Trwa ładowanie...

Gra w statki. Na czym polega?

 Agnieszka Gotówka
26.03.2021 13:45
Gra w statki. Na czym polega?
Gra w statki. Na czym polega? (gettyimages)

Gra w statki jest znaną od dziesięcioleci świetną rozrywką dla całej rodziny, ale uwaga: w jednym rozdaniu rywalizować mogą ze sobą tylko dwie osoby. Jakie reguły obowiązują w grze?

spis treści

Grę w statki, znaną też pod nazwami bitwa morska i Salvo, na początku XX wieku wynalazł Clifford Von Vickler. Zabawę zna niemal cały świat. W Polsce była bardzo popularna w latach 80. i 90. XX wieku. I nic w tym dziwnego, bo to idealna rozrywka na długie, jesienne wieczory.

10 zabaw z dziećmi w deszczowe dni
10 zabaw z dziećmi w deszczowe dni [10 zdjęć]

Wolny weekend to czas, który często spędzamy z całą rodziną, oglądając film w telewizji. Często w trakcie

zobacz galerię

1. Jak grać w statki?

Zaletą gry w statki jest fakt, że aby stanąć do rywalizacji, nie potrzeba żadnych akcesoriów. Wystarczy kartka papieru i coś do pisania. Na rynku są już dostępne specjalne plansze, ale i bez nich gra może odbyć się bez przeszkód.

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"
4 powody, dla których gry komputerowe są dobre dla zdrowia
4 powody, dla których gry komputerowe są dobre dla zdrowia [6 zdjęć]

Przypomnijmy, co takiego dzieje się z osobą, która poświęca większość swojego czasu na kontakty z wirtualną

zobacz galerię

2. Gra w statki - jakie reguły obowiązują?

Zawodnicy siadają tak, by przeciwnik nie mógł zajrzeć w planszę drugiego gracza. Każdy na swojej kartce rysuje dwa pola, najczęściej 10x10 (dużym ułatwieniem jest kartka w kratkę). Kolumny oznacza się pionowo literami od A do J, poziomo - od 1 do 10. Na jednej planszy gracz zaznacza swoje statki. To ich położenie będzie próbował odgadnąć przeciwnik. Na drugiej planszy zawodnik zaznacza oddane przez siebie strzały oraz trafione statki przeciwnika.

Statki mogą być zaznaczone w pionie lub w poziomie. Nie mogą się ze sobą stykać (ani bokami, ani rogami). Na początku gry należy ustalić, jakiej wielkości będą statki i ile będzie w sumie okrętów, np. jeden czteromasztowiec (gracze zaznaczają cztery kratki), dwa trójmasztowce, trzy jednomasztowce i jeden dwumasztowiec.

10 pomysłów na zabawy na świeżym powietrzu
10 pomysłów na zabawy na świeżym powietrzu

10 pomysłów na zabawy na świeżym powietrzu to nasze podpowiedzi, któe polecamy wykorzystać, kiedy będziecie

przeczytaj artykuł

Przeciwnicy naprzemiennie próbują trafić w statek, podając współrzędne pola (np. A8). Statek zostaje zatopiony wówczas, gdy znane będzie już położenie całego okrętu. W przypadku celnego strzału, graczowi przysługuje kolejny ruch (i tak do momentu, aż chybi). Zwycięzcą jest gracz, który zatopi wszystkie okręty przeciwnika.

4 pomysły dla taty na kreatywną zabawę z dzieckiem
4 pomysły dla taty na kreatywną zabawę z dzieckiem [5 zdjęć]

Coraz częściej zdarza się, że tata pracuje do późnych godzin i wracając do domu, nie ma już siły na

zobacz galerię

3. Dlaczego warto grać w statki?

Gra w statki to ciekawa forma spędzenia wolnego czasu z dzieckiem. Jej reguły są łatwe do przyswojenia dla 6- czy 7-latka. To też sposób, by pokazać, że dobra zabawa nie musi wiązać się z wydawaniem pieniędzy. Nie trzeba drogich gier czy komputera, by móc się świetnie bawić. Gra w statki wymaga planowania i przemyślanej strategii. Gracze muszą przemyśleć rozmieszczenie swoich okrętów na morzu, a następnie próbować je zatopić. Możliwości jest całe mnóstwo. Jedna rozgrywka trwa najczęściej ok. 40-50 minut.

W statki warto grać nie tylko w domu, ale też w podróży. Prostota tej gry sprawia, że bawić się można wszędzie. I choć powstały już wersje komputerowe gry w statki, najlepiej sprawdza się jej tradycyjna forma.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze