Zagadki dla dzieci
Zagadki i łamigłówki to świetny sposób na nudę. Pomogą przetrwać chwile oczekiwania w podróży lub na wizytę u lekarza. Rozwiązywanie ich pobudza do działania szare komórki, rozwijając nasz umysł, kreatywność i wyobraźnię. Czy znacie jakieś zagadki? Lubicie je rozwiązywać?
1. Co to jest zagadka?
Zagadka jest to zadanie, które polega na odnalezieniu odpowiedzi na pytanie poprzez wyciąganie logicznych wniosków, intuicję, myślenie abstrakcyjne lub na podstawie posiadanej wiedzy.
Zagadki są bardzo przydatne w edukacji, głównie przedszkolnej i wczesnoszkolnej, w których pełnią funkcję dydaktyczną. Są one silnie zakorzenione w naszej kulturze. Można je dostrzec między innymi w mitologii, literaturze, w rozrywce i w życiu towarzyskim.
2. Jak rozwiązywanie zagadek wpływa na rozwój dzieci?
Zagadki wymagają od nas właściwego rozumowania, zdolności intelektualnych, a także kreatywności. Dzieci uwielbiają łamigłówki, dlatego jest to doskonały sposób na połączenie przyjemnego z pożytecznym.
Najmłodsze dzieci bardzo lubią śmieszne łamigłówki, z dużym zapałem wymyślają też własne zagadki. Tego typu zabawy mają jedną ważną funkcję: skutecznie poprawiają humor. Bawią nie tylko najmłodszych, ale także ich rodziców, często zaskakiwanych pomysłowością i tematyką zadawanych pytań.
3. Zagadki o zwierzętach
Ulubionymi łamigłówkami dzieci są zagadki o zwierzakach. Najmłodsze dzieci mogą odpowiadać np. na pytania "które zwierzątko mówi miau", starsze "co daje krowa" itp. Przy okazji dzieci poszerzą swoją wiedzę na temat świata zwierząt.
4. Bajkowe zagadki
Tworząc zagadki, możemy czerpać także z ulubionych bajek naszych dzieci. Zamiast o nich rozmawiać, możemy wymyślić quiz na ich temat. Jak nazywała się główna bohaterka, co się wydarzyło, kto był czarnym charakterem, itd.
Jeśli dziecko będzie miało świadomość, że po obejrzeniu bajki czekają go zagadki na jej temat, będzie uważniej śledził losy bohaterów, aby nie stracić żadnego fragmentu i dobrze odpowiadać na pytania.
5. Kalambury
Nasze zagadki nie muszą być słowne, zamiast tego można zorganizować kalambury. Zabawę w kalambury można przeprowadzić na wiele sposobów:
- obrazować sytuację;
- obrazować pojedyncze słowa;
- naśladować osoby, zawody itp.
Hasła wymyślamy wspólnie, spisujemy je na kartkach i wrzucamy do czapki/kapelusza/torebki. Dobra zabawa gwarantowana!