Trwa ładowanie...

Bajki Disneya. Kim był Disney, najpopularniejsze bajki Disneya

Bajki Disneya
Bajki Disneya (Gettyimages)

Bajki Disneya należą do najbardziej kultowych animacji, znanych na całym świecie. Bawią, uczą i wzruszają. Przemycają ważne wartości i promują właściwe postawy, a jednocześnie rozśmieszają do łez. Kto z nas nie oglądał w dzieciństwie przygód Kaczora Donalda, Myszki Mickey czy psa Goofiego? Wielu z nas po kryjomu ogląda je nadal ze swoimi dziećmi! Kim był Walt Disney? Które bajki Disneya są najlepiej znane? Oto nasze typy!

spis treści

1. Kim był Walt Disney?

Walter Elias "Walt" Disney był to amerykański producent przemysłowy, legenda filmu i animacji. W swojej karierze zdobył rekordową liczbę (59) nominacji do Oscara, udało mu się zdobyć aż 26 statuetek, między innymi w 1932 roku za serial animowany o Myszce Mickey.

Razem z bratem, Royem Oliverem Disneyem założyli wspólne przedsiębiorstwo o nazwie Walt Disney Productions, które obecnie jest drugą co do wielkości korporacją mediową na świecie.

Zobacz film: "Jak twój maluszek rozwija się w brzuchu?"

Sam Walt Disney do dziś uznawany jest za jednego z największych producentów filmowych, choć nie żyje od wielu lat. Na stałe zapisał się jednak w świecie bajek dla dzieci, a na jego historiach wychowują się wciąż kolejne pokolenia.

Walt Disney dla swoich bajek stworzył fantastyczny świat, który na dobre wpisał się w popkulturę. Powstały komiksy i gadżety, cieszące się popularnością u dzieci na całym świecie, a także ogromne parki rozrywki o nazwie Disneyland, w których wszystkie atrakcje inspirowane są postaciami z jego filmów.

Bajki dla dzieci online – rodzaje bajek, działanie terapeutyczne
Bajki dla dzieci online – rodzaje bajek, działanie terapeutyczne

W zmniejszaniu problemów emocjonalnych mogą pomóc bajki dla dzieci online. Bajki terapeutyczne adresowane

przeczytaj artykuł

2. 7 najpopularniejszych bajek Disneya

Oto 7 najlepiej znanych bajek Walta Disneya. Która bajka Disneya była Twoją ulubioną?

2.1. Bajki Disneya - Myszka Miki

Myszka Miki (ang. Mickey Mouse) to postać, której pierwowzorem był Królik Oswald. Bajki o Myszce Miki to krótkometrażowe filmy animowane, w których pełno jest zabawnych gagów i uroczych zwrotów akcji.

W większości przygód naszej Myszce towarzyszy pies o imieniu Pluto. Miki ma dziewczynę - Myszkę Mini, przyjaźni się z Kaczorem Donaldem, Horacym i Goofym.

2.2. Bajki Disneya - Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków

Bajka ta oparta jest na motywach niemieckiej baśni ludowej. Pierwowzorem tej bajki było opowiadanie braci Grimm z 1812 roku. Piękna królewna, której ojciec postanowił się ożenić po raz drugi po śmierci żony, staje się obiektem zazdrości macochy z powodu swej urody.

Okrutna żona ojca wydaje polecenie, aby zabić królewnę w lesie, jednak ostatecznie udaje jej się uniknąć śmierci i zamieszkuje w chatce krasnoludków. Zła królowa nie poprzestaje jednak na jednej próbie pozbycia się dziewczyny.

W pierwowzorze królowa otwarcie mówi, jak ma wyglądać śmierć Śnieżki. Rozkazuje łowcy, aby ten wyciął jej serce i wątrobę. Jak wiadomo łowca nie był w stanie wykonać swojej misji. Królowa zaś jeszcze kilkakrotnie podejmowała daremne próby pozbawienia życia Śnieżki.

Największą różnicą między bajką Disneya i oryginalną baśnią braci Grimm jest kara, którą dostaje zła królowa macocha.

Gdy przybywa na wesele Śnieżki i księcia, królewna karze macochę, zmuszając ją do założenia rozgrzanych do czerwoności butów z żelaza. W nich macocha miała tańczyć, do momentu aż umrze, a weselna widownia przyglądała się temu z ogromnym zainteresowaniem.

Walt Disney w 1938 roku otrzymał honorowego Oscara za stworzenie tej bajki.

Cudowne i pożyteczne. O znaczeniach i wartościach baśni
Cudowne i pożyteczne. O znaczeniach i wartościach baśni

Jakie atuty ma baśń i co wnosi w rozwój.

zobacz galerię

2.3. Bajki Disneya - Piekna i Bestia

Przepiękna i wzruszająca opowieść o prawdziwej miłości. Przystojny, ale również okrutny książę za swój egoizm zostaje zamieniony w odrażającego potwora, z którym nikt nie chce mieć nic do czynienia.

Aby mógł wrócić do swojej poprzedniej, ludzkiej postaci musi obdarzyć kogoś prawdziwą i wzajemną miłością. W jego życiu pojawia się piękna Bella i książę postanawia zdobyć jej serce.

W swej pierwotnej formie była to francuska baśń ludowa, która po raz pierwszy została spisana w 1740 roku przez Gabrielle-Suzanne Barbot de Villeneuve. W bajce wprowadzono kilka zmian, między innymi to, że ojciec Belli był przedstawiany jako wynalazca zamiast kupca. Kolejną zmianą było wyłączenie z fabuły dwóch złych sióstr Belli.

W oryginalnej historii Bestia pozwoliła Belli wrócić do domu na określony czas, aby odwiedziła swoją rodzinę. W momencie, gdy siostry zobaczyły jej piękne ubrania próbowały odciągnąć ją od powrotu. Bestia prawie umiera z powodu złamanego serca, jednak dziewczyna wraca w odpowiednim momencie, aby uratować księcia i dzielić z nim swoje życie.

2.4. Bajki Disneya - Mała Syrenka

Ekranizacja baśni napisanej przez Hansa Christiana Andersena. Jej bohaterka, syrenka Ariel ratuje przed utonięciem księcia Eryka, od pierwszego wejrzenia zakochując się w nim. Marzy, aby stać się człowiekiem i dzięki temu móc związać się z pięknym księciem. Wiedźma morska pomaga jej w tym, jednak w zamian zabiera jej cudowny głos.

Pierwsze wydanie tej powieści nie jest takie optymistyczne. Pochodzi z 1837 roku i zostało napisane przez Hansa Christiana Andersena. W oryginale Arielka ratuje tonącego księcia, którego pozostawia na brzegu, a pomocy udziela mu przypadkowa dziewczyna. Znana wszystkim zła wiedźma Urszula praktycznie niczym nie różni się w oryginale od wersji bajkowej.

To do niej zwraca się Syrenka prosząc o nogi. W pierwotnej wersji Wiedźma odcina syrence język. Przy chodzeniu cierpi. Finalnie książę Eric zakochuje się w dziewczynie z plaży, a Arielka umiera z rozpaczy zamieniając się w morską pianę.

2.5. Bajki Disneya - Pocahontas

Pocahontas to bajka opierająca się na prawdziwej historii. Ekspedycja dowodzona przez 27-letniego Johna Smitha w maju 1607 roku dotarła do wybrzeża Ameryki.

John wchodził w głąb lasu w poszukiwaniu Indian, w ten sposób poznał 11-letnią Pocahontas. Zakochana dziewczyna pomagała anglikom, ostrzegając ich o ruchach jej ojca.

W 1613 roku oznajmiono jej, że Smith nie żyje. W 1614 roku wydano Pocahontas za mąż za plantatora tytoniu, Johna Rolfe. Wraz z nim udała się do Anglii, gdzie spotkała Johna Smitha, a jej uczucia ponownie odżyły. Mimo to została z mężem. W 1617 roku w wieku 22 lat zmarła prawdopodobnie na czarną ospę, pozostawiając dwójkę dzieci.

2.6. Bajki Disneya - Kopciuszek

Jedna z najlepiej znanych bajek. Jest to historia sierotki, wykorzystywanej przez złą macochę i jej córki do najcięższych prac domowych. Pewnego dnia książę wydaje uroczysty bal, na który proszone są wszystkie panny z królestwa. Niestety siostry i macocha nie pozwalają Kopciuszkowi w nim uczestniczyć.

Na szczęście w porę pojawia się dobra wróżka, która wyczarowuje dziewczynce piękną suknię i buty na bal oraz karocę, która ją tam zawiezie, pod warunkiem, że wróci do domu przed północą. Kiedy Kopciuszek wraca w pośpiechu do domu, gubi pantofelek, który znajduje zakochany w niej książę. Od tej pory szuka swojej ukochanej w całym królestwie, przymierzając do stóp każdej panny zagubiony bucik.

 Bajki Disney – korzyści czytania, jaką bajkę wybrać
Bajki Disney – korzyści czytania, jaką bajkę wybrać

Współcześnie bardzo często rodzice skupiają się na rozwoju intelektualnym swojego dziecka inwestując

przeczytaj artykuł

2.7. Bajki Disneya - Zaplątani

Bajka wzorowana jest również na opowieści Braci Grimm. W swojej pierwotnej wersji Roszpunka wcale nie była księżniczką, a zwykłą dziewczyną ze wsi. Jej ukochanym zaś był książę, którego zauroczył śpiew dziewczyny, a nie przypadkowy złodziej, jak w bajce Disneya.

Zrozpaczony książę po wieści, że już nigdy nie zobaczy swojej ukochanej wyskoczył z wieży, spadł na ciernie i stracił wzrok. Po latach tułaczki ponownie usłyszał śpiew ukochanej, a jej łzy sprawiły, że znowu zobaczył świat. Wtedy uwolnił Roszpunkę z wieży i wspólnie wraz z dziećmi zamieszkali w zamku księcia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze