Śmieciowe jedzenie wróci do szkół? Szefowa MEN chce zmienić obowiązującą ustawę

Absurdalne i idiotyczne – tak o rozporządzeniu o bezpieczeństwie żywności i żywienia poprzedniej Minister Edukacji Narodowej Joanny Kluzik-Rostkowskiej  zakazującego sprzedaży śmieciowego jedzenia na terenie szkół mówi obecna szefowa MEN, Anna Zalewska.

Polecane wideo:

Nowelizacja ustawy i zakaz sprzedaży niezdrowej żywności

Rewolucja w szkolnych stołówkach i sklepikach weszła w życie 1 września 2015 roku. Wprowadzono wówczas zakaz sprzedaży niezdrowej żywności w szkołach, której spożywanie w nadmiarze może być przyczyną groźnych chorób, takich jak np. cukrzyca czy otyłość.

Chodziło przede wszystkim o śmieciowe jedzenie, obarczane winą za plagę nadwagi wśród polskich dzieci. Niestety, bardzo szybko okazało się, że sprytni uczniowie wiedzą, jak obejść zakazy wprowadzone przez MEN.

Na przerwach zaczęli wychodzić do sklepów znajdujących się w pobliżu szkoły, rozkwitł również handel takimi produktami jak cukier i sól, batony czy chipsy. Wkrótce do sklepików szkolnych powróciły drożdżówki.

Nowelizacja ustawy okazała się największym problemem dla właścicieli sklepików szkolnych, którzy swoje interesy zaczęli po prostu zamykać. Rewolucja uderzyła także w drobnych dostawców i lokalnych producentów.

Krytyka ustawy sklepikowej

Nowa szefowa MEN, Anna Zalewska, nie szczędzi krytyki dla wprowadzonych zmian. – Pod hasłem zdrowej żywności doprowadziliśmy do absolutnej katastrofy żywieniowej w szkołach i przedszkolach, plus do likwidacji małych i średnich przedsiębiorców – powiedziała w programie Kontrwywiad RMF FM, kiedy słuchacze zapytali ją o zakaz sprzedaży w szkołach śmieciowego jedzenia.

– Niestety, rozporządzenie jest absurdalne, idiotyczne, napisane na kolanie – dodała minister. Z rozmowy można było się również dowiedzieć, że szefowa resortu ma nadzieję, że w ciągu najbliższych dwóch miesięcy uda się wprowadzić w życie kolejne zmiany w obowiązującej ustawie.

Co na to poprzednia minister? Postanowiła odnieść się do słów Anny Zalewskiej. – Kiedy ustawa przechodziła, wszyscy byliśmy "za", PiS również – powiedziała Joanna Kluzik-Rostkowska w jednym z udzielonych wywiadów.

Zdrowe i nietuczące słodycze dla ciebie i twojego dziecka

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, w ciągu ostatnich 20 lat liczba dzieci z nadwagą wzrosła w naszym kraju trzykrotnie – w tym momencie cierpi na...

Zmiany w szkołach okiem dietetyka

Czy obowiązująca „ustawa sklepikowa” jest rzeczywiście idiotyczna i absurdalna? Niekoniecznie. - Dzieci mają bardzo słabo rozwinięte procesy samoregulacji, trudno im się powstrzymać przed zjedzeniem czegoś słodkiego lub „śmieciowego”.

Takie jedzenie szybko zaspokaja głód i redukuje poziom stresu ponieważ natychmiast uwalnia węglowodany do mózgu.  Z punktu widzenia dziecka to bardzo dobrze, że ze sklepików usunięto śmieciowe jedzenie - komentuje Magdalena Jarzębowska, psychodietetyk, autorka książki „Krótka bajka o odchudzaniu z happy endem” oraz programu zmienswojenawyki.pl.

  • Liczne badania pokazały również pewną zależność pomiędzy produktami, a ich dostępnością. Wraz z bliskością rośnie także ilość zjadanego przez dzieci śmieciowego jedzenia – im dalej, tym mniej mają na nie ochotę, ponieważ to wymaga od nich większego zaangażowania, żeby je zdobyć. Tak jest także w przypadku dorosłych.

- Do tego dochodzi jeszcze presja grupy wylicza dietetyk. - Skoro rówieśnicy kupują słodycze w sklepiku szkolnym to dlaczego i oni nie mogą? Nawet mojemu dziecku, które wie, że słodycze to nie jest zdrowa przekąska, trudno się powstrzymać. Nie miałabym odwagi mówić, że obowiązująca ustawa jest idiotyczna i moim zdaniem niezdrowe jedzenie absolutnie nie powinno wrócić do szkół.

- To, co się dzieje, jest walką o podłożu politycznym – jedna strona będzie krytykowała drugą i odwrotnie, a tu najważniejsze jest dobro dzieci – nie dorosłych: dyrektorów szkół, właścicieli sklepików czy polityków – dodaje specjalistka.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Uczeń
Uczeń

Reforma oświaty według Prawa i Sprawiedliwości

Reforma oświaty według Prawa i Sprawiedliwości

Reforma szkolnictwa PiS Prawo i Sprawiedliwość zapowiada konkretne zmiany w szkolnictwie. 6-latki zostaną w przedszkolach, gimnazja zostaną zlikwidowane, a zamiast testów będą obowiązywały wyłącznie egzaminy opisowe. To jednak tylko część pomysłów obejmującej...

Uczeń

Prezent na komunię - medalik, zegarek, rower, pieniądze, komputer

Prezent na komunię - medalik, zegarek, rower, pieniądze, komputer

Prezent na komunię - medalik, zegarek, rower, pieniądze, komputer Rodzice przed I Komunią Świętą swoje dziecka są zaangażowani w przygotowania i organizacją, dzieci podekscytowane zbliżającym się wydarzeniem a zaproszeni goście zastanawiają się jaki podarować...

Uczeń

Kuchnia nastolatka

Upodobania kulinarne nastolatków bywają kością niezgody w niejednym polskim domu. Wielu młodych ludzi przedkłada bowiem kaloryczne dania typu fast food nad zdrowe posiłki przygotowywane przez rodziców. Gdy nastolatek kręci nosem na widok ryby lub surówki,...

Uczeń

Olej z sardynek i jego właściwości

Olej z sardynek i jego właściwości

Po oleju z wątroby rekina, wiesiołka czy z pestek dyni, kolej na olej z sardynek. Stosowany jako suplement diety obniży poziom cholesterolu, zmniejszy ryzyko występowania chorób serca, a także wpłynie na naszą cerę. Ze względu na zawartość kwasów omega-3...

Uczeń

Magiczne drzewo. Tajemnica mostu (recenzja)

„Magiczne drzewo. Tajemnica mostu" jest opowieścią niezwykle ekspresyjną. To już druga część z cyklu "Magicznego drzewa". Bohaterami są osoby od 7 do 13 lat, które dokonują wielu magicznych zmian w otoczeniu dzięki posiadaniu czerwonego krzesła. Niezwykle...

Uczeń

Detektyw Kefirek i pierwszy trup (recenzja)

Jest to kryminał, który urzeknie niejednego ucznia podstawówki. Bardzo ciekawie prowadzona akcja i słownictwo wzięte ze slangu młodzieżowego przypadną do gustu niejednemu uczniowi. Wiele w książce dobrych porad na życie. Karolina uświadamia np. młodszych...

Uczeń

Droga mleczna (recenzja)

To kolejna część z serii „Rodzicielstwo bliskości". Książka w ciepły sposób opisuje proces karmienia niemowląt. Zawarto tutaj wiele cennych porad z zakresu karmienia piersią i omówiono najczęściej pojawiające się problemy w tym zakresie. Autorka pisze...