

Dieta w ciąży

Jakie zmiany w diecie ciężarnej?

, lecz także rozwijające się w jej łonie dziecko. Dieta w ciąży czyli co i jak jeść, aby płód rozwijał się prawidłowo a przyszła mama czuła się dobrze (...) z produktów mięsnych. Jego źródłem są również nasiona roślin...

Dieta w ciąży

Co należy jeść? Dieta w 2 trymestrze ciąży

się wiele jego tkanek, powiększają się piersi i macica kobiety, a także wzrasta ilość krwi. Dieta w II trymestrze ciąży Dziecko potrzebuje (...) Gdy rozpocznie się drugi trymestr ciąży kobieta musi...