Trwa ładowanie...

Katar u noworodka - przyczyny i objawy, leczenie

Avatar placeholder
10.01.2024 22:53
Katar u noworodka - przyczyny i objawy, leczenie
Katar u noworodka - przyczyny i objawy, leczenie (123rf)

Kataru noworodka to dosyć często występujące zjawisko. Nie należy go bagatelizować. Katar u dziecka może doprowadzić do stanu zapalnego przewodu słuchowego. Katar to choroba wirusowa. Nietrudno o zakażenie się takimi wirusami. Cieknący katar z noska niemowlaka to niezbyt przyjemna sytuacja, dlatego też często towarzyszy mu rozdrażnienie czy ból głowy. Katar u niemowlęcia pojawia się często w wyniku zarażenia od któregoś z rodziców lub rodzeństwa.

spis treści

1. Katar u noworodka - przyczyny i objawy

Katar najczęściej pojawia się w wyniku dostania się do organizmu malucha wirusa, odpowiedzialnego za pojawienie się kataru. Wirus ten przenoszony jest drogą kropelkową, a więc nietrudno o zakażenie. Niekiedy katar u dziecka spowodowany jest zanieczyszczeniem środowiska lub wywołany jest przez alergeny wziewne.

Jeżeli katarowi towarzyszą napady kichania czy sapka, wskazuje to na objawy alergii, np. na roztocza kurzu domowego. W takim przypadku należy skonsultować się z lekarzem alergologiem. Testy skórne można jednak wykonać dopiero od 3. roku życia.

Katar objawia się jako cieknąca wydzielina z nosa. Jeżeli jest ona wodnista i przezroczysta, świadczy o zakażeniu wirusowym. W przypadku, gdy jest gęsta, o kolorze zielonkawym, może wskazywać na istnienie infekcji bakteryjnej górnych dróg oddechowych. Nie towarzyszy mu gorączka, ale wywołuje rozdrażnienie, ból głowy, złe samopoczucie, niepokój czy niechęć ssania piersi matki.

Zobacz film: "Katar u niemowlaka"

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Nie wolno bagatelizować występującego kataru u niemowlaka. Może on bowiem doprowadzić do zapalenia ucha. Nos, gardło oraz ucho środkowe leżą w bliskiej odległości, dlatego też nieusunięta wydzielina z nosa spływa do gardła, zasycha, w wyniku czego stanowi dobrą pożywkę dla rozwoju bakterii. Te rozprzestrzeniają się w uchu, powodując bolesną infekcję ucha niemowlaka.

2. Katar u noworodka - leczenie

Wiele rodziców uważa, iż katary leczony i nieleczony trwają tyle samo czasu. Dlatego też często lekceważą cieknącą wydzielinę z nosa malucha. Nic bardziej mylnego, bowiem taki pozornie niegroźny katar u dziecka, może spowodować wiele zdrowotnych szkód u naszej pociechy.

Jeśli katar u niemowlaka utrzymuje się ponad 7 dni, należy skonsultować się z lekarzem
Jeśli katar u niemowlaka utrzymuje się ponad 7 dni, należy skonsultować się z lekarzem (123RF)

Jak więc go leczyć? Sposób leczenia powinien ustalić lekarz pediatra. Przede wszystkim nie należy stosować antybiotyków. Te bowiem wykazują działanie przeciwbakteryjne, a katar wywołany jest przez wirusy. Ich stosowanie może więc zamiast pomóc, spowodować pojawienie się w późniejszym czasie oporności bakterii na działanie tych antybiotyków u naszego dziecka.

Na samym początku leczenia należy udrożnić nos dziecku, aby mogło swobodnie oddychać. Jeżeli wydzielina jest gęsta, zaleca się stosowanie roztworu wody morskiej wprowadzanej do nosa lub maść majerankową, którą aplikuje się nad górną wargą i w okolicach nozdrzy dziecka.

Gdy katar jest wodnisty, można zakraplać do nosa krople lub spray z ksylometazoliną, której działanie polega na zmniejszeniu przekrwienia i obrzęku błon śluzowych. Do oczyszczania przewodów nosowych dziecka można zastosować także gumową gruszkę lub tzw. aspirator do nosa. Lekarze zalecają również poklepywanie pleców dziecka przy ułożeniu na brzuchu.

W przypadku, gdy katar trwa dłużej niż 7 dni i towarzyszy mu gorączka, niepokój, częsty płacz dziecka, należy bezwzględnie skontaktować się z pediatrą, bowiem takie objawy mogą wskazywać na zapalenie ucha środkowego.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze