Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dagmara Zagrodny

Przewijanie niemowlaka - o czym musisz pamiętać?

Avatar placeholder
Anna Kuliberda 31.10.2017 10:13
przewijanie dziecka
przewijanie dziecka (123rf)

Przewijanie to najczęstszy zabieg pielęgnacyjny, jakiemu poddawane jest małe dziecko. Skóra niemowlęcia jest niezwykle wrażliwa, dlatego przewijanie wymaga staranności i pamiętania o podstawowych zasadach.

Dziecko wymaga przewijania minimum kilka razy dziennie. Nic więc dziwnego, że każdy rodzic po jakimś czasie dochodzi do wprawy i jest w stanie zmienić pieluszkę niemal jedną ręką, nawet w środku nocy.

Każdy rodzic wie też jednak, że przewijanie to nie konkurencja sportowa wykonywana na czas, ale istotny zabieg pielęgnacyjny, wymagający ostrożnego obchodzenia się z dzieckiem. W trakcie przewijania, należy więc pamiętać o podstawowych zasadach, które sprawią, że zmiana pieluszki będzie przyjemnością i dla rodzica, i dla dziecka.

1. Częstotliwość

Małe dziecko nie jest w stanie wprost poinformować, że wymaga zmiany pieluchy. W przypadku noworodków i niemowląt najczęstszym sygnałem do przewijania jest płacz. Nie powinien to być jednak dla nas jedyny wyznacznik. Pieluchy jednorazowe szybko wchłaniają zawartość i długi czas nie powodują dyskomfortu u dziecka, które mimo wszystko powinno być przewinięte.

Zobacz film: "Biały szum trzykrotnie skraca czas potrzebny niemowlęciu do zaśnięcia"

Noworodki częściej się wypróżniają, dlatego należy je przewijać z większą częstotliwością – najlepiej po każdym karmieniu, co 3 godziny. Im starsze dziecko, tym jego skóra staje się mniej wrażliwa, a pęcherz większy, dlatego przewijanie można wykonywać w coraz większych odstępach czasowych.

Oprócz stałych pór przewijania, należy zmieniać dziecku pieluszkę także wtedy, gdy widzimy, że ta założona jest już pełna – nawet jeśli zakładaliśmy ją maluchowi godzinę wcześniej. Nie powinniśmy również dopuszczać, by dziecko przesypiało całą noc w jednej pieluszce, nawet, gdy nie budzi się na karmienie. Nie wybudzając dziecka, można je przewinąć przy stłumionym świetle.

2. Ostrożność

Im mniejsze dziecko, tym więcej ostrożności wymaga przy przewijaniu. To, o czym trzeba pamiętać, to bezpieczeństwo malucha. Najlepiej więc przewijać dziecko na miękkim przewijaku i nie pozostawiać go na nim choćby na chwilę bez opieki. Ważne jest również właściwe obchodzenie się z dzieckiem. Jeśli przewijamy noworodka, pamiętajmy, by nie naruszać niezagojonego kikuta pępka (najlepiej odwinąć w tym miejscu pieluszkę).

Musimy też wiedzieć, że wyjmując spod dziecka brudną pieluszkę i wsuwając nową, nie wolno podnosić malucha za nóżki. Prawidłowo jest wsunąć dłoń pod pupę i delikatnie ją unieść. Jeśli przewijamy dziecko po karmieniu, musimy być wyjątkowo ostrożni, by dziecko nie zwróciło pokarmu. Nasze ruchy powinny być delikatne i powinniśmy unikać uciskania małego brzuszka. Najlepiej jest odczekać jakiś czas po karmieniu i dopiero wtedy zabrać się za przewijanie.

3. Pielucha

Od pieluchy bowiem zależy w dużej mierze - zarówno kondycja dziecięcej skóry, jak i komfort maluszka. Pielucha ma również ogromne znaczenie dla wygody rodziców. Wybierając chłonną i dobrze przylegającą pieluszkę, wypróżnienie dziecka nie spowoduje zabrudzenia ubranka i łóżeczka.

Dobra pielucha to również inwestycja w zdrowie malucha. Szybkie odseparowanie moczu i kału od delikatnej skóry dziecka, uniemożliwi pojawienie się odparzeń oraz zmniejszy ryzyko do infekcji np. dróg moczowych. Niezwykle ważne jest również dobranie pieluszki względem wagi dziecka. Dobrze dobrana pielucha nie będzie uciskać ani spadać z pupy, tym samym nie zakłóci komfortu dziecka.

4. Kosmetyki

Środki pielęgnacyjne potrzebne do przewijania są ogromnie ważne. Sama wymiana pieluchy – bez oczyszczenia skóry, nawilżenia i zabezpieczenia przed działaniem szkodliwych czynników – jest niewystarczająca. Bakterie i zanieczyszczenia pozostawione na skórze mogą prowadzić do podrażnień i infekcji.

To, w co musimy się zaopatrzyć, to: chusteczki nawilżone lub zmoczone w letniej wodzie waciki oraz krem ochronny lub maść. Po zdjęciu brudnej pieluszki należy dokładnie obmyć pupę dziecka wacikami lub chusteczkami. Dobrze jest pozwolić dziecku chwilkę poleżeć bez pieluchy, by skóra wyschła i "dotleniła się" i dopiero potem nałożyć na wrażliwe miejsca warstwę kremu lub maści, na koniec zakładając pieluszkę.

5. Miejsce

Niektórzy rodzice nie zdają sobie sprawy, że przewijanie może być dla malutkiego dziecka niezwykle stresujące. Nie wybierajmy zatem przypadkowych miejsc, by wykonać tę czynność. W domu korzystajmy z przewijaka. Jeśli musimy przewinąć dziecko można poza domem, w miarę możliwość należy wybrać miejsce, które jest do tego przystosowane. Podstawą jest cisza i ciepło, które należy zapewnić maluchowi podczas wymiany pieluszki.

Jeśli nie musimy, nie przewijajmy dziecka w miejscu publicznym - na ławce w centrum handlowym czy w komunikacji miejskiej. W wielu sklepach są pomieszczenia dla matek z dziećmi, dostosowane do tej czynności. Nie zapominajmy również o zadbaniu o higienę podczas przewijania. Jeśli korzystamy z publicznego przewijaka, połóżmy na nim czystą pieluszkę tetrową albo podkład do przewijania i dopiero na tak przygotowanym podłożu ułóżmy malucha.

Warto mieć ze sobą również żel lub spray dezynfekujący, którym możemy przetrzeć mebel, z którego będziemy korzystać. Pamiętajmy również o zabraniu ze sobą wszelkich akcesoriów (kosmetyków, pieluch, torebek na brudne pieluszki), dzięki którym przewijanie dziecka poza domem nas nie zaskoczy.

6. Przyjemne z pożytecznym

Jeśli dbamy o dobre samopoczucie malucha podczas przewijania (dziecko jest najedzone, spokojne), możemy mieć pewność, że maluch szybko pokocha ten zabieg pielęgnacyjny. Zróbmy wszystko, by i dla nas był on również przyjemnością, a nie tylko obowiązkiem.

Wykorzystajmy ten krótki moment na bliski kontakt z naszą pociechą. Już z noworodkiem warto rozmawiać. Mówmy do niego w trakcie przewijania, np. opowiadajmy ciepłym głosem, co po kolei robimy. Warto dodać do tego również jakieś delikatne pieszczoty np. całowanie dziecięcych stópek. To najlepsza droga do tego, by zmiana pieluchy nie była rutyną, ani dla nas, ani dla dziecka, a wręcz przeciwnie - dawała nam dużo radości.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze