Słoneczna witamina i jej rola w prawidłowym rozwoju każdego dziecka
Z pewnością każdy rodzic marzy o tym, aby ustrzec swoje dziecko przed wszelkimi chorobami, które mogą zaburzać jego prawidłowy rozwój. Czasem wystarczy odpowiednia, zdrowa dieta. Jednak niekiedy potrzebna jest także dodatkowa suplementacja, zwłaszcza w przypadku niejadków, których zdrowe produkty „kolą w zęby”. Jedna z witamin niezbędnych do prawidłowego rozwoju dziecka może pochodzić nie tylko z produktów spożywczych i suplementów diety, ale także... ze słońca. Mowa tu o witaminie D. Co sprawia, że jest niezbędna w życiu każdego dziecka?
1. Brak witaminy D = poważny problem
Witamina D w rzeczywistości wcale nie jest witaminą, a hormonem tworzonym przez ludzki organizm. Ponieważ w największej mierze stymulacja jej stężenia zachodzi dzięki promieniom słonecznym, polskie dzieci (dorośli zresztą również) z powodu naszego klimatu często narażone są na jej niedobory. Najmniejsze problemy z ilością witaminy D mają mieszkańcy obszarów równikowych. To właśnie tam kąt padania promieni słonecznych korzystnie wpływa na jej syntezę. Z kolei na największe niedobory witaminy D cierpią osoby ciemnoskóre, ponieważ odcień ich karnacji znacznie hamuje jej wchłanianie. Prawidłowa synteza witaminy D odpowiada za wiele funkcji organizmu dziecka i każdego dorosłego, dlatego niezwykle ważne jest kontrolowanie jej stężenia w organizmie dzieci i dorosłych. Szacuje się, że nawet 90 proc. małych i dużych Polaków cierpi na jej niedobór, co może skutkować poważnymi chorobami, tj. cukrzycą, depresją czy nowotworami. Jakie właściwości przypisujemy witaminie D nazywanej też słoneczną witaminą?
2. Właściwości witaminy D
Jedną z najważniejszych funkcji, jaką witamina D pełni w organizmie, jest wzmocnienie odporności, szczególnie ważnej w okresach, w których grypa i przeziębienie są na porządku dziennym. Jak wiadomo, w przypadku najmłodszych nawet z pozoru niegroźny wirus może przerodzić się w zagrażającą życiu chorobę. Witamina D odgrywa też istotną rolę w procesach wchłaniania się wapnia. Jeśli więc jest jej za mało w organizmie, mogą występować choroby układu kostnego, takie jak krzywica u dzieci czy osteoporoza w wieku dorosłym. Przypisuje się jej także właściwości łagodzące stany zapalne, regulujące wydzielanie insuliny oraz wpływające na słuch i budowę ucha. Brak świadomości dotyczących wagi witaminy D w organizmie każdego małego człowieka sprawia, że rodzice bardzo często zapominają o jej suplementacji, narażając swoje dzieci na ryzyko wystąpienia poważnych chorób.
3. Nie tylko suplementy
To musisz wiedzieć
Wiemy już, że witamina D dociera do naszego organizmu nie tylko wraz z jedzeniem i suplementami witaminowymi, ale także dzięki promieniom słonecznym. Skąd jednak wiedzieć, jak długo należy przebywać na słońcu, aby dostarczyć organizmowi jej odpowiednią dawkę? Okazuje się, że naszym pociechom wystarczy już 20-minutowe korzystanie z kąpieli słonecznych 3 razy w tygodniu. Na taki spacer czy zabawę na powietrzu najlepiej wybrać porę dnia pomiędzy godziną 10. a 14. Mamy często celowo unikają wystawiania dziecięcej skóry na działanie promieni w tych godzinach, co nie jest do końca prawidłowe. Aby uchronić dziecięcą skórę przed oparzeniami, na 20 minut przed wyjściem z domu należy posmarować ją kremem z jak najwyższym faktorem SPF. O odpowiedniej ochronie przeciwsłonecznej nie wolno zapominać nawet wtedy, gdy wydaje nam się, że na dworze jest pochmurno.
Chyba wszyscy zgodzimy się, że znacznie lepiej jest korzystać z naturalnych źródeł witamin i minerałów. Tak też jest w przypadku witaminy D – pomiędzy majem a październikiem wystawiajmy skórę na promienie słoneczne kilka razy w tygodniu. W ten prosty sposób unikniemy groźnych konsekwencji jej niedoboru w organizmie naszym i naszego malucha.