Szczecinek: 2-letnie dziecko połknęło amfetaminę znalezioną w domu
To kolejny przypadek w Polsce, w którym małe dziecko miało dostęp do narkotyków. Zazwyczaj niebezpieczne substancje były własnością rodziców, bądź bliskiej rodziny. Ze wstępnego dochodzenia wynika, że podobnie było w Szczecinku.
1. 2-latek i narkotyki w domu
2-latek ze Szczecinka, miasta znajdującego się we wschodniej części województwa zachodniopomorskiego, znalazł w swoim domu torebkę, w której najprawdopodobniej znajdowała się amfetamina. Dziecko zainteresowało się zawartością torebki, po czym chciało spróbować, czym jest tajemnicza substancja.
W momencie, gdy matka zauważyła zdarzenie od razu odebrała dziecku torebkę i wezwała pogotowie. Lekarze skierowali dziecko na badanie moczu, które na szczęście wykazało jedynie niewielkie ilości narkotyków w organizmie dziecka.
Dwulatek nie zdążył skonsumować dużej ilości amfetaminy, mimo to musiał zostać w szpitalu na obserwacji. Obyło się jednak bez odtruwania organizmu. Obecnie policja prowadzi dochodzenie, w którym wyjaśnić ma do kogo należały i skąd pochodziły narkotyki.
Zobacz także:
2. Inne przypadki
To nie pierwszy raz, kiedy dzieci trafiają w swoich domach na narkotyki. W 2006 roku, niespełna 3-letni chłopiec połknął ekstazy, które należały do partnera jego matki. Dziecko trafiło do szpitala na płukanie żołądka. Podobna sytuacja powtórzyła się w 2007 roku w Prudniku, gdzie dziewczynka połknęła tabletki ekstazy swoje ojca. Tu również nie obyło się bez odtruwania organizmu.
W 2013 roku w Zabrzu została również zatrzymany konkubent matki 2-letniej dziewczynki, która zatruła się amfetaminą. W 2016 roku 4-latka z Czerwionka-Leszczyn zjadła narkotyki, które były własnością jej mamy. Matce zostały odebrane prawa rodzicielskie.
Zdarzają się również takie sytuacje, w których rodzice specjalnie podają dziecku narkotyki. Najczęstszym powodem jest chęć szybszego uśpienia dziecka i zapewnienie sobie większej ilości czasu dla siebie.
Tak było w przypadku 32-letniej Kelly Emery, która w 2016 roku została skazana za morderstwo swojego 2-letniego synka. Kobieta podawała dziecku metadon, czyli opioidowy lek przeciwbólowy, który uważany jest za odpowiednik heroiny.
Zobacz także:
3. Substancje psychoaktywne
Amfetamina pochodzi z grupy fenylopropylanu, jest syntentycznym środkiem chmicznym, który powoduje długotrwałe pobudzenie. Najczęściej ma postać proszku o białym lub lekko różowym kolorze i jest bezzapachowa.
Amfetamina pobudza współczulny układ nerwowy, a po jej przyjęciu w organizmie wydziela się głównie serotonina i dopamina. Skutkiem tego jest nagły przypływ energii i euforia. Zażycie substancji może prowadzić do zapaści sercowo-naczyniowej, tachykardii, uszkodzeń naczyń mózgowych, udaru, a nawet śmierci.