Trwa ładowanie...

Własnoręcznie robione gry planszowe

 Agnieszka Gotówka
04.10.2023 07:05
Własnoręcznie robione gry planszowe
Własnoręcznie robione gry planszowe (https://stock.adobe.com/)

Własnoręcznie robione gry planszowe to nie tylko szansa na dobrą zabawę dla całej rodziny, ale też możliwość pokazania dziecku, że nie wszystko trzeba kupować. Podpowiadamy, jak zrobić samemu grę planszową.

spis treści

1. Własnoręcznie robione gry planszowe. Dla kogo?

Odpowiedź jest prosta: dla każdego! Gry planszowe robione własnoręcznie można przygotować dla każdej grupy wiekowej. W przypadku starszych dzieci warto połączyć je z nauką, np. znajomością tekstu lektury albo utrwaleniem wiadomości z przyrody lub historiii. Co zyskacie?

  • Czas spędzony razem.
  • Możliwość kreatywnej zabawy.
  • Szansę na utrwalenie materiału i pokazanie, że uczenie się nie musi być nudne.
  • Dumę dziecka z tego, że wie, jak zrobić grę planszową i wcale nie musi jej kupować.
  • Możliwość opracowania własnych zasad (poczucie sprawczości). Pamiętajcie jednak, by reguły gry były logiczne, spójne i zrozumiałe dla wszystkich zawodników.
  • Ciekawe wyzwanie intelektualne i metodę rozwoju.

2. Jak zrobić grę planszową dla dzieci?

Zobacz film: "Dlaczego dziewczynki mają lepsze oceny w szkole?"

Rodzaje gier planszowych są różne. Do wyboru są m.in. gry rodzinne, imprezowe, ekonomiczne, kooperacyjne, bitewne i wojenne. W teorii opracować własną planszówkę można z każdej z tych kategorii, w praktyce jednak najlepiej jest skupić się na tych rozgrywkach, które mają proste zasady i nie posiadają zbyt wielu dodatkowych elementów.

Możecie zacząć od klasyki, np. chińczyka. By poćwiczyć przygotowanie plansz, możecie zagrać w statki. Do rodzinnej rozgrywki wykorzystajcie coś więcej niż kartkę papieru i długopis. Plansze można zrobić ze styropianu, a w roli masztowców sprawdzą się pinezki do tablicy korkowej w różnych kolorach.

2.1. Jak zrobić grę planszową historyczną?

Gry planszowe dla dzieci mogą też uczyć. Tę metodę polecamy np. uczniom, którzy mają problem z koncentracją w przypadku tradycyjnych metod lub chcą uatrakcyjnić sobie przyswajanie wiedzy.

Możecie zatem przygotować planszę z zagadkami i zadaniami. Narysujcie dowolne pola (kwadraty, elementy puzzli), następne opracujcie karty. Potrzebujecie do tego kartki w dwóch kolorach – na jednych zapiszecie zagadki, które trzeba dostosować do poziomu wiedzy ucznia i zakresu materiału, który chcecie powtórzyć, na drugich zadania (np. podskocz trzy razy na jednej nodze, zatańcz krótki taniec, wymień trzy księżniczki z bajek Disney'a).

Pokolorujcie pola na planszy – co 3-4 pole musi być koloru karty z zagadkami lub zadaniami. Kiedy gracz na nim stanie, będzie musiał albo odpowiedzieć na pytanie albo wykonać zadanie. Wygrywa ten zawodnik, który pierwszy okrąży planszę i dotrze na ostatnie pole.

Możecie ustalić zasady, że jeśli zawodnikowi nie uda się poprawnie odpowiedzieć na pytanie lub wykonać zadania, musi się cofnąć o dwa pola.

W roli pionków można wykorzystać żetony, żołnierzyki, małe samochodziki lub figurki zwierzątek – niech to będzie cokolwiek, byle zmieściło się w polu planszy i dało odróżnić zawodników.

2.2. Jak zrobić grę planszową na język polski?

Planszówka na język polski może być podobna do tej zaproponowanej wyżej. Zadania jednak powinny być opracowane w oparciu o dany materiał, np. znajomość lektury, części mowy lub reguły ortograficzne.

2.3. Jak zrobić matematyczną grę planszową?

Tu podobnie – wystarczy wpleść zagadki matematyczne w reguły gry. Pamiętaj, że rodzic w roli zawodnika też musi je rozwiązywać. To ważne, by nie traktować rozgrywki jako nauki, ale utrwalać wiedzę przez pryzmat zabawy.

  • Ucz dziecko negocjować warunki gry – niczego nie narzucaj, działajcie razem.
  • Przestrzegajcie ustalonych reguł.
  • Chwal dziecko za wysiłek, nie za efekt.
  • Zadbajcie o estetykę. Kolorowanie i wycinanie to świetne ćwiczenie motoryki małej.
  • Bądźcie off-line. Telefon zostaw w drugim pokoju. Badź obecny na 100 proc.
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze