Trwa ładowanie...

Przygotowania do świąt Bożego Narodzenia z dziećmi

 Agnieszka Gotówka
07.12.2023 08:43
Przygotowania do świąt Bożego Narodzenia z dziećmi
Przygotowania do świąt Bożego Narodzenia z dziećmi (https://stock.adobe.com/)

Przygotowania do świąt Bożego Narodzenia to świetny sposób na wspólne spędzenie czasu i odkrycie tego, co w święta jest najważniejsze – bycia razem.

spis treści

1. Przygotowania do świąt Bożego Narodzenia czas start!

Być może odliczacie czas do świąt za pomocą kalendarza adwentowego. Jeśli zrobiłeś go samodzielnie, wśród zadań dla dziecka są najpewniej takie, które pomogą Wam wspólnie przygotować się do Bożego Narodzenia.

Pamiętajmy jednak, by nie ograniczało się to jedynie do upieczenia i dekorowania pierników oraz ubrania choinki. W grudniu można zrobić o wiele więcej, by poczuć magię zbliżających się świąt!

Na początek polecamy bajki o tematyce Bożego Narodzenia, a szczególnie:

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"
  • Świętujemy cały rok! 36 świąt z różnych stron świata” – książka idealna dla starszaka, która opowiada o świątecznych zwyczajach na całym świecie; jej uzupełnieniem jest książka "Idą święta! O Bożym Narodzeniu...", w której dziecko (i dorosły) znajdą odpowiedź na pytanie, jak wyglądają przygotowania do Bożego Narodzenia w różnych zakątkach globu.
  • Święta Hani i Stasia” – książeczka z okienkami, która przybliża małemu dziecku świąteczne tradycje.
  • Świąteczne opowieści Krasnalka” – trzynaście baśniowych historii wzbogaconych o przepiękne grafiki o świątecznych obyczajach i magii świąt, ale i o cierpliwości, pomaganiu i trosce o innych.
  • Niuniuś czeka na święta” – historyjki obrazkowe o świątecznych emocjach małego dziecka.
  • Ile jeszcze do Gwiazdki?” – sprawdźcie z dzieckiem, co było największą świąteczną niespodzianką dla niedźwiedzia i jego przyjaciół z lasu.
  • Jano i Wito uczą mówić CZ. Czerwona czapka” – to książka i zabawa logopedyczna w jednym, która pomoże nieco starszym dzieciom ćwiczyć wymowę głoski „cz”.

2. Jak zaplanować przygotowania do świąt Bożego Narodzenia?

Grudzień charakteryzuje pośpiech. Biegamy od sklepu do sklepu w poszukiwaniu świątecznych prezentów i składników na wigilijne dania. Tylko nie o to w tym wszystkim chodzi...

Dlatego warto usiąść i spisać na kartce wszystko, co potrzebujemy zrobić przed wigilią. Ustalmy listę gości, prezentów i listę potraw. Warto też zapisać, co chcemy zrobić i realizujmy te plany wspólnie z dzieckiem!

  • Kupić choinkę. Idźcie wybrać ją razem. Możesz zasugerować dziecku wybór drzewka, ale postaraj się uszanować jego decyzję. Poczucie dumy z tego, że to ono dokonało ostatecznego wyboru, jest nie do przecenienia.
  • Zrobić ozdoby choinkowe. W tym roku postarajcie zrobić je samemu z tego, co macie pod ręką. Ususzcie plastry pomarańczy, przygotujcie stroiki z zielonych gałązek i szyszek. Pomysłów jest całe mnóstwo.
  • Posprzątać dom. Włącz dziecko w robienie porządków. Jeśli dotychczas tego nie robiliście razem, polecam książeczkę "Pucio robi porządek". Ulubiony literacki bohater dzieci nie może niczego znaleźć w swoim pokoju. Przekonuje się, że sprzątanie ma jednak sens i trzeba to robić systematycznie. Książeczka to dobry punkt wyjścia to zrobienia porządku, a może przy okazji uda się Wam oddać część zabawek innym? To doskonała nauka dzielenia się, nie tylko przed Bożym Narodzeniem!
  • Wysłać życzenia. To piękna, choć zapomniana tradycja, którą warto kultywować. Wypisz je razem z dzieckiem albo pozwól mu je samodzielnie wysłać na poczcie.
  • Udekorować pierniki i upiec ciasta. W tych zadaniach dzieci odnajdą się znakomicie!

3. Jak przygotować się do świąt Bożego Narodzenia i... nie zwariować?

Jedyne, czego nie polecam robić z dzieckiem, to zakupy. W sklepach w grudniu panuje szaleństwo i nadmiar bodźców nie wpływa dobrze ani na dorosłych, którzy stają się bardziej nerwowi, ani na dzieci.

W sklepach ponadto w centralnym miejscu wystawione są zabawki, od których dziecku trudno się oderwać. A to wydłuża czas zakupów, co z kolei wprowadza nerwową atmosferę.

Staraj się też nie zostawiać niczego na ostatnią chwilę. I najważniejsze – spójrz na Boże Narodzenie oczami dziecka. Ono nigdzie się nie spieszy, niczego nie chce na pokaz, lubi to co proste i naturalne. Weź z niego przykład, w czym pomóc może wspólne czytanie wymienionych wcześniej książek o tematyce świątecznej.

Postaraj się też odciąć od wizji influencerskiej doskonałości. Może zrobione przez Was pierniki nie będą tak piękne, choinka być może będzie krzywa, a świąteczne ozdoby nie trafiłyby na okładki gazet, ale dla Waszej rodziny będą najpiękniejsze. A to jest najważniejsze.

Pomyśl, jak wyglądają w Twoim domu przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. Są doskonałe, prawda?

Przeczytaj również:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze