Trwa ładowanie...

Ćwiczenie koncentracji u dziecka

Odpowiednia koncentracja pozwala na szybkie przyswajanie wiedzy. Jest ona umiejętnością, która pozwala skupić całą uwagę na danym zadaniu. Problemy z koncentracją mogą pojawić się u każdego. Przyjmuje się, że przedszkolak powinien być w stanie skoncentrować się od 3 do 5 minut. Natomiast dziecko, które idzie do szkoły, powinno być w stanie skupić się przez piętnaście minut.

Zobacz film: "Poznaj fakty o rozwoju dwulatka"

spis treści

1. Bezruch to nie koncentracja

Niektórzy rodzice uważają, że dziecko może koncentrować się, siedząc. To nie jest prawda. Jeśli dziecko jest kinestetykiem, będzie się uczyło i skupiało przez ruch. Siedząc, nie będzie w stanie skupić się na danym zadaniu. Na szczęście, umiejętność skupienia można wytrenować.

Na koncentrację dla dziecka najlepsza jest zabawa
Na koncentrację dla dziecka najlepsza jest zabawa (123RF)

2. Jak ćwiczyć z dzieckiem koncentrację?

Można założyć, że każde małe dziecko ma problem z koncentracją. Dlatego też warto zadbać, aby ją ćwiczyło. W tym celu rodzice powinni organizować dziecku odpowiednie zabawy, które pozwolą na pokonanie problemów z koncentracją. W przypadku małego dziecka może to być układanie makaronu. Rodzic prosi dziecko, aby poukładało makaron na stole w równej odległości. Dzięki temu maluch wzmacnia swoje skupienie i koncentrację.

10 sposobów na lepszą koncentrację
10 sposobów na lepszą koncentrację [10 zdjęć]

Sen jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania każdego żywego organizmu. W czasie jego trwania, odnowie...

zobacz galerię

Wszelkie proste zabawy klockami również doskonale wpływają na wzmocnienie koncentracji i skupienia. Doskonały sposób to układanie wież z klocków. Jeszcze lepsze efekty uzyskamy w momencie, kiedy do zabawy dołączą rodzice. Dziecko będzie wtedy jeszcze chętniej uczestniczyło w zabawie i będzie się bardziej koncentrowało i skupiało. Pojawi się też element współzawodnictwa lub współpracy w zależności od wybranego rodzaju zabawy.

Starsze dzieci mogą rysować ósemkę w powietrzu. Dziecko siedząc lub stojąc, obrysowuje w powietrzu kształt leżącej ósemki. Powinno mieć prostą rękę w łokciu, a wzrok powinien podążać za kciukiem. Ćwiczenie musi być wykonywane wolno, ale płynnie. Dziecko wykonuje je od 3 do 7 razy jedną i drugą ręką. Dzięki temu poprawi się koncentracja, gdyż nastąpi synchronizacja półkul mózgowych. Wzmocnieniu ulegną też mięśnie oka. Mózg zostanie aktywizowany na poziomie wzrokowym, ruchowym i słuchowym.

Musisz to wiedzieć

Dobrym sposobem na ćwiczenie koncentracji u dziecka jest poproszenie go, aby podkreśliło wszystkie litery w danym tekście. Wybieramy jakąś literę i proponujemy, aby maluch podkreślił wszystkie jej wystąpienia. Można później razem z dzieckiem sprawdzić, ile liter zostało podkreślonych, a ile nie.

Jak widać, najlepszym sposobem na ćwiczenie koncentracji u dziecka jest zabawa. Warto, aby uczestniczyli w niej rodzice, gdyż wtedy dziecko ma więcej radości. Dzięki temu, że robi to, co lubi, jego koncentracja staje się coraz lepsza, a problemy z koncentracją znikają.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.