Trwa ładowanie...

Bajki dla małych dzieci na Boże Narodzenie

 Agnieszka Gotówka
05.12.2022 10:12
Bajki dla małych dzieci na Boże Narodzenie
Bajki dla małych dzieci na Boże Narodzenie (https://stock.adobe.com/)

Bajki dla małych dzieci do czytania w tygodniach poprzedzających Boże Narodzenie pomogą wprowadzić całą rodzinę w świąteczny nastrój. I choć jest ich na rynku wiele, wybraliśmy najciekawsze i najpiękniej wydane publikacje.

spis treści

1. Bajki dla małych dzieci na adwent

Adwent to czas oczekiwania, i to nie tylko dla osób wierzących. To też czas, kiedy pieczemy pierniki, dekorujemy dom i wraz z dzieckiem robimy świąteczne ozdoby. Dziecko może wówczas zadawać pytania o sens tych przygotowań. Chciałoby się też więcej dowiedzieć o Mikołaju i grudniowych zwyczajach.

Z odpowiedzią na te pytania przychodzą bajki i piosenki dla małych dzieci. W tym artykule skupimy się na tytułach, które czytałam wraz z moimi dziećmi i które zachwyciły nie tylko ich, ale też czytających je rodziców. A zatem jakie bajki dla małych dzieci warto czytać zimową porą?

Zobacz film: "Jak rozwija się przedszkolak?"
Kto powinien czytać dziecku?
Kto powinien czytać dziecku?

Książki powinny pełnić ważną funkcję w życiu dziecka już od najmłodszych lat. Wiadomo jednak, że nauka

przeczytaj artykuł

2. Bajki dla dzieci. Jakie czytać w Boże Narodzenie?

2.1. "Jano i Wito. Zapach świąt" wyd. Mamania

Jeśli zastanawiasz się, jakie bajki dla dzieci w wieku 1-2 lat wybrać, podpowiadamy: "Jano i Wito. Zapach świąt" spełni oczekiwania każdego małego czytalnika!

Książka ma sztywne, tekturowe strony, ale też, co szczególnie interesujące, pachnące elementy! Wystarczy potrzeć choinkę, by móc poczuć jej zapach.

Zaletą tego tytułu jest też niewielka ilość tekstu, łatwa do przyswojenia dla malucha, oraz prosty język, odpowiedni dla najmłodszych. Ale sporo w niej wyzwań i elementów, które anagażują małego czytelnika. Fabuła oparta jest na motywie poszukiwań, co pozwala na stopniowe budowanie napięcia.

Tego rodzaju bajki dla małych dzieci czytane regularnie stanowią doskonałe wsparcie rozwoju mowy. Są polecane przez logopedów i pedagogów.

2.2. "Wierszyki świąteczne" wyd. Natuli

Bajki świąteczne dla małych dzieci podejmują temat Bożego Narodzenia na różne sposoby. Jeśli jednak szukacie książki, która w prosty sposób wytłumaczy istotę grudniowych przygotowaniach, "Wierszyki świąteczne" sprawdzą się idealnie.

To bajka niezwykle klimatyczna, która w prostych słowach opowiada o szaleństwach na śniegu, lepieniu bałwana, pieczeniu pierników czy ubieraniu choinki. Stanowi dobry punkt wyjścia do rozmów o wspomnieniach z lat dzieciństwa i świątecznych zwyczajach.

Autorką wesołych wierszyków o grudniowych zwyczajach jest Kasia Huzar-Czub, która wydała również m.in. "Wierszyki paluszkowe", "Wierszyki bliskościowe" i "Wierszyki logopedyczne". A jeśli szukacie klimatycznej bajki na dobranoc dla małych dzieci, to jej najnowsza książka – "Wierszyki świąteczne" – sprawdzi się rewelacyjnie!

2.3. "Święty Mikołaj. I ty mozesz mu pomóc" wyd. Tekturka

Świąteczne piosenki i bajki dla małych dzieci często przywołują postać Mikołaja, ale czy nasze dziecko wie, że jego praca jest niezwykle ciężka? Więcej na jej temat dowie się z rewelacyjnie wydanej książki "Święty Mikołaj. I ty możesz mu pomóc".

To opowieść nie byle jaka, bo interaktywna. Zawiera otwierane okienka, ruchome elementy i grę. Czytając ją, bedziecie śmiać sie w głos i dowiecie się, jak prawidłowo rozwozić prezenty i przywiązywać sanie, co zrobić, gdy w czasie podkładania prezentów spotka się dziecko i do czego służy odkołtuniacz. Krok po kroku poznacie tajniki jednej z najważniejszych w kulturze postaci.

Tego rodzaju fajne bajki dla małych dzieci są towarem deficytowym na polskim rynku. Wydawnictwo Tekturka wpisało się więc doskonale w potrzeby małego czytelnika. Książką "Święty Mikołaj" zainteresuje zarówno 3-latka, jak i 10-latka, a i dorośli będą się świetnie bawić przy jej czytaniu.

Analizujemy skład czekoladowych mikołajów. Który jest najlepszy?
Analizujemy skład czekoladowych mikołajów. Który jest najlepszy? [6 zdjęć]

Święta Bożego Narodzenia tuż tuż. Na półkach sklepowych aż roi się od świątecznych słodyczy. Wśród nich

zobacz galerię

W podobnej temetyce utrzymana jest też książka "Jak pracuje Święty Mikołaj". Nie jest to już co prawda książka interaktywna, ale mój 9-letni syn uwielbia ją czytać. I tu znowu mamy sporą dawkę humoru (bo czy wiedzieliście, że elementem mikołajowego stroju jest wskaźnik świątecznej radości i wykrywacz dziecięcego chrapania?), ale też sporą dawkę świątecznej wiedzy.

Z książki "Jak pracuje Święty Mikołaj" dowiemy się, gdzie i jak powstaja zabawki, które dzieci znajdują pod choinką, jak zbudowane są sanie Świętego Mikołaja i o której godzinie wyrusza on w podróż dookoła świata, by każdy otrzymał swój prezent na czas.

Książka "Jak pracuje Święty Mikołaj" jest idealna dla dzieci, które powoli tracą wiarę w Świętego Mikołaja. Ta publikacja ją przywraca i daje na nowo poczuć magię świąt.

2.4. "Święta" (seria Niegrzeczne Książeczki) wyd. Natuli

Świąteczne bajki dla małych dzieci mało kiedy poruszają kwestie stereotypów i mitów dotyczących dzieciństwa. Książka "Święta" jest tu jednak wyjątkiem: to w niej przeczytamy, że dzieci nie należy dzielić na grzeczne i niegrzeczne, strasząc przy tym, że za złe zachowanie najmłodsi nie znajdą prezentu pod choinką.

Alicja Dyrda, redaktor naczelna wydawnictwa Natuli i mama trójki dzieci, w prostych słowach dowodzi, że dzieci mają prawo bronić własnych granic. I wcale nie oznacza to, że są niegrzeczne. Ich zachowanie może bowiem wynikać ze strachu i niepewności.

Książka "Święta" to kolejna pozycja z serii "Niegrzeczne Książeczki", która przepełniona jest emocjami, które na co dzień odczuwa kilkulatek. To lektura w teorii przeznaczona dla najmłodszych, ale w praktyce jest świetną lekcją dla dorosłych. Pozwala zrozumieć niektóre zachowania dziecka i podpowiada, jak (nie) należy na nie reagować.

A jeśli bliskie są nam książki przepełnione emocjami, warto sięgnąć po tytuł "Niuniuś czeka na święta". To kolejna propozycja od wydawnictwa Natuli, która pokazuje, jak wygląda dziecięce oczekiwanie i w jaki sposób najmłodsi odczuwają to, co dzieje się dookoła. A dzieje się tak dużo: wszędzie są świąteczne dekoracje, świecą się lamki, pachną bożonarodzeniowe specjały, w domu pojawia się choinka. Dla nas, dorosłych, to rzeczy zwyczajne (choć magiczne), ale dla dzieci są czymś więcej: oczekiwaniem na Wigilię.

W tej opowieści mamy historię o cierpliwości i zaufaniu. O zachwycie i rozczarowaniu. O więzi i bliskości. A wszystko to napisane prostym i zrozumiałym dla dziecka językiem.

Inteligencja emocjonalna małego dziecka – dlaczego jest potrzebna i jak ją rozwijać poprzez zabawę?
Inteligencja emocjonalna małego dziecka – dlaczego jest potrzebna i jak ją rozwijać poprzez zabawę?

Ta niezwykle ważna umiejętność w pewnym sensie determinuje nasze życie i ma ogromny wpływ na relacje

przeczytaj artykuł

2.5. "Czas na choinkę" wyd. Mamania

Choinka to jeden z symboli Bożego Narodzenia. Ale czy wiemy, jaką drogę musi pokonać, by ze zwykłego drzewka stało się świąteczną dekoracją? O tym właśnie jest rymowana historia, która może być punktem wyjścia do poszukiwań drzewka i jego dekorowania.

Zaletą książki są barwne i radosne ilustracje. Interesująca jest też fabuła, która pokazuje, że warto spędzać czas razem. A na końcu świątecznej lektury znajdziemy pop-up! Trójwymiarowa choinka na pewno zachwyci każdego małego czytelnika.

Jeśli więc zapytacie, jakie bajki dla dzieci polecacie jako upominek do świątecznego prezentu, odpowiemy: "Czas na choinkę" sprawdzi się tu rewelacyjnie! Ucieszy zwłaszcza najmłodsze dzieci (2-3 latków), które dopiero poznają bożonarodzeniowe zwyczaje.

Innym tytułem, który może stanowić drobny upominek pod choinkę, będzie "Wesołych świąt, Gus". Jej główny bohater nie lubi świąt. Drażnią go nie tylko kolędnicy, ale też świąteczne dekoracje i drapiące swetry. Ale ostatecznie Gus zaczyna rozumieć, o co w tym całym zamieszaniu chodzi...

2.6. "Baśne zimowe" wyd. Dwukropek

Najładniejsze bajki dla małych dzieci to te, które zapadają głęboko w pamięć i lubimy do nich wracać. Tak jest z "Baśniami zimowymi", które stanowią literacką ucztę dla wszystkich pokoleń.

Nie jest to może książka dla najmłodszych dzieci, ale z tytułu swojej wyjątkowości, musiała znaleźć się w tym zestawieniu. Kilkulatek powinien być zachwycony tego rodzaju lekturą, zwłaszcza jeśli interesują go legendy i opowieści z różnych zakątków świata. Tu dodatkowo przywołane są one w zimowej scenerii.

3. Świąteczne bajki dla dzieci. Od kiedy warto je czytać?

Na to pytanie nie ma uniwersalnej odpowiedzi. Niektórzy po bożonarodzeniowe tytuły sięgają już pod koniec listopada, inni czekają z tym do połowy grudnia, a są i tacy, którzy tę tematykę zaczynają poruszać dopiero u progu świąt. I każde z tych rozwiązań jest dobre!

Chodzi bowiem o to, by czytać. Po porostu. Bez zbędnego nacisku i narzuconej tematyki. To dlatego też napisaliśmy kilka słów o tym, jakie są bajki dla dzieci traktujące o Bożym Narodzeniu. Do Was należy kolejny krok. To Wy decydujecie, po którą książkę sięgnięcie. A może to właśnie w nich odkryjecie na nowo magię wigilijnej nocy?

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze