Kalendarz adwentowy - pomysły na kalendarz adwentowy dla dzieci
Kalendarz adwentowy to specjalny kalendarz, który odlicza czas od pierwszego dnia adwentu do Wigilii Bożego Narodzenia. Odliczanie dni do Świąt Bożego Narodzenia to wspaniała zabawa dla najmłodszych, którzy wprost nie mogą doczekać się chwil spędzonych przy świątecznej choince, a kalendarz adwentowy dodatkowo umila im to oczekiwanie. Jak zrobić kalendarz adwentowy dla dziecka? Oto pomysły na kalendarz adwentowy dla dzieci!
- 1. Co to jest kalendarz adwentowy?
- 1.1. Historia kalendarza adwentowego
- 2. Kalendarz adwentowy - zrób to sam
- 2.1. Kalendarz adwentowy diy dla dzieci - z czego zrobić okienka?
- 2.2. Co włożyć do kalendarza adwentowego dla dzieci?
- 2.3. Kalendarz adwentowy dla dziewczynki
- 2.4. Kalendarz adwentowy dla chłopca
1. Co to jest kalendarz adwentowy?
Kalendarz adwentowy jest zbudowany z 24 okienek (komórek, półeczek, pojemniczków lub szufladek), w których znajdują się niewielkie niespodzianki. Ma za zadanie umilić oczekiwanie na Boże Narodzenie.
Pomysł ten wywodzi się z Niemiec. Pierwsze kalendarze adwentowe wykorzystywane były przez niemieckich luteranów, w XIX wieku. Zaraz po tym zwyczaj ten zawędrował do innych krajów, a dziś jest powszechnie znany i lubiany przez wszystkie dzieci. Z czasem również dorośli stwierdzili, że kalendarz adwentowy to dobry pomysł np. na prezent dla bliskiej osoby.
1.1. Historia kalendarza adwentowego
Warto bliżej poznać historię kalendarza adwentowego, bo jest bardzo ciekawa. Kalendarz adwentowy ma swoje korzenie w protestanckich rodzinach w Niemczech. W XIX wieku zaczęto praktykować różne sposoby odliczania dni do Bożego Narodzenia w niektórych domach codziennie zapalano kolejną świeczkę, na drzwiach lub ścianach rysowano kreski kredą – każdego dnia skreślano jedną, odliczając czas do Wigilii. Inną praktyką było codzienne wieszanie obrazka lub karteczki z cytatem biblijnym związanym z narodzinami Jezusa.
W latach 20. XX wieku zaczęto dodawać do kalendarzy małe słodkości. Po II wojnie światowej kalendarze adwentowe stały się popularne w wielu krajach, zwłaszcza w Europie i Stanach Zjednoczonych.
Dziś kalendarze adwentowe mają różne formy – od tradycyjnych, religijnych po nowoczesne wersje z czekoladkami, zabawkami czy nawet kosmetykami. Tradycja ta nadal symbolizuje radość oczekiwania i codziennego odkrywania małych niespodzianek.
2. Kalendarz adwentowy - zrób to sam
Kalendarz adwentowy możemy zakupić niemal w każdym sklepie, ale możemy zrobić go również samemu. Jak zrobić kalendarz adwentowy dla dzieci?
2.1. Kalendarz adwentowy diy dla dzieci - z czego zrobić okienka?
Oto pomysły na półeczki do kalendarza adwentowego do it yourself (diy):
- rożki samodzielnie wykonane z papieru;
- koperty;
- papierowe torebeczki;
- czworościany;
- kubeczki przymocowane do kartonowej podstawki;
- skarpetki zawieszone na sznurku przy pomocy spinaczy;
- karteczki lub małe laurki.
2.2. Co włożyć do kalendarza adwentowego dla dzieci?
Co może się znaleźć w kalendarzu adwentowym dla dzieci? Tradycyjnie w okienkach tego kalendarza możemy znaleźć słodycze: czekoladki, cukierki i inne smakołyki. Może warto jednak wybrać coś innego, co będzie miłą pamiątką dla naszej pociechy i zostanie z nią nieco dłużej.
Co można włożyć do takiego kalendarza? Oto lista uniwersalnych prezentów:
- niewielkie zabawki;
- tatuaże i naklejki;
- karty zadań i wyzwań;
- mini gry i zagadki;
- mini puzzle;
- akcesoria do malowania lub rysowania;
- małe książeczki.
2.3. Kalendarz adwentowy dla dziewczynki
Jeśli chcemy naszym kalendarzem obdarować dziewczynkę, możemy ukryć w okienkach:
- próbki perfum;
- akcesoria do włosów;
- klocki LEGO;
- elementy z zestawów kosmetyków dla dzieci;
- akcesoria dla lalek.
2.4. Kalendarz adwentowy dla chłopca
Jeśli nasz kalendarz adwentowy ma być prezentem dla chłopca, w okienkach możemy umieścić:
- samochodziki;
- karty kolekcjonerskie (np. piłkarskie);
- ulubione figurki;
- klocki LEGO;
- zabawki militarne.
Kalendarz adwentowy własnej roboty to zwykle zaledwie kilkanaście minut pracy, a z pewnością przyniesie najmłodszym jeszcze większą radość z oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia!