Trwa ładowanie...

To przeziębienie… czy może alergie?

To przeziębienie… czy może alergie?
To przeziębienie… czy może alergie? (Zdjęcie dziecka / Shuttesrtock)

Jeżeli twoje dziecko często kicha i pociąga nosem to musisz zadać sobie pytanie: Czy to jest katar alergiczny (katar sienny) czy może przeziębienie?

1. Alergia czy tylko katar?

Małe dzieci łapią dużo infekcji (4 do 12 na rok). Czasami ciężko wyczuć, czy jest to alergia czy wirus powodujący katar. David Skoner, szef oddziału alergologii i immunologii w Children's Hospital of Pittsburgh pokazuje kilka wytycznych, dzięki którym możesz określić z czym masz do czynienia.

PrzeziębienieKatar alergiczny
Czas trwania3 do 5 dni (rzadziej więcej niż 10)2 do 3 tygodni (lub więcej)
Objawy ze strony nosaPrzebarwiony, obecna wydzielna, niedrożnośćCzysta, wodnista wydzielina, kichanie i świąd
Inne objawyBól gardła, gorączka, bolesność mięśniCzerwone, swędzące oczy

Ta tabela może być pomocna, jednak symptomy przeziębienia i kataru alergicznego często są podobne.

Na co powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę? Obserwujmy, ile czasu trwa choroba u dziecka: przeziębienie jest zwykle krótkie, trwa kilka dni, podczas gdy katar alergiczny może trwać nawet kilka tygodni.

Zobacz film: "Jak wzmocnić odporność u dzieci?"

Poza tym, trzeba zwrócić uwagę na to, jakiego rodzaju jest katar (czy jest to wodnista wydzielina czy też katar bakteryjny lub zatokowy). Ustalmy także, czy występują inne objawy: jeżeli twoje dziecko ma czerwone oczy i skarży się na to, że je pieką - prawdopodobnie mamy do czynienia z alergią. Jeśli jednak, oprócz kataru dziecko skarży się na ból gardła, mięśni, ogólne rozbicie i brak sił - wszystko wskazuje na przeziębienie.

Przy każdej chorobie dziecka skonsultuj się z pediatrą, pamiętaj, aby nie leczyć swojej pociechy na własną rękę. Przy przeziębieniu ważne jest, aby dostarczyć dziecku niezbędnych witamin. Warto również stosować płukanki z ziół na gardło oraz włączyć do leczenia środki przeciwzapalne. Z kolei przy katarze alergicznym (siennym) istotne jest unikanie alergenu. Powinniśmy także sięgnąć po leki, które obkurczą naczynia krwionośne znajdujące się w błonie śluzowej nosa.

 

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze