Śmieciowe jedzenie wróci do szkół? Szefowa MEN chce zmienić obowiązującą ustawę

Absurdalne i idiotyczne – tak o rozporządzeniu o bezpieczeństwie żywności i żywienia poprzedniej Minister Edukacji Narodowej Joanny Kluzik-Rostkowskiej  zakazującego sprzedaży śmieciowego jedzenia na terenie szkół mówi obecna szefowa MEN, Anna Zalewska.

Polecane wideo:

Nowelizacja ustawy i zakaz sprzedaży niezdrowej żywności

Rewolucja w szkolnych stołówkach i sklepikach weszła w życie 1 września 2015 roku. Wprowadzono wówczas zakaz sprzedaży niezdrowej żywności w szkołach, której spożywanie w nadmiarze może być przyczyną groźnych chorób, takich jak np. cukrzyca czy otyłość.

Chodziło przede wszystkim o śmieciowe jedzenie, obarczane winą za plagę nadwagi wśród polskich dzieci. Niestety, bardzo szybko okazało się, że sprytni uczniowie wiedzą, jak obejść zakazy wprowadzone przez MEN.

Na przerwach zaczęli wychodzić do sklepów znajdujących się w pobliżu szkoły, rozkwitł również handel takimi produktami jak cukier i sól, batony czy chipsy. Wkrótce do sklepików szkolnych powróciły drożdżówki.

Nowelizacja ustawy okazała się największym problemem dla właścicieli sklepików szkolnych, którzy swoje interesy zaczęli po prostu zamykać. Rewolucja uderzyła także w drobnych dostawców i lokalnych producentów.

Krytyka ustawy sklepikowej

Nowa szefowa MEN, Anna Zalewska, nie szczędzi krytyki dla wprowadzonych zmian. – Pod hasłem zdrowej żywności doprowadziliśmy do absolutnej katastrofy żywieniowej w szkołach i przedszkolach, plus do likwidacji małych i średnich przedsiębiorców – powiedziała w programie Kontrwywiad RMF FM, kiedy słuchacze zapytali ją o zakaz sprzedaży w szkołach śmieciowego jedzenia.

– Niestety, rozporządzenie jest absurdalne, idiotyczne, napisane na kolanie – dodała minister. Z rozmowy można było się również dowiedzieć, że szefowa resortu ma nadzieję, że w ciągu najbliższych dwóch miesięcy uda się wprowadzić w życie kolejne zmiany w obowiązującej ustawie.

Co na to poprzednia minister? Postanowiła odnieść się do słów Anny Zalewskiej. – Kiedy ustawa przechodziła, wszyscy byliśmy "za", PiS również – powiedziała Joanna Kluzik-Rostkowska w jednym z udzielonych wywiadów.

Zdrowe i nietuczące słodycze dla ciebie i twojego dziecka

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, w ciągu ostatnich 20 lat liczba dzieci z nadwagą wzrosła w naszym kraju trzykrotnie – w tym momencie cierpi na...

Zmiany w szkołach okiem dietetyka

Czy obowiązująca „ustawa sklepikowa” jest rzeczywiście idiotyczna i absurdalna? Niekoniecznie. - Dzieci mają bardzo słabo rozwinięte procesy samoregulacji, trudno im się powstrzymać przed zjedzeniem czegoś słodkiego lub „śmieciowego”.

Takie jedzenie szybko zaspokaja głód i redukuje poziom stresu ponieważ natychmiast uwalnia węglowodany do mózgu.  Z punktu widzenia dziecka to bardzo dobrze, że ze sklepików usunięto śmieciowe jedzenie - komentuje Magdalena Jarzębowska, psychodietetyk, autorka książki „Krótka bajka o odchudzaniu z happy endem” oraz programu zmienswojenawyki.pl.

  • Liczne badania pokazały również pewną zależność pomiędzy produktami, a ich dostępnością. Wraz z bliskością rośnie także ilość zjadanego przez dzieci śmieciowego jedzenia – im dalej, tym mniej mają na nie ochotę, ponieważ to wymaga od nich większego zaangażowania, żeby je zdobyć. Tak jest także w przypadku dorosłych.

- Do tego dochodzi jeszcze presja grupy wylicza dietetyk. - Skoro rówieśnicy kupują słodycze w sklepiku szkolnym to dlaczego i oni nie mogą? Nawet mojemu dziecku, które wie, że słodycze to nie jest zdrowa przekąska, trudno się powstrzymać. Nie miałabym odwagi mówić, że obowiązująca ustawa jest idiotyczna i moim zdaniem niezdrowe jedzenie absolutnie nie powinno wrócić do szkół.

- To, co się dzieje, jest walką o podłożu politycznym – jedna strona będzie krytykowała drugą i odwrotnie, a tu najważniejsze jest dobro dzieci – nie dorosłych: dyrektorów szkół, właścicieli sklepików czy polityków – dodaje specjalistka.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Uczeń
Uczeń

Posłałeś dziecko do szkoły? Poznaj swoje prawa

Posłałeś dziecko do szkoły? Poznaj swoje prawa

Nie tylko obowiązki Uczeń uczęszczający do szkoły podstawowej ma nie tylko liczne obowiązki. W odpowiednich dokumentach zostały spisane (...) także jego prawa. Choć on sam zapewne nie zdaje sobie z tego sprawy, o tym, co może uczeń...

Uczeń

Plecak "na kółkach"

Plecak "na kółkach"

Plecak, którego nie musisz nosić na plecach Dzięki trolley'om uczeń nie musi nosić często ciężkiego tornistra na plecach, a z powodzeniem ciągniąć go za sobą.

Uczeń

Łóżko dla dziecka

Łóżko dla dziecka

Łóżko do pokoju dziecięcego Łóżko do pokoju dziecięcego musi być przede wszystkim wygodne i zapewnić zdrowy i spokojny sen.

Uczeń

Tornister kasetonowy

Tornister kasetonowy

Tornister dla ucznia Odpowiednio wyprofilowany i usztywniony tornister to gwarancja zdrowego kręgosłupa i odpowiedniej postawy.

Uczeń

Dekoracje ścienne

Dekoracje ścienne

Ozdoby na ścianę Różnorodność dekoracji ściennych w sklepach pozwala na dopasowanie wnętrza do swojego stylu.

Uczeń

4 powody, dla których gry komputerowe są dobre dla zdrowia

4 powody, dla których gry komputerowe są dobre dla zdrowia

Powody, dla których gry komputerowe są dobre dla zdrowia Nowe badania opublikowane na łamach American Psychologist zgłębiają pozytywny wpływ gier na ludzką psychikę. Isabela Granic, Adam Lobel oraz Rutger C. M. E. Engels w swojej pracy pod tytułem "Zalety...

Uczeń

Kolor ścian w pokoju dziecka

Kolor ścian w pokoju dziecka

Malowanie ścian w pokoju dziecka Kolor ścian w pokoju dziecka z pewnością ma wpływ na jego samopoczucie oraz efektywność nauki.

Uczeń

Ściany w pokoju dziecięcym

Ściany w pokoju dziecięcym

Farba czy tapeta? Czasami trudno się zdecydować, czy lepiej jest pokryć ścianę w pokoju dziecięcym farbą czy tapetą. Warto rozważyć zarówno wady, jak i zalety poszczególnych wykończeń ścian.