Trwa ładowanie...

Sapka u noworodka

Avatar placeholder
09.10.2020 13:11
Sapka u noworodka
Sapka u noworodka

Sapka u noworodka to inaczej trudności z oddychaniem u dziecka. Przyczyn sapki jest wiele, przy czym drogi oddechowe noworodka są tak małe, że każda ilość zgromadzonej wydzieliny lub niewielki nawet obrzęk dróg oddechowych mogą powodować trudności z oddychaniem u dziecka. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów należy możliwie szybko skonsultować się z lekarzem i ustalić przyczynę sapki. Podjęcie leczenia jest niezbędne, by groźne dla dziecka problemy z oddychaniem minęły.

spis treści

1. Jakie są przyczyny sapki u noworodków?

Istnieje wiele przyczyn kłopotów z oddychaniem u noworodków. Są to między innymi: przeziębienie, zatkany nos, alergie, zapalenie płuc lub obecność ciała obcego w nozdrzach. Sapka może pojawić się również na skutek astmy, zapalenia oskrzelików lub mukowiscydozy. Astma to choroba przewlekła płuc, która powoduje obrzęk dróg oddechowych, ich zwężenie i wydzielanie nadmiaru śluzu. Zapalenie oskrzelików jest wywoływane przez wirus RSV, który przyczynia się do obrzęku oskrzelików, co utrudnia oddychanie. Natomiast mukowiscydoza to genetyczne zaburzenie, które wpływa na płuca i układ trawienny. Noworodki dotknięte mukowiscydozą są bardziej narażone na infekcje płuc.

Ryzyko wystąpienia sapki jest wyższe u wcześniaków i noworodków z osłabionym układem odporności. Z kolei prawdopodobieństwo zachorowania na astmę jest większe u dzieci, których rodzice mają alergię lub astmę. Warto pamiętać, że jeśli noworodek ma kontakt z dymem papierosowym jest bardziej narażony na zapalenie oskrzelików. Choroba ta jest jednak najbardziej powszechna u dzieci pomiędzy 3. a 6. miesiącem życia.

2. Objawy i leczenie sapki u noworodków

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Najczęstsze symptomy trudności z oddychaniem u noworodków to: szybki oddech, zmęczenie, krótki oddech, dłuższy niż zwykle sen lub trudności z zasypianiem, nerwowość oraz rozszerzanie się nozdrzy. W przypadku astmy pojawia się świszczący oddech oraz kaszel, który nasila się w nocy. Z kolei zapalenie oskrzelików objawia się zatkanym nosem, katarem, łagodnym kaszlem oraz niewysoką gorączką utrzymującą się przez kilka dni. Następnie kaszel i świszczący oddech nasilają się. Badania wykazały, że noworodki, które przeszły zapalenie oskrzelików są bardziej narażone na zachorowanie na astmę w późniejszym okresie życia. Trudności z oddychaniem u dzieci urodzonych z mukowiscydozą mogą przybrać formę zatkanego nosa, problemów z zatokami, objawów zbliżonych do astmy oraz świszczącego oddechu.

Leczenie sapki zależy od jej przyczyny. Jeśli winna jest infekcja wirusowa, na przykład zapalenie oskrzelików, lub zwykłe przeziębienie, nie należy podawać dziecku antybiotyków. Rozpylanie wody w pobliżu dziecka lub ustawienie nawilżacza powinno wystarczyć, by śluz się rozrzedził, a kaszel ustąpił. Jeżeli trudności z oddychaniem są spowodowane astmą, lekarz przepisuje leki na astmę. W większości przypadków należy podawać donosowo leki bezpośrednio do płuc. Natomiast leczenie mukowiscydozy zakłada leczenie płuc oraz właściwą dietę (w przypadku starszych niemowląt). Niekiedy konieczne jest podawanie dzieciom doustnych lub wziewnych antybiotyków na infekcje płuc. Większość problemów z oddychaniem u noworodków mija samoistnie, gdy zalegający śluz zaczyna się rozrzedzać.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze