Trwa ładowanie...

Spożywanie orzechów przez niemowlęta może zapobiec alergii pokarmowej

Avatar placeholder
09.01.2017 11:05
Spożywanie orzechów przez niemowlęta może zapobiec alergii pokarmowej
Spożywanie orzechów przez niemowlęta może zapobiec alergii pokarmowej

Niemowlętom powinny być regularnie podawane produkty zawierające orzeszki ziemne, począwszy od szóstego miesiąca życia, aby zmniejszyć ryzyko potencjalnie niebezpiecznych alergii na orzechy arachidowe.

Wytyczne sugerują wprowadzenie orzeszków stopniowo, stosując odpowiednie pokarmy dla niemowląt, takie jak masło orzechowe lub mąka zmieszana z orzechowym purée dla niemowląt.

Zalecenia stworzył zespół lekarzy z polecenia rządu Stanów Zjednoczonych. Zostały one opracowane na podstawie dowodów, że spożywanie orzeszków ziemnych od najmłodszych lat może zapobiegać rozwojowi alergii.

"Wcześniejsze zalecenia mówiły, że rodzice powinni zachować ostrożność podając żywność zawierającą orzechy niemowlętom" - powiedział dr Edmond Chan, jedyny kanadyjski członek panelu.

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowy sen niemowlaka?"

"Ale to prawdopodobnie doprowadziło do zwiększenia liczby przypadków alergii. Karmienie orzeszkami dzieci około szóstego miesiąca jest najlepszym sposobem zapobiegania reakcjom alergicznym w przyszłym życiu" - dodaje.

Według najnowszych wytycznych rodzice powinni wprowadzać orzeszki ziemne około 6 miesiąca życia niemowląt
Według najnowszych wytycznych rodzice powinni wprowadzać orzeszki ziemne około 6 miesiąca życia niemowląt (Shutterstock)

Wytyczne zostały opublikowane w kilku czasopismach medycznych, w tym w "Canada’s Allergy, Asthma and Clinical Immunology".

Panel ekspertów został powołany, aby potwierdzić doniesienia naukowe z 2015 roku, które sugerowały, że wprowadzanie orzechów do diety dzieci z grupy wysokiego ryzyka może znacznie zmniejszyć prawdopodobieństwo, że przed piątym rokiem życia rozwinie się u nich alergia. Od tamtego czasu specjaliści starają się wprowadzić nowe zalecenia w życie.

Chan wyjaśnia, że nowe wytyczne sugerują wprowadzenie orzeszków na podstawie kategorii ryzyka. W najwyższej znajdują się niemowlęta, które mają poważną egzemę lub alergię na jajka. Powinny one być badane przed podaniem produktów zawierających orzeszki, takich jak masło orzechowe lub mąka z orzeszków ziemnych, od czwartego do szóstego miesiąca życia.

Rodzice dzieci z łagodną do umiarkowanej egzemy lub zdrowych mogą mieć pewność, że nie potrzeba żadnych badań przed wprowadzeniem orzeszków i można to bezpiecznie zrobić w domu około szóstego miesiąca. 

Przeczytaj koniecznie

Lekarze sugerują, że po ich wprowadzeniu, wyroby orzechowe powinny być podawane dzieciom kilka razy w tygodniu.

Chan zauważa, że kraje takie jak Izrael, robią to od dekady i jest to normalny element procesu rozszerzania diety.

Do tej pory zalecano rodzicom, aby poczekali z wprowadzaniem produktów zawierających orzechy aż ich dzieci trochę urosną.

"To nie było oparte na żadnych rygorystycznych, wiarygodnych badaniach, które z kolei posiadamy dla nowych wytycznych" - powiedział Chan.

6 mało znanych faktów o orzechach
6 mało znanych faktów o orzechach [9 zdjęć]

Orzechy to jedne z najbardziej zadziwiających rodzajów pożywienia na ziemi. Są pełne błonnika, składników

zobacz galerię

Eksperci przewidują, że w konsekwencji na rynek zostaną wprowadzone nowe produkty spożywcze dla niemowląt zawierające orzeszki ziemne.

Chan podkreśla, że późniejsze wprowadzanie produktów zawierających orzechy, nie wpływa na zmniejszenie ryzyka alergii u dzieci. Są one także bardziej narażone na ostrzejszą reakcję alergiczną w chwili spożycia.

Chan powiedział, że wytyczne te mogą potencjalnie działać tak samo w przypadku innych alergenów. Eksperci podejrzewają, że może to dotyczyć alergii na jajka, jednak powinny one być odpowiednio przygotowywane, zanim zostaną podane małemu dziecku.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze