Trwa ładowanie...

Prawidłowy rozwój i zdrowie malucha dzięki witaminie D

 Sylwia Stachura
26.07.2017 11:01
Prawidłowy rozwój i zdrowie malucha dzięki witaminie D
Prawidłowy rozwój i zdrowie malucha dzięki witaminie D

Witamina D jest potrzebna człowiekowi na każdym etapie życia, jednak dzieci potrzebują jej najbardziej. Wspomaga wchłanianie wapnia i fosforu, które odpowiadają za zdrowe i mocne kości. Pozytywnie wpływa również na układ nerwowy i mięśniowy. Organizm potrafi sam wytworzyć witaminę D, ale potrzebuje do tego promieni słonecznych, których niestety często nam brakuje. Jak uniknąć niedoboru witaminy D?

spis treści

1. Dlaczego witamina D jest tak ważna dla prawidłowego rozwoju dziecka?

Niedobór witaminy D u dzieci prowadzi do krzywicy i nieprawidłowego rozwoju układu kostnego, a u dorosłych przyczynia się do osteoporozy. Udowodniono, że brak odpowiedniej ilości witaminy D w okresie dzieciństwa może być jednym z czynników zachorowań na cukrzycę oraz schorzenia trzustki.

Jeśli chcemy, by nasza pociecha prawidłowo rosła i miała mocne kości, pamiętajmy też o witaminie K. Na niedobór tej witaminy narażone są zwłaszcza dzieci karmione piersią, ponieważ mleko matki zawiera mało witaminy K. Dieta ciężarnej i karmiącej piersią powinna być bogata w warzywa liściaste i oleje roślinne, jednak zapewnienie odpowiedniej ilości witaminy K z samego pożywienia jest niemożliwe.

Zobacz film: "Jak pozbyć się ciemieniuchy?"
Witaminy D i K dla rozwoju dziecka
Witaminy D i K dla rozwoju dziecka [2 zdjęcia]

Witamina D jest niezwykle ważna dla rozwoju dziecka. Ma podstawowe znaczenie dla zdrowia, ale też samopoczucia

zobacz galerię

2. Źródła witaminy D

Witaminę D znajdziemy w pożywieniu – rybach, żółtkach jaj, mięsie – ale najlepszym źródłem jest słońce. Niestety, w naszej strefie klimatycznej ilość promieni słonecznych, zwłaszcza od października do kwietnia, jest niewystarczająca, by zapewnić przyswajanie odpowiedniej ilości witaminy D przez organizm. Właśnie dlatego każdej młodej mamie radzi się, by jak najwięcej czasu spędzała z dzieckiem na świeżym powietrzu. Niestety, nawet latem nie możemy być pewni, że nasz maluch otrzymuje odpowiednie dawki tej cennej witaminy. Filtry przeciwsłoneczne, którymi smarujemy ciało, w 90% hamują syntezę witaminy D.

3. Suplementy witaminy D

Jak więc dostarczyć maluchowi witaminę D i uniknąć niebezpiecznych niedoborów? Niezbędna jest suplementacja. Już od pierwszych dni życia noworodek powinien otrzymywać dawki witaminy D. Suplementacja zależy od sposobu karmienia dziecka. Jeśli młoda mama karmi piersią, dziecko na pewno potrzebuje dodatkowej porcji witaminy D. W przypadku karmienia mlekiem modyfikowanym, należy sprawdzić, jakie ilości tej witaminy zawiera używana przez nas mieszanka. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z lekarzem, który doradzi nam, ile witaminy D z suplementów powinno zażywać nasze dziecko.

Starsze dzieci również potrzebują witaminy D. W zależności od wagi dziecka, diety, a także aktualnych warunków pogodowych, należy indywidualnie dobrać dawkę suplementu. Rodzice powinni pomyśleć o suplementacji zwłaszcza jesienią i zimą, kiedy mamy mało słońca i spędzamy mniej czasu na zewnątrz.

Już w pierwszych dniach życia malucha warto podać mu suplement z witaminą D.

Powinniśmy jak najwcześniej zadbać o przyszłość dziecka, zapewniając mu odpowiednie ilości witamin i minerałów. Nasze dziecko będzie wtedy zdrowo rosło, prawidłowo się rozwijało i miało mnóstwo energii.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze