Trwa ładowanie...

Rzecznik Praw Obywatelskich broni standardów opieki okołoporodwej

 Ewa Rycerz
22.02.2017 14:57
Standardy opieki okołoporodowej przestaną obowiązywać? Tego obawia się Rzecznik Praw Obywatelskich.
Standardy opieki okołoporodowej przestaną obowiązywać? Tego obawia się Rzecznik Praw Obywatelskich. (123RF)

"Uchylenie dotychczas obowiązującego modelu standardów, powoduje, że realizacja wypracowanych już uprawnień kobiet będzie zależała od decyzji konkretnego lekarza w szpitalu" - pisze Rzecznik Praw Obywatelskich w liście do Ministra Zdrowia. Adam Bodnar odnosi się tym samym do zmian w standardach opieki okołoporodowej, jakie mają wejść wskutek nowelizacji ustawy o działalności leczniczej.

Nowela zakłada, że minister zdrowia może w drodze rozporządzenia określić standardy organizacyjne opieki zdrowotnej. Dotychczas były to standardy postępowania medycznego. Choć zmiana jest niemalże niewidoczna, może przynieść dość znaczące zmiany. Szczególnie dla kobiet na porodówkach. Nowela ma być wprowadzone w życie nie później niż 31 grudnia 2018 roku.

1. List Rzecznika do Ministra Zdrowia

W wystąpieniu do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła, Adam Bodnar podkreśla, że w jego opinii likwidacja standardów, jakie obowiązują teraz, przyczyni się do pogorszenia i tak wątpliwej sytuacji kobiet na oddziałach położniczych.

Przeczytaj koniecznie

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

"Przyjęcie w postaci aktu prawa powszechnie - obowiązującego jedynie standardów organizacyjnych, a zatem zakresowo odmiennych od standardów postępowania, może też spowodować utratę dorobku dobrych praktyk wypracowanych w tym zakresie przez personel i placówki medyczne, w których standardy są przestrzegane" – alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich.

Dodaje, że standardy opieki medycznej po przyjęciu zmian będą obowiązywały jako zalecenia towarzystw naukowych czy konsultantów krajowych. Spowoduje to zmniejszenie ich znaczenia.

2. Ministerstwo Zdrowia zdania nie zmieni

Rzecznik Praw Obywatelskich nie jest pierwszą instytucją, która zgłasza uwagi do nowelizacji ustawy o działalności leczniczej, obawiając się planowanych zmian w przepisach. Pisma do MZ kierowały także organizacje pacjenckie, domagając się wycofania z nowelizacji ustawy. Fundacja Rodzić Po Ludzku zorganizowała nawet zbiórkę podpisów pod petycją w tej sprawie. Dokument z 70 tys. podpisów złożony został na biurko premier Beaty Szydło.

6 rzeczy, które powinnaś zrobić przed porodem
6 rzeczy, które powinnaś zrobić przed porodem [7 zdjęć]

Ciąża to nie choroba, a macierzyństwo to nie kajdany – ograniczać nie powinny. Istnieją jednak takie

zobacz galerię

Mimo to, resort zdrowia zdania nie zmienia. Zapewnia przy tym, że nie zamierza likwidować osiągnięć medycznych ostatnich lat i standardy opieki okołoporodowej nie przestaną istnieć. Zmieni się jedynie ich forma.

Ojcem polskich standardów z zakresu opieki okołoporodowej jest prof. Zbigniew Religa, który w 2007 roku jako minister zdrowia powołał zespół złożony z położników, neonatologów, położnych i ekspertów z Fundacji Rodzić Po Ludzku. Zespół ten wydał dokument, którego celem było ograniczenie nadmiernej medykalizacji porodu fizjologicznego. Ale nie tylko. Standardy gwarantują przestrzeganie praw pacjentek w ciąży i w połogu. Wprowadzone procedury są zgodne z najnowszymi zaleceniami świata medycznego.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze