Wezwali 3-miesięczne dziecko na przesłuchanie. Sprawdzali, czy nie jest terrorystą

Dziadek małego Harvey'a popełnił błąd podczas wypełniania wniosku o wizę do USA. Nieprzyjemne skutki tej pomyłki odczuła cała brytyjska rodzina.

3-miesięczne dziecko podejrzane o terroryzm

Trzymiesięczny Harvey miał razem z mamą, tatą, dziadkiem i babcią pojechać na wypoczynek do Orlando. Jednak zamiast tego musiał pojawić się w amerykańskiej ambasadzie w Londynie w celu wyjaśnień – informuje The Guardian.

Polecane wideo:

Wszystko przez to, że dziadek niemowlaka, Paul Kenyon, który wziął na siebie papierkowe sprawy, wypełniając kwestionariusz dotyczący wyjazdu, twierdząco odpowiedział na standardowe pytanie:

"Czy kiedykolwiek zajmowałeś się lub planujesz zajmować się działalnością terrorystyczną, szpiegostwem, sabotażem lub ludobójstwem?”

Ten błąd drogo kosztował całą rodzinę

Dokonano analizy kwestionariusza i zapadła szokująca decyzja. Dziecku zabroniono wjazdu do USA i wezwano na osobiste przesłuchanie w ambasadzie. Trzeba było zawieźć je do Londynu. Cała podróż rodziny trwała 10 godzin, czyli więcej niż lot samolotem do Orlando. Oprócz tego rodzice dziecka musieli oddać kupione już bilety lotnicze i zakupić nowe, co wyniosło ich dodatkowe 3000 funtów.

Jak relacjonuje dziadek, jego wnuk doskonale poradził sobie podczas przesłuchania w amerykańskiej ambasadzie i nawet ani razu nie zapłakał.

- Harvey nigdy nie uczestniczył w ludobójstwie ani szpiegostwie. Zaś co do sabotażu, to może zdarzyło mu się kilka razy, podczas popołudniowej drzemki, ale wolałem o tym nie wspominać w ambasadzie, ponieważ nie mają tam poczucia humoru. W ogóle jakby nie zauważyli, że to, co właśnie się odbywa jest śmieszne i niedorzeczne – mówi Paul.

- Ten błąd nas sporo kosztował, miałem nadzieję, że ambasada zda sobie sprawę, że to tylko pomyłka z pośpiechu - dodaje dziadek Harve'go. - Po tym, co przeszliśmy, to choćbym naprawdę był terrorystą, wiem, że nigdy nie odpowiem „tak” na to pytanie.

Wizy do USA dla polskich dzieci

Polacy, którzy chcą wyjechać do Stanów Zjednoczonych, muszą ubiegać się o wizy. Dotyczy to również dzieci. Te, które mają mniej niż 14 lat, nie muszą mieć zeskanowanych odcisków palców i stawiać się osobiście na rozmowę z konsulem.

Ze względu na rosnącą liczbę uprowadzeń i wykorzystywania dzieci Urząd Celny i Straż Graniczna Stanów Zjednoczonych Ameryki, zalecają, by w przypadku, gdy dziecko podróżuje tylko z jednym rodzicem, posiadało pisemną zgodę drugiego rodzica (lub obojga rodziców, gdy dziecko podróżuje jeszcze z kimś innym) na jego wyjazd poza granice kraju.

Pismo powinno być napisane w języku angielskim, potwierdzone notarialnie i zawierać stwierdzenie: “Potwierdzam, że moja żona/ mój mąż/inna osoba podróżuje poza granice kraju z moim synem/córką i wyrażam na to zgodę” (“I acknowledge that my husband/wife/other person is traveling with my son/daughter out of the country and has my permission to do so”).

Według Konwencji Haskiej rodzic lub prawny opiekun może domagać się powrotu dziecka, które:

  • nie ukończyło 16 lat,
  • zostało bezprawnie uprowadzone (lub zatrzymane) z jednego państwa, będącego stroną Konwencji do innego państwa, również będącego stroną Konwencji.

Jeśli, kogoś dotknęła taka tragedia, to pierwsze wskazówki można odnaleźć na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości w zakładce „Współpraca międzynarodowa.”

Komentarze
Artykuły Aktualności
Aktualności

"Sceny z życia smoków" powracają!

Znasz już historię i przygody smoka, żaby, krokodyla i innych bohaterów fantastycznego świata? Czas, aby poznało je także twoje dziecko. Do księgarń powraca kultowa książka Beaty Krupskiej Sceny z życia smoków, która po raz pierwszy pojawiła się w 1987...

Aktualności

"Lato z książką"

"Lato z książką"

Lato z książką 2014 Zapraszamy na imprezę "Lato z książką" sponsorowane m.in. przez Wydawnictwo Zysk i S-ka.

Aktualności

Akademia RodziceMalucha.pl

Akademia RodziceMalucha.pl

Akademia RodziceMalucha.pl w Katowicach Akademia RodziceMalucha.pl organizuje 6 marca spotkanie w Katowicach.

Aktualności

Modna rodzina

Modna rodzina

Rodzinna moda Świąteczny okres sprzyja okazjom. Produkty wielu marek dostępne są w promocyjnych cenach, dzięki czemu każdy człowiek może poczuć się modnie i atrakcyjnie.

Aktualności

Promocyjna oferta portalu cdp.pl

Promocyjna oferta portalu cdp.pl

Logo Portal cdp.pl przygotował ciekawą promocję dla użytkowników serwisu parenting.pl Bajkowa oferta Zapraszamy do skorzystania z promocji!

Aktualności

Seria SIRI od Wydawnictwa Wilga

Seria SIRI od Wydawnictwa Wilga

Siri i Brudasek Jak wytłumaczyć dziecku, czym jest zazdrość? Zobacz, jak Siri radzi sobie z tego typu emocjami. Siri i nowi przyjaciele Siri bardzo chce mieć rodzeństwo... Niestety nie zawsze można mieć to, co się chce. Przeczytajcie, jak dziewczynka...