Trwa ładowanie...

Jak zmniejszyć katar u dziecka?

Avatar placeholder
22.12.2023 19:06
Materiał sponsorowany przez Otrivin
Jak zmniejszyć katar u dziecka?
Jak zmniejszyć katar u dziecka? (materiały partnera)

Katar to dolegliwość, z którą mamy do czynienia wielokrotnie w ciągu swojego życia. Dla dzieci może być ona szczególnie uciążliwa ze względu na fakt, że mali pacjenci nie potrafią jeszcze samodzielnie sobie z nią radzić. Jako dorośli jesteśmy zobowiązani, aby im w tym pomagać. Jak zatem zmniejszyć katar u dziecka?

Dlaczego dziecko ma katar?

Katar, czyli niedrożność nosa, może pojawić się u dziecka z różnych przyczyn. W zależności od ustalonej diagnozy lekarz pediatra jest w stanie zaproponować najbardziej skuteczne leczenie. Warto więc zgłosić się do specjalisty, gdy tylko objaw zaczyna być uciążliwy – trwa przez dłuższy czas lub jego intensywność narasta.

Jedną z najczęstszych przyczyn kataru u dziecka jest infekcja wirusowa, np. przeziębienie lub grypa. Choroby tego typu występują sezonowo i łatwo przenoszą się z osoby na osobę, zwłaszcza w młodszych grupach rówieśniczych. Wirusy zwykle powodują infekcje błon śluzowych nosa i gardła, czemu towarzyszy również szereg innych objawów, takich jak gorączka, ból głowy, ból mięśni czy ogólne zmęczenie organizmu.

Katar u dziecka może wystąpić także w reakcji alergicznej na niektóre czynniki. Każdy organizm ma indywidualną wrażliwość, dlatego ustalenie dokładnej przyczyny alergii jest możliwe tylko dzięki specjalistycznym badaniom. Do alergenów, które najczęściej bywają powiązane z nieżytem nosa, zaliczamy m.in. pyłki roślin, roztocza, sierść niektórych zwierząt, pleśń oraz różnorodne substancje chemiczne.

Warto zwrócić uwagę, że nadmiar wydzieliny zatykającej nos oraz obrzęk błon śluzowych tego narządu obniża efektywność oddychania. Może to powodować częściowe niedotlenienie organizmu, pogarszać jakość snu i powodować ogólne zmęczenie. Długotrwałe oddychanie przez usta wysusza też błonę śluzową gardła, i umożliwia łatwiejsze wnikanie do organizmu chorobotwórczych drobnoustrojów. Prawidłowy przepływ powietrza przez kanały nosowe jest zatem niezwykle istotny zarówno dla zdrowia pacjenta, jak i dla jego samopoczucia. Z tego powodu wskazane jest podjęcie działań mających na celu zmniejszenie kataru u dziecka, gdy tylko objaw zostanie przez nas zauważony.

Jak zmniejszyć katar u dziecka?

Jeżeli katar u dziecka wynika z reakcji alergicznej, przeziębienia lub innej choroby sezonowej, warto skonsultować się z lekarzem pediatrą, który zaleci odpowiednią terapię w celu poprawienia ogólnego stanu zdrowia małego pacjenta. Dodatkowo można podjąć działania doraźnie zmniejszające uporczywość objawów, takich jak niedrożność nosa i związane z nią kłopoty z oddychaniem. Na rynku dostępne są różnego rodzaju aerozole, które pomagają złagodzić dolegliwości związane z alergią lub infekcją. Warto z nich korzystać, zwracając baczną uwagę na informacje znajdujące się na etykietach i ulotkach dołączonych do tych wyrobów medycznych.

W przypadku leku, jakim jest spray na katar dla dzieci, jego skład jest bezpieczny i ma potwierdzoną skuteczność. Substancją udrażniającą nos jest chlorowodorek ksylometazoliny – stosowany powszechnie (także u dzieci) związek obkurczający naczynia krwionośne w błonie śluzowej nosa. Dzięki jego zastosowaniu możliwe jest szybkie zmniejszenie obrzęku wewnątrz otworów nosowych i ich rozszerzenie, a także usunięcie nadmiaru śluzu z zatok przynosowych. W konsekwencji dochodzi do udrożnienia górnych dróg oddechowych i usprawnienia przepływu powietrza przez nos. Przekłada się to na zmniejszenie dolegliwości i ułatwienie oddychania.

Katar u dziecka można łagodzić doraźnie również poprzez regularne czyszczenie przewodów nosowych. Istnieją różne metody, którymi można posłużyć się w tym celu, od stosowania aerozoli ze stuprocentowej wody morskiej, przez płukanie nosa roztworem soli fizjologicznej, aż po zastosowanie aspiratora lub tzw. gruszki. Ważne dla higieny górnych dróg oddechowych jest również dbanie o optymalne nawilżenie powietrza, zwłaszcza w pomieszczeniach przeznaczonych do nocnego odpoczynku.

Jeżeli katar u dziecka jest przewlekły lub często nawraca, skonsultuj się z lekarzem pediatrą. Kieruj do specjalisty również wszelkie inne pytania i wątpliwości dotyczące zdrowia swojej pociechy.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Materiał sponsorowany przez Otrivin
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze