Trwa ładowanie...

Zagadki dla dzieci

Zagadki i łamigłówki to świetny sposób na nudę. Pomogą przetrwać chwile oczekiwania w podróży lub na wizytę u lekarza. Rozwiązywanie ich pobudza do działania szare komórki, rozwijając nasz umysł, kreatywność i wyobraźnię. Czy znacie jakieś zagadki? Lubicie je rozwiązywać?

Zobacz film: "Wysokie oceny za wszelką cenę"

spis treści

1. Co to jest zagadka?

Zagadka jest to zadanie, które polega na odnalezieniu odpowiedzi na pytanie poprzez wyciąganie logicznych wniosków, intuicję, myślenie abstrakcyjne lub na podstawie posiadanej wiedzy.

Zagadki są bardzo przydatne w edukacji, głównie przedszkolnej i wczesnoszkolnej, w których pełnią funkcję dydaktyczną. Są one silnie zakorzenione w naszej kulturze. Można je dostrzec między innymi w mitologii, literaturze, w rozrywce i w życiu towarzyskim.

Łatwe, trudne i śmieszne zagadki dla dzieci. Jak wpływają na rozwój dziecka?
Łatwe, trudne i śmieszne zagadki dla dzieci. Jak wpływają na rozwój dziecka?

Zgadywanki i łamigłówki - to doskonały sposób na stymulację rozwoju dziecka. To nauka poprzez zabawę,

przeczytaj artykuł

2. Jak rozwiązywanie zagadek wpływa na rozwój dzieci?

Zagadki wymagają od nas właściwego rozumowania, zdolności intelektualnych, a także kreatywności. Dzieci uwielbiają łamigłówki, dlatego jest to doskonały sposób na połączenie przyjemnego z pożytecznym.

Najmłodsze dzieci bardzo lubią śmieszne łamigłówki, z dużym zapałem wymyślają też własne zagadki. Tego typu zabawy mają jedną ważną funkcję: skutecznie poprawiają humor. Bawią nie tylko najmłodszych, ale także ich rodziców, często zaskakiwanych pomysłowością i tematyką zadawanych pytań.

3. Zagadki o zwierzętach

Ulubionymi łamigłówkami dzieci są zagadki o zwierzakach. Najmłodsze dzieci mogą odpowiadać np. na pytania "które zwierzątko mówi miau", starsze "co daje krowa" itp. Przy okazji dzieci poszerzą swoją wiedzę na temat świata zwierząt.

Książka "Wielka księga zagadek"
Książka "Wielka księga zagadek"

zobacz galerię

4. Bajkowe zagadki

Tworząc zagadki, możemy czerpać także z ulubionych bajek naszych dzieci. Zamiast o nich rozmawiać, możemy wymyślić quiz na ich temat. Jak nazywała się główna bohaterka, co się wydarzyło, kto był czarnym charakterem, itd.

Jeśli dziecko będzie miało świadomość, że po obejrzeniu bajki czekają go zagadki na jej temat, będzie uważniej śledził losy bohaterów, aby nie stracić żadnego fragmentu i dobrze odpowiadać na pytania.

Zagadki od sasa do lasa nie tylko o zwierzętach
Zagadki od sasa do lasa nie tylko o zwierzętach

To głównie zbiór dowcipnych zagadek dla przedszkolaków i dzieci wczesnoszkolnych, w większości o zwierzętach.

przeczytaj artykuł

5. Kalambury

Nasze zagadki nie muszą być słowne, zamiast tego można zorganizować kalambury. Zabawę w kalambury można przeprowadzić na wiele sposobów:

  • obrazować sytuację;
  • obrazować pojedyncze słowa;
  • naśladować osoby, zawody itp.

Hasła wymyślamy wspólnie, spisujemy je na kartkach i wrzucamy do czapki/kapelusza/torebki. Dobra zabawa gwarantowana!

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.