Trwa ładowanie...
Przejdź na WP

To przeziębienie… czy może alergie?

Jeżeli twoje dziecko często kicha i pociąga nosem to musisz zadać sobie pytanie: Czy to jest katar alergiczny (katar sienny) czy może przeziębienie?

Zobacz film: "Jak wzmocnić odporność u dzieci?"

1. Alergia czy tylko katar?

Małe dzieci łapią dużo infekcji (4 do 12 na rok). Czasami ciężko wyczuć, czy jest to alergia czy wirus powodujący katar. David Skoner, szef oddziału alergologii i immunologii w Children's Hospital of Pittsburgh pokazuje kilka wytycznych, dzięki którym możesz określić z czym masz do czynienia.

Przeziębienie Katar alergiczny
Czas trwania 3 do 5 dni (rzadziej więcej niż 10) 2 do 3 tygodni (lub więcej)
Objawy ze strony nosa Przebarwiony, obecna wydzielna, niedrożność Czysta, wodnista wydzielina, kichanie i świąd
Inne objawy Ból gardła, gorączka, bolesność mięśni Czerwone, swędzące oczy

Ta tabela może być pomocna, jednak symptomy przeziębienia i kataru alergicznego często są podobne.

Na co powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę? Obserwujmy, ile czasu trwa choroba u dziecka: przeziębienie jest zwykle krótkie, trwa kilka dni, podczas gdy katar alergiczny może trwać nawet kilka tygodni.

To przeziębienie… czy może alergie?
To przeziębienie… czy może alergie? (Zdjęcie dziecka / Shuttesrtock)

Poza tym, trzeba zwrócić uwagę na to, jakiego rodzaju jest katar (czy jest to wodnista wydzielina czy też katar bakteryjny lub zatokowy). Ustalmy także, czy występują inne objawy: jeżeli twoje dziecko ma czerwone oczy i skarży się na to, że je pieką - prawdopodobnie mamy do czynienia z alergią. Jeśli jednak, oprócz kataru dziecko skarży się na ból gardła, mięśni, ogólne rozbicie i brak sił - wszystko wskazuje na przeziębienie.

Przy każdej chorobie dziecka skonsultuj się z pediatrą, pamiętaj, aby nie leczyć swojej pociechy na własną rękę. Przy przeziębieniu ważne jest, aby dostarczyć dziecku niezbędnych witamin. Warto również stosować płukanki z ziół na gardło oraz włączyć do leczenia środki przeciwzapalne. Z kolei przy katarze alergicznym (siennym) istotne jest unikanie alergenu. Powinniśmy także sięgnąć po leki, które obkurczą naczynia krwionośne znajdujące się w błonie śluzowej nosa.

 

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.