Trwa ładowanie...

Szczecinek: 2-letnie dziecko połknęło amfetaminę znalezioną w domu

To kolejny przypadek w Polsce, w którym małe dziecko miało dostęp do narkotyków. Zazwyczaj niebezpieczne substancje były własnością rodziców, bądź bliskiej rodziny. Ze wstępnego dochodzenia wynika, że podobnie było w Szczecinku.

Zobacz film: "Coraz więcej dzieci pod wpływem środków nasennych"

1. 2-latek i narkotyki w domu

2-latek ze Szczecinka, miasta znajdującego się we wschodniej części województwa zachodniopomorskiego, znalazł w swoim domu torebkę, w której najprawdopodobniej znajdowała się amfetamina. Dziecko zainteresowało się zawartością torebki, po czym chciało spróbować, czym jest tajemnicza substancja.

W momencie, gdy matka zauważyła zdarzenie od razu odebrała dziecku torebkę i wezwała pogotowie. Lekarze skierowali dziecko na badanie moczu, które na szczęście wykazało jedynie niewielkie ilości narkotyków w organizmie dziecka.

Dwulatek nie zdążył skonsumować dużej ilości amfetaminy, mimo to musiał zostać w szpitalu na obserwacji. Obyło się jednak bez odtruwania organizmu. Obecnie policja prowadzi dochodzenie, w którym wyjaśnić ma do kogo należały i skąd pochodziły narkotyki.

Zobacz także:

2. Inne przypadki

To nie pierwszy raz, kiedy dzieci trafiają w swoich domach na narkotyki. W 2006 roku, niespełna 3-letni chłopiec połknął ekstazy, które należały do partnera jego matki. Dziecko trafiło do szpitala na płukanie żołądka. Podobna sytuacja powtórzyła się w 2007 roku w Prudniku, gdzie dziewczynka połknęła tabletki ekstazy swoje ojca. Tu również nie obyło się bez odtruwania organizmu.

Dziecko połknęło amfetaminę
Dziecko połknęło amfetaminę (123rf)

W 2013 roku w Zabrzu została również zatrzymany konkubent matki 2-letniej dziewczynki, która zatruła się amfetaminą. W 2016 roku 4-latka z Czerwionka-Leszczyn zjadła narkotyki, które były własnością jej mamy. Matce zostały odebrane prawa rodzicielskie.

Zdarzają się również takie sytuacje, w których rodzice specjalnie podają dziecku narkotyki. Najczęstszym powodem jest chęć szybszego uśpienia dziecka i zapewnienie sobie większej ilości czasu dla siebie.

Tak było w przypadku 32-letniej Kelly Emery, która w 2016 roku została skazana za morderstwo swojego 2-letniego synka. Kobieta podawała dziecku metadon, czyli opioidowy lek przeciwbólowy, który uważany jest za odpowiednik heroiny.

Zobacz także:

3. Substancje psychoaktywne

Amfetamina pochodzi z grupy fenylopropylanu, jest syntentycznym środkiem chmicznym, który powoduje długotrwałe pobudzenie. Najczęściej ma postać proszku o białym lub lekko różowym kolorze i jest bezzapachowa.

10 produktów, które mogą wywołać zatrucie pokarmowe
10 produktów, które mogą wywołać zatrucie pokarmowe [10 zdjęć]

Na surowym mięsie mogą się rozwijać bakterie salmonelli. Z tego względu należy uważać na niedogotowane

zobacz galerię

Amfetamina pobudza współczulny układ nerwowy, a po jej przyjęciu w organizmie wydziela się głównie serotonina i dopamina. Skutkiem tego jest nagły przypływ energii i euforia. Zażycie substancji może prowadzić do zapaści sercowo-naczyniowej, tachykardii, uszkodzeń naczyń mózgowych, udaru, a nawet śmierci.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.