Trwa ładowanie...

Czy chusteczki nawilżające są bezpieczne dla dzieci?

 Agnieszka Gotówka
17.02.2017 12:05
Chusteczki nawilżające bardzo ułatwiły codzienną pielęgnację niemowląt
Chusteczki nawilżające bardzo ułatwiły codzienną pielęgnację niemowląt (123RF)

Chusteczki nawilżające wydają się być cudownym wynalazkiem: ułatwiają pielęgnację niemowlęcia, łatwo nimi usunąć zabrudzenia z twarzy i rąk kilkulatka. Ostatnio jednak coraz częściej mówi się o szkodliwych składnikach w nich zawartych. Czy faktycznie negatywnie wpływają na skórę naszych dzieci?

Chusteczki nawilżające zrewolucjonizowały świat rodziców, którzy od razu je pokochali. Są łatwe w użyciu, stosunkowo tanie i bardzo praktyczne. Przydają się w domu oraz w czasie spacerów, gdy nie ma dostępu do bieżącej wody.

Kupując je, a wybór tego rodzaju produktów jest ogromny, rodzice najczęściej zwracają uwagę na cenę. Kierują się również marką oraz informacją producenta, czy chusteczki są hipoalergiczne. Niestety, mało kto czyta skład. Trudno się zresztą dziwić, bo obco brzmiące nazwy trudno rozszyfrować.

Przeczytaj koniecznie

1. Chusteczki nawilżające a problemy skórne

Zobacz film: "Rozrysuj mi to: Rowerowa zmiana ze Škodą i Wrocławską Inicjatywą Rowerową"

Z roku na rok rośnie liczba dzieci z alergią, która w wielu przypadkach objawia się zmianami skórnymi. U wielu niemowląt ponadto rozpoznawane jest atopowe zapalenie skóry.

W przypadku tych chorób skóra dziecka jest niezwykle wrażliwa i podatna na uszkodzenia. Osłabione jest również jej działanie chroniące organizm przed zewnętrznymi zanieczyszczeniami. Środki pielęgnacyjne w takiej sytuacji powinny być dobierane ze szczególną uwagą.

Mary Wu Chang z Uniwersytetu Medycznego w Connecticut przekonuje, że składniki zawarte w chusteczkach nawilżających dla dzieci są szkodliwe dla najmłodszych i zaostrzają objawy chorób skóry. Teorię tę głosili również inni dermatolodzy, do których zgłaszali się rodzice z dziećmi, u których stosowanie chusteczek wywołało alergię lub mocno podrażniło naskórek.

2. Niebezpieczne składniki w chusteczkach nawilżających

Najwięcej zastrzeżeń budzi obecność w niektórych produktach tego typu metyloizotiazolinolu. Jest to substancja konserwująca, którą podejrzewa się o uszkodzenia DNA i zaburzenia hormonalne.

Wiele chusteczek nawilżających posiada również dodatek phenoxyethanolu (fenoksyetanolu). Jego zadaniem jest przedłużenie czasu przydatności do użycia kosmetyku. Wykazano jednak, że jest to substancja potencjalnie niebezpieczna. Jest mocno drażniąca nawet w niskim stężeniu, stąd u osób wrażliwych może wywołać kontaktowe zapalenie skóry. Niektórzy badacze sądzą ponadto, że negatywnie wpływa na ośrodkowy układ nerwowy.

Kontrowersyjny wydaje się być również dodatek do kosmetyków dla dzieci, w tym do chusteczek nawilżających, glikolu propylenowego. Z łatwością przenika on przez warstwę rogową naskórka. Może wywołać podrażnienie i zaostrzyć objawy chorób skóry.

W składzie chusteczek znaleźć można również silikon o nazwie dimethicone. U osób wrażliwych może wywołać alergię. Wykazuje działanie komedogenne, czyli zapychające pory skóry, co może skutkować pojawieniem się na niej wyprysków.

Mało korzystne wydaje się być również dodawanie do chusteczek nawilżających olejów mineralnych. One również ograniczają skórze swobodny dostęp powietrza.

3. Chusteczki nawilżające: hit czy kit?

Na rynku wybór chusteczek nawilżających dla dzieci jest ogromny. Można wśród nich znaleźć również te ekologiczne, w składzie których trudno znaleźć konserwanty i silikony. Mają jednak jedną wadę: są nawet cztery razy droższe niż te konwencjonalne.

Jak zatem radzić sobie, gdy nasze dziecko jest alergikiem lub jego skóra jest szczególnie wrażliwa? Można sięgnąć po chusteczki hipoalergiczne, ale przed zakupem konieczne jest sprawdzenie składu. Jak się bowiem okazuje, również w produktach dedykowanych dzieciom ze skórą wrażliwą i skłonną do podrażnień znaleźć można niebezpieczne składniki.

Chusteczki nawilżające warto też stosować z umiarem. Nic nie stoi na przeszkodzie, by w domu przy każdej zmianie pieluszki przemywać pupę niemowlęcia przegotowaną wodą. To nie tylko bezpieczniejszy sposób pielęgnacji skóry dziecka, ale również całkiem duża oszczędność.

Niektórzy rodzice rezygnują z używania „mokrych chusteczek” również podczas spacerów. Gdy ich pociecha zabrudzi buzię lub rączki, w pogotowiu mają małych rozmiarów ręcznik oraz butelkę wody. Usunięcie zabrudzeń jest więc łatwe i w pełni bezpieczne.

Chusteczki nawilżające zostały wymyślone po to, by ułatwić życie rodzicom. Niestety, nie są one obojętne dla delikatnej skóry dziecka. Mogą wywołać jej podrażnienie, a nawet stan zapalny. Czy jest to zatem warte wygody dorosłych?

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze