Choroby skóry u niemowląt
Choroby skóry u niemowląt najczęściej okazują się niegroźnymi zmianami skórnymi, które przechodzą same lub z pomocą domowych sposobów. Takimi niegroźnymi zmianami są: skóra marmurkowata, trądzik noworodkowy czy ciemieniucha. Istnieją jednak także skórne choroby niemowlęce, które wymagają leczenia – na przykład grzybiceczy inne infekcje skóry.
1. Przejściowe zmiany skórne u niemowląt
Większość chorób skóry u niemowląt to zmiany przejściowe. Jedną z takich zmian jest tzw. skóra marmurkowata (cutis marmorata). To przebarwienie skóry w kształcie niewielkich okręgów, pojawiające się u dziecka pod wpływem zimna i znikające po ogrzaniu skóry dziecka. To zmiana związana z niedostateczną dojrzałością naczyń krwionośnych, która pojawia się między drugim a czwartym tygodniem życia dziecka. Jeśli zmiany te pojawiają się u dziecka w późniejszym czasie, trzeba zgłosić się do lekarza, gdyż mogą one oznaczać:
Trądzik noworodkowy (acne neonatorum) pojawia się u jednej piątej noworodków. Zmiany skórne dotykają twarzy dziecka i mają postać odgraniczonych grudek, rzadziej zaskórników otwartych czy torbieli. Może być obecny od razu po urodzeniu lub pojawić się jakiś czas po. Utrzymuje się maksymalnie do trzech miesięcy, po czym ustępuje samoistnie.
Ciemieniucha (dermatitis seborrhoicum neonatorum) to również niegroźne zaburzenie, które dotyka owłosionej skóry głowy dziecka. Powoduje nadmierne łuszczenie się skóry na głowie, a nawet powstawanie nieestetycznych łusek. Nie jest to jednak stan zagrażający zdrowiu dziecka ani powodujący dyskomfort. Zmiany pojawiają się zwykle niedługo po urodzeniu. Przechodzą po około trzech miesiącach. Aby przyspieszyć ten proces, można myć codziennie główkę dziecka szamponem i nacierać delikatnie oliwką dla niemowląt.
2. Choroby skóry u niemowląt
Niemowlęce dermatozy wymagają już wizyty u lekarza i odpowiednio dobranego leczenia. Także jeśli przejściowe zmiany skórne są bardzo nasilone lub długo nie ustępują, należy zgłosić się z dzieckiem do lekarza pediatry.
Pleśniawki to bardzo częsta choroba grzybicza występująca u niemowląt. Jest to infekcja grzybami wewnątrz jamy ustnej. Niestety, objawy obejmują nie tylko nieestetyczne białe plamki w buzi dziecka, ale także dyskomfort, a nawet ból. Dziecko może być rozdrażnione, niechętne do jedzenia i płaczliwe. Nie jest to choroba skórna, a infekcja błony śluzowej. Jednak grzybica ma tendencje do rozprzestrzeniania się.
Pieluszkowe zapalenie skóry także jest dość częstym problemem skórnym u niemowląt. Obejmuje zaczerwienienie, występowanie krostek i świąd. Pojawia się wskutek zbyt długiego kontaktu delikatnej skóry dziecka z brudną pieluchą. Skóra dziecka może ulec podrażnieniu także wskutek zbyt ciasno założonej pieluszki.
Bardzo rzadką chorobą jest gronkowcowy zespół oparzonej skóry (Staphylococcal scalded skin syndrome, SSSS). Jest ona wywołana toksynami produkowanymi przez gronkowca złocistego. Nasilenie objawów może być różne – od odgraniczonych, złuszczających się i zaczerwienionych zmian w miejscu infekcji, do zajęcia niemal całej skóry dziecka. Zmianom wyglądającym jak poparzenia towarzyszy gorączka i rozdrażnienie. Do diagnozy potrzebne jest potwierdzenie infekcji gronkowcem, badanie dziecka i dokładny wywiad lekarski. Stosowane leki to antybiotyki, leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe.