Trwa ładowanie...

Jakich zdjęć dziecka nie powinieneś wrzucać do sieci?

Żyjemy w czasach, kiedy pstrykanie zdjęć dzieciom i umieszczanie ich w portalach społecznościowych jest na porządku dziennym.

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Fotografujemy więc dzieci w różnych okolicznościach i wrzucamy owe zdjęcia na Facebooka lub Instagrama nie zdając sobie sprawy, jak ogromne zagrożenie na nie sprowadzamy.

Internet bowiem nie jest miejscem bezpiecznym, a każde zdjęcie może być pożywką dla potencjalnego pedofila. Przeczytaj, jakich zdjęć nie wrzucać do sieci, by twoje dziecko było w niej bezpieczne.

1. W kąpieli

Kategorycznie nie powinno się publikować fotografii, na których dziecko jest kompletnie nagie lub jest ubrane tylko w bieliznę. Dla ciebie i dziecka kąpiel może być czasem wspaniałej zabawy w wodzie, istnieje jednak ryzyko, że takie fotografie wpadną w niepowołane ręce. Wtedy też mogą zostać wykorzystane w sposób, o jakim nawet nie pomyślałeś.

2. Podczas choroby

Rolą rodzica jest ochrona dziecka, nie jego wykorzystywanie. Zanim wrzucisz zdjęcie chorego dziecka do sieci, zadaj sobie pytanie: czy chciałbym, żeby znalazło się tam identyczne moje zdjęcie? Prawdopodobnie nie. Uszanuj prywatność dziecka.

3. Zawstydzające zdjęcia

Zawstydzanie dziecka przez rodziców na oczach całej społeczności internetowej zaciera zaufanie malca do mamy czy taty. Może też zachwiać pewność siebie i spowodować traumatyczne przeżycia. Dzieci są szczere i bezlitosne – chyba nie chcesz, żeby twoja córka lub syn znaleźli się w ogniu krytyki rówieśników lub zostali obiektem ich prześmiewczych komentarzy?

4. Na nocniku

Fotografowanie dzieci siedzących na nocniku i wrzucanie tych zdjęć na Instagrama lub Facebooka to cios poniżej pasa. Pamiętaj. To, co wrzucasz raz do sieci, zostanie w niej już na zawsze.

5. Zdjęcia grupowe

Jedne z najbezpieczniejszych fotografii w sieci. Pamiętaj jednak, że nie wszyscy rodzice życzą sobie, żeby publikować wizerunki ich dzieci. Dlatego, zanim wrzucisz fotkę do internetu, zapytaj o zgodę.

6. Niebezpieczne momenty

Zdjęcie dziecka z butelką piwa w dłoni, fotografia malca gdy siedząc u taty na kolanach prowadzi samochód.

To były na pewno momenty pełne dobrej zabawy, pamiętaj jednak, że gdy fotografie wtedy zrobione wrzucasz do sieci, mogą one zostać odebrane zupełnie inaczej.

Jako stwarzanie niebezpieczeństwa dla zdrowia lub życia dziecka. A za to grozi odpowiedzialność karna.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza