Trwa ładowanie...

Szkoła waldorfska – charakterystyka, przedszkole, szkoła podstawowa, kontrowersje

Avatar placeholder
31.03.2021 17:19
Szkoła waldorfska pobudza rozwój dziecka i zachęca je do współpracy w innymi dziećmi
Szkoła waldorfska pobudza rozwój dziecka i zachęca je do współpracy w innymi dziećmi (Shutterstock)

Szkoła waldorfska to alternatywne podejście do edukacji. W Polsce szkoły waldorfskie są objęte nadzorem kuratorium, ponieważ są one traktowane, jako szkoły eksperymentalne. Do tej pory można było zapisywać dzieci do szkół podstawowych i gimnazjów działających na zasadach szkoły waldorfskiej. W większości przypadków są to szkoły niepubliczne, które funkcjonują jednak na takich zasadach co szkoły publiczne. Mimo wszystko szkoła waldorfska nie jest bardzo popularna w Polsce. Na czym polega szkoła waldorfska?

spis treści

1. Szkoła waldorfska - charakterystyka

Szkoła waldorfska została stworzona przez Rudolfa Steinera. Założenia tego austriackiego filozofa zostały po raz pierwszy wprowadzone w życie w 1919 roku. Nazwa szkoła waldorfska pochodzi właśnie od pierwszej placówki, która była zlokalizowana przy zakładach Waldorff-Astoria w Stuttgarcie. Główne założenie szkoły waldorfskiej to rozwój dziecka. Nauczyciel w szkole waldorfskiej ma być opiekunem i pomagać dziecku w rozwoju jego kreatywności. Celem szkoły waldorfskiej jest rozwijanie w dziecku pasji i poszanowanie jego wolności wyboru.

2. Szkoła waldorfska - przedszkole

Szkoła waldorfska wprowadzona w przedszkolu nie stosuje nauki pisania i czytania. Celem szkoły waldorfskiej na tym etapie jest nauka współpracy, wspólna zabawa i odkrycie w sobie artystycznej pasji. Dzieci w szkole waldorfskiej razem wykonują różne czynności jak np. gotowanie, czy sprzątanie. Jeśli to możliwe spędzają czas na świeżym powietrzu. Przedszkole w szkole waldorfskiej trwa do 7 roku życia dziecka. Przedszkola szkoły waldorfskiej z wyglądu przypominają dom rodzinny.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Skuteczny sposób na naukę języków obcych"
Najlepsze edukacyjne prezenty dla dzieci
Najlepsze edukacyjne prezenty dla dzieci [7 zdjęć]

Przed nami grudzień – miesiąc radosnych zabaw na śniegu, przedświątecznych przygotowań oraz pisania

zobacz galerię

3. Szkoła waldorfska - szkoła podstawowa

Szkoła waldorfska zakłada, że w okresie szkoły podstawowej dziecko ma jednego nauczyciela od 1 do 6 klasy. Nauczyciel w szkole waldorfskiej musi być bardzo kreatywny i aktywnie wspierać rozwój dzieci w swojej klasie.

Nauka w szkole waldorfskiej sprawia, że między uczniami i nauczycielem tworzy się silna więź. Ponadto szkoła waldorfska stawia na ścisłą współpracę z rodzicami dzieci.

Nauka w szkole waldorfskiej nie odbywa się standardowo. Dzieci uczą się przedmiotów blokami tematycznymi i np. przez kilka tygodni uczą się tylko polskiego lub matematyki. Oceny w szkole waldorfskiej przybierają postać opisową. Wymogiem szkoły waldorfskiej jest jednak realizacja programu nauczania przewidzianego dla danej klasy.

4. Szkoła waldorfska - kontrowersje

Szkoła waldorfska jest bardzo kontrowersyjna. Dla wielu rodziców niewyobrażalne jest, aby ich dziecko nie uczyło się w szkole waldorfskiej pisać, czy czytać. Ponadto dzieci w szkole waldorfskiej nie korzystają z podręczników i nie mają wykwalifikowanej kadry nauczycielskiej z każdego przedmiotu.

ZOBACZ TAKŻE:

Dla wielu rodziców niepokojąca jest również bliska relacja między uczniem i nauczycielem w szkole waldorfskiej. Ponadto, choć dzieci uczą się bez większego stresu, to przebywają w bardzo specyficznym środowisku, które jeszcze za czasów Steinera było podejrzewane o sekciarstwo.

Jednak szkoła waldorfska ma również wiele zalet. Dla wielu rodziców ważne jest, że ich dziecko uczy się w szkole waldorfskiej kreatywności i otwartości myślenia. Co najważniejsze statystyki pokazują, że uczniowie szkoły waldorfskiej zdają egzaminy na poziomie porównywalnym, a nawet wyższym niż średnia krajowa.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze