Trwa ładowanie...

Ćwiczenie koncentracji u dziecka

Avatar placeholder
16.05.2019 14:42
Ćwiczenie koncentracji u dziecka
Ćwiczenie koncentracji u dziecka (123rf)

Odpowiednia koncentracja pozwala na szybkie przyswajanie wiedzy. Jest ona umiejętnością, która pozwala skupić całą uwagę na danym zadaniu. Problemy z koncentracją mogą pojawić się u każdego. Przyjmuje się, że przedszkolak powinien być w stanie skoncentrować się od 3 do 5 minut. Natomiast dziecko, które idzie do szkoły, powinno być w stanie skupić się przez piętnaście minut.

spis treści

1. Bezruch to nie koncentracja

Niektórzy rodzice uważają, że dziecko może koncentrować się, siedząc. To nie jest prawda. Jeśli dziecko jest kinestetykiem, będzie się uczyło i skupiało przez ruch. Siedząc, nie będzie w stanie skupić się na danym zadaniu. Na szczęście, umiejętność skupienia można wytrenować.

Na koncentrację dla dziecka najlepsza jest zabawa
Na koncentrację dla dziecka najlepsza jest zabawa (123RF)

2. Jak ćwiczyć z dzieckiem koncentrację?

Zobacz film: "Jak twój maluszek rozwija się w brzuchu?"

Można założyć, że każde małe dziecko ma problem z koncentracją. Dlatego też warto zadbać, aby ją ćwiczyło. W tym celu rodzice powinni organizować dziecku odpowiednie zabawy, które pozwolą na pokonanie problemów z koncentracją. W przypadku małego dziecka może to być układanie makaronu. Rodzic prosi dziecko, aby poukładało makaron na stole w równej odległości. Dzięki temu maluch wzmacnia swoje skupienie i koncentrację.

10 sposobów na lepszą koncentrację
10 sposobów na lepszą koncentrację [10 zdjęć]

Sen jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania każdego żywego organizmu. W czasie jego trwania,

zobacz galerię

Wszelkie proste zabawy klockami również doskonale wpływają na wzmocnienie koncentracji i skupienia. Doskonały sposób to układanie wież z klocków. Jeszcze lepsze efekty uzyskamy w momencie, kiedy do zabawy dołączą rodzice. Dziecko będzie wtedy jeszcze chętniej uczestniczyło w zabawie i będzie się bardziej koncentrowało i skupiało. Pojawi się też element współzawodnictwa lub współpracy w zależności od wybranego rodzaju zabawy.

Starsze dzieci mogą rysować ósemkę w powietrzu. Dziecko siedząc lub stojąc, obrysowuje w powietrzu kształt leżącej ósemki. Powinno mieć prostą rękę w łokciu, a wzrok powinien podążać za kciukiem. Ćwiczenie musi być wykonywane wolno, ale płynnie. Dziecko wykonuje je od 3 do 7 razy jedną i drugą ręką. Dzięki temu poprawi się koncentracja, gdyż nastąpi synchronizacja półkul mózgowych. Wzmocnieniu ulegną też mięśnie oka. Mózg zostanie aktywizowany na poziomie wzrokowym, ruchowym i słuchowym.

Musisz to wiedzieć

Dobrym sposobem na ćwiczenie koncentracji u dziecka jest poproszenie go, aby podkreśliło wszystkie litery w danym tekście. Wybieramy jakąś literę i proponujemy, aby maluch podkreślił wszystkie jej wystąpienia. Można później razem z dzieckiem sprawdzić, ile liter zostało podkreślonych, a ile nie.

Jak widać, najlepszym sposobem na ćwiczenie koncentracji u dziecka jest zabawa. Warto, aby uczestniczyli w niej rodzice, gdyż wtedy dziecko ma więcej radości. Dzięki temu, że robi to, co lubi, jego koncentracja staje się coraz lepsza, a problemy z koncentracją znikają.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze