Trwa ładowanie...

Ubranka dla wcześniaków spod igły łódzkich naukowców

Avatar placeholder
Kamila Okulska-Kosek 15.02.2017 12:27
Ubranka dla wcześniaków spod igły łódzkich naukowców
Ubranka dla wcześniaków spod igły łódzkich naukowców

Ubranka dla wcześniaków spod igły inżynierów i naukowców? Tak, to możliwe. Trwają przygotowania nad wyprodukowaniem specjalnej linii strojów dla przedwcześnie urodzonych dzieci, zapewniające odpowiednią ochronę delikatnej skóry noworodka. Naukowcy z Politechniki Łódzkiej pracują nad ubrankami, które ograniczą utratę wody z organizmu, a przy tym będą wygodne.

7 rad dla rodziców wcześniaków
7 rad dla rodziców wcześniaków [7 zdjęć]

Coraz częściej spotykamy się z narodzinami wcześniaków. Dla rodziców to wielkie wyzwanie - muszą uzbroić

zobacz galerię

1. Wcześniaki w Polsce

W ostatnich czasach rodzi się coraz więcej wcześniaków. W 2014 roku urodziło się ich ponad 23 tysiące. Stanowi to 6 proc. wszystkich nowo narodzonych dzieci. 0,5 proc. dzieci miało masę poniżej 1000 gramów.

Wcześniaki przychodzą na świat z niewykształconą warstwą rogową skóry, która odpowiedzialna jest między innymi za ograniczenie parowania. W związku z tym są one narażone na utratę bardzo dużej ilości płynów i odwodnienie. Jest to bardzo groźne zjawisko i może ono zagrażać życiu dziecka.

2. Worek foliowy

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowy sen niemowlaka?"

Obecnie na rynku jedynym dostępnym produktem zapobiegającym utracie wody jest Calorkeeper, który swoim wyglądem przypomina foliowy worek, co źle kojarzy się rodzicom. Poza tym nie zapewnia on odpowiedniej termoregulacji. Ubranka bawełniane również nie zapewniają utrzymania odpowiedniej temperatury ciała, ponieważ woda, która odparowuje ze skóry, wsiąka w bawełnę skutecznie obniżając ciepłotę ciałka.

3. Na ratunek wcześniakom

Łódzcy badacze wychodzą naprzeciw tym problemom i pracują nad prototypem odpowiedniej odzieży, która z jednej strony będzie zapewniać komfort termiczny maluszkowi, a z drugiej, będzie przeciwdziałać utracie wody. Zespół pani profesor Izabelli Krucińskiej z Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów Politechniki Łódzkiej opracował pierwsze prototypy ubranek o układzie warstwowym.

Dzięki takiemu rozwiązaniu ubranka ochronią dziecko przez zgubnymi skutkami utraty płynów. Dodatkowo pozwalałyby one na obniżenie wilgotności w inkubatorze.

Do tej pory łódzcy naukowcy wyprodukowali śpiochy, body, kaftaniki, pajacyki, a nawet czapki i buciki o różnym składzie surowcowym. Przy tworzeniu tej garderoby brały udział pielęgniarki i neonatolodzy z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Dzięki nim ubranka są bardzo praktyczne i nie utrudniają pracy personelowi medycznemu.

Obecnie naukowcy poszukują partnera przemysłowego, który wprowadziłby ubranka na rynek. Część funduszy na komercjalizację i produkcję badacze otrzymali z programu wspierającego naukowców - TANGO. Należy jednak pamiętać, że od momentu wynalezienia odpowiedniego materiału do przemysłowej produkcji musi minąć trochę czasu.

Ubranka od łódzkich naukowców są wyrobem medycznym, który musi posiadać odpowiednie certyfikaty oraz przejść przez bardzo rygorystyczne procedury. Cały projekt ma trwać trzy lata, po tym czasie badacze mają nadzieję, że na polski i światowy rynek trafią nowoczesne ubranka dla dzieci urodzonych przedwcześnie.

4. Nie tylko ubranka

Nie tak dawno także firma Huggies skupiła się na potrzebach wcześniaków i wyprodukowała specjalne pampersy dla dzieci ważących mniej niż 900 g. Są one dostosowane do rozmiarów maluszków, nie są za długie ani zbyt szerokie, przez co doskonale spełniają swoją funkcję.

Przeczytaj także:

Wcześniaki wymagają specjalistycznej pomocy. Do tej pory trudno było dopasować pieluszki czy inne akcesoria dla nich. Dlatego tym bardziej cieszy fakt, że coraz więcej firm oraz naukowców chce pomóc dzieciom urodzonym przedwcześnie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze